Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Mobilność

Intel przejmuje Moovit za 900 mln dolarów

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-05-06 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Intel/Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Intel przejmuje Moovit za 900 mln dolarów
fot. Intel
Intel poinformował w oficjalnym komunikacie o kupnie platformy mobilności miejskiej Moovit. Wartość umowy szacuje się na 900 mln dolarów.

Największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów potwierdził przejęcie izraelskiego startupa, który analizuje ruch miejski oraz przedstawia wskazówki ze szczególnym uwzględnieniem transportu publicznego. Moovit dostarcza za pomocą popularnej aplikacji dane blisko 800 mln użytkownikom na całym świecie. Wykorzystuje ją Uber oraz 7500 innych podmiotów.

Intel potwierdził, że wszystkie istniejące usługi będą kontynuowane, ale dodatkowo planuje wykorzystać technologię Moovit do rozszerzenia usług, które oferuje za pośrednictwem Mobileye, autonomicznej firmy motoryzacyjnej, którą twórca mikroprocesorów nabył za 15,3 mld dolarów w 2017 roku. Technologia wspomagania kierowców Mobileye znajduje się obecnie w około 60 milionach pojazdów i chociaż wiele autonomicznych usług, takich jak "robotaxis", wciąż znajduje się w fazie wstępnej, to perspektywy są duże. Intel liczy, że sam "robotaxis" będzie rynkiem o wartości 160 mld dolarów do 2030 roku.

"Moovit przyspiesza zrewolucjonizowanie transportu"

- Celem Intela jest stworzenie zmieniającej świat technologii, która wzbogaci życie każdej osoby na ziemi, a nasz zespół Mobileye realizuje ten plan każdego dnia. Technologia ADAS Mobileye już poprawia bezpieczeństwo milionów samochodów na drodze, a Moovit przyspiesza zrewolucjonizowanie transportu, zmniejszając zatory i ratując tym samym życie - wyznał Bob Swan, prezes Intela.

Mobileye i Moovit współpracowały już wcześniej. Intel był strategicznym inwestorem w startup w ramach tej transakcji. Profesor Amnon Shashua, starszy wiceprezes Intela i prezes Mobileye, był w radzie nadzorczej Moovit jako obserwator.

Umowa jest interesująca nie tylko dlatego, że podkreśla, w jaki sposób Intel podwaja swoją działalność motoryzacyjną, ale że robi to w czasie, gdy wiele innych firm samochodowych wstrzymuje swoje wysiłki z powodu globalnego spowolnienia gospodarczego związanego z kryzysem spowodowanym wirusem COVID-19. Ford odroczył już pracę nad autonomicznym modelem do 2022 roku.

- Dostrzegliśmy okazję do zdobycia cennego zasobu, który pomoże nam zrealizować naszą wizję pojazdu bez kierowcy jeszcze szybciej w czasie gdy inne firmy pracujące w tym kierunku mogą spowolnić lub zmniejszyć swoje ambicje, biorąc pod uwagę trudności gospodarcze - napisał Shashua na blogu. Przejęcie następuje w krytycznych momentach zarówno w świecie transportu, jak i w świecie startupów.

"Uczynimy miasta lepszymi miejscami do życia"

Wiele osób na całym świecie prosi się o ograniczenie ruchu, aby spowolnić rozprzestrzenianie się przypadków wirusa COVID-19 w sytuacji, która stała się globalną pandemią. To ma bezpośredni wpływ na świat motoryzacyjny, w którym obserwuje się nie tylko zmianę kursu ambitnych strategii nowej generacji, ale również większe przestoje w całej produkcji, ze względu na duży spadek zakupów. Wszystkie duże i małe firmy pracują nad wykorzystaniem swoich zasobów w sposób tak zoptymalizowany, jak to możliwe, aby pomóc w utrzymaniu płynności. Dotyka to również startupy. Korzystanie z aplikacji Moovit drastycznie spadnie, ponieważ ludzie będą się mniej przemieszczać z punktu A do punktu B. Reagując na bieżącą sytuację Moovit uruchomił specjalną aplikację, pozwalającą menedżerom szybciej rozmieszczać autobusy na trasach, aby lepiej obsłużyć kluczowych pracowników, którzy nadal korzystają z transportu publicznego.

Oferta Intela była jednak zbyt dobra, aby odmówić w tym momencie. - Cieszymy się, że możemy połączyć siły z Mobileye i przewodzić przyszłej rewolucji nowych usług mobilności - wyznał Nir Erez, współzałożyciel i dyrektor generalny Moovit. - Mobilność jest podstawowym prawem człowieka, a ponieważ miasta stają się coraz bardziej zatłoczone, mobilność w miastach staje się trudniejsza. Łącząc codzienne nawyki związane z mobilnością i potrzeby milionów użytkowników Moovit z najnowocześniejszym, bezpiecznym, niedrogim i ekologicznym transportem zapewnianym przez pojazdy samojezdne, będziemy w stanie uczynić miasta lepszymi miejscami do życia. Podzielamy wizję i oczekujemy, że stanie się ona częścią Mobileye - podsumował Nir Erez.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: W czerwcu początek budowy Pasażu Majewskiego

Przestrzeń

Łódź: W czerwcu początek budowy Pasażu Majewskiego

Roman Czubiński 06 maja 2020

Gdańsk. Przetarg na budowę węzła integracyjnego Rębiechowo

Przestrzeń

Gdańsk. Przetarg na budowę węzła integracyjnego Rębiechowo

Magdalena Romanowska 06 maja 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5