Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Mobilność

INRIX: Polska – 12. najbardziej zakorkowany kraj świata

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-02-13 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

INRIX: Polska – 12. najbardziej zakorkowany kraj świata
By Joe Mabel, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.orgPanorama Los Angeles
W najbardziej zakorkowanym mieście świata, Los Angeles, przeciętny kierowca w roku 2017 spędził w zatorach ulicznych aż 102 godziny – wynika z raportu przedstawionego przez firmę INRIX. Choć polskie miasta znalazły się tym razem poza czołówką, w porównaniu z rokiem 2016 niemal w każdym z nich średnia długość czasu traconego w korkach wzrosła. W rankingu uwzględniono 1360 miast na pięciu kontynentach (nie wzięto pod uwagę Australii).

Według przedstawicieli INRIX zwiększająca się populacja miast i związany z nią wzrost ruchu na drogach sprawiają, że do zrozumienia zjawiska kongestii oraz walki z nim konieczne jest zastosowanie big data. Eksperci firmy przeanalizowali 500 terabajtów danych, zebranych z 300 milionów różnych źródeł. Są wśród nich samochodowe urządzenia nawigacyjne, raportujące poprzez „chmurę” prędkość do Google Maps, ale także kamery sczytujące tablice rejestracyjne w miastach posiadających obszarowe systemy sterowania ruchem. Pierwszą edycję badania przeprowadzono w roku 2016.

Los Angeles wyprzedza Moskwę

Metodologia polega na pomiarach prędkości samochodów przez 240 dni w roku. Brano pod uwagę dni powszednie i weekendy, odrzucono jednak m.in. okresy wakacyjne, które w nieuzasadniony sposób obniżałyby średnią. Badano czas spędzony przez kierowców w korkach. Przyjęto, że kongestia zaczyna się wtedy, gdy prędkość przejazdu spada poniżej 65% wartości „swobodnego przepływu”. Prędkość tę ustalano indywidualnie w oparciu m.in. o parametry głównych dróg oraz warunki pogodowe – np. dla Monachium określono jako 30 km/h w ciągu dnia.

Najbardziej zakorkowanym miastem według rankingu INRIX jest Los Angeles, którego mieszkaniec stracił w korkach średnio 102 godziny. Dwa pozostałe miejsca na podium zajmują Nowy Jork oraz Moskwa, obydwa z wynikiem 91 godzin. W pierwszej dziesiątce znajdziemy jeszcze Sao Paulo (86 godzin), San Francisco (79), Bogotę (75), Londyn (74), Paryż (69) oraz Miami (64). Identyczny z Miami wynik uzyskała pierwsza w zestawieniu metropolia azjatycka – Bangkok. Wśród 100 najbardziej zakorkowanych miast najwięcej jest ośrodków europejskich (46) oraz północnoamerykańskich (38 – dla celów statystycznych do Ameryki Północnej zaliczono także Meksyk).

Kraków – kierowcy tracą półtorej doby rocznie

Inaczej przedstawiają się dane posortowane według państw: najwięcej, bo 56 godzin rocznie, spędzili na staniu w korkach obywatele Tajlandii. Niewiele lepsze są wyniki Indonezji i Kolumbii (odpowiednio: 51 i 49 godzin). Dalsze miejsca zajęły: Wenezuela (42), Rosja i USA (ex aequo, 41), Brazylia i RPA (ex aequo, 36), Turcja (32), Wielka Brytania i Portoryko (ex aequo, 31) oraz Niemcy (30). Na trzynastym miejscu, na równi ze Słowacją, z wynikiem 29 godzin uplasowała się Polska.

Polskich miast wziętych pod uwagę w rankingu było osiem. Pierwsze z nich, Kraków, zajęło 122. miejsce (średnia 36 godzin). Oznacza to pogorszenie w stosunku do poprzedniego roku, kiedy to stolica Małopolski była dopiero 127. najbardziej zakorkowanym miastem na świecie. Nieznacznie lepiej wypadła w zestawieniu Warszawa (131. miejsce, 35 godzin). Dalsze pozycje zajmują: Poznań (30 godzin), Szczecin (28), Wrocław (27), Gdańsk (26), Łódź (24) i Katowice (17) – jedyna polska metropolia, w której ilość czasu traconego w korkach w ostatnim roku zmalała.

Dla wszystkich badanych miast średnia prędkość poruszania się w korku wyniosła 14,4 km/h, zaś czas spędzony w korkach – 9% całego czasu podróży. Wydostawanie się z zatorów przebiega najwolniej w Dublinie (6 km/h) i meksykańskim mieście Oaxaca (5,9 km/h).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
INRIX: Ile kosztują nas korki?

Mobilność

INRIX: Ile kosztują nas korki?

Roman Czubiński 05 marca 2018

Legnica jak Londyn? Kierowcy zapłacą za wjazd do centrum

Przestrzeń

Legnica jak Londyn? Kierowcy zapłacą za wjazd do centrum

Jakub Dybalski 05 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5