Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Inowrocław kupi ITS

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-02-27 10:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Inowrocław kupi ITS
Inowrocławfot. Magiera188, lic. CC0 ULDP
Inowrocław ogłosił przetarg na montaż inteligentnego systemu transportowego. Zamówienie będzie współfinansowane ze środków unijnych w ramach funduszy na lata 2007-13.

Kujawskie miasto chciałoby w tym roku stworzyć system, który z jednej strony ułatwi zarządzanie transportem w mieście, a z drugiej stanie się źródłem pełnej informacji dla pasażerów, korzystających z inowrocławskich autobusów. Od wykonawcy wymaga się zainstalowania i wdrożenia systemu, a także przeszkolenia pracowników, którzy będą go obsługiwali. Na ITS mają się składać: system bezpieczeństwa, czyli monitoring wizyjny i techniczny pojazdów, system lokalizacji pojazdów, system informacji pasażerskiej, w tym tablice elektroniczne na przystankach podające informacje o pojazdach w czasie rzeczywistym, system dystrybucji i identyfikacji biletów, oparty na karcie w formie „elektronicznej portmonetki”, oraz możliwość doładowania biletów przez Internet.

Inowrocław ma bardzo konkretne oczekiwania wobec systemu. Poza oczywistymi i najbardziej ogólnymi, czyli zapewnieniem wymiany informacji między centrum zarządzania ruchem, pojazdami i pasażerami, musi być kompatybilny z posiadanymi przez zamawiającego urządzeniami, oraz modułowy, czyli mieć możliwość rozbudowy o kolejne elementy i być w stanie objąć do 150 pojazdów, bez konieczności podnoszenia parametrów dostarczonych urządzeń. Wykonawca powinien też stworzyć m.in. stronę internetową umożliwiającą doładowanie biletu elektronicznego.

Co się zmieni dla pasażerów? Niewiele, głównym plusem dla niech będzie zyskanie informacji z dziesięciu nowych tablic zamontowanych na przystankach. Po instalacji ITS-u zyskają też najpewniej możliwość śledzenia autobusów, dzięki internetowym aplikacjom. Co do biletów, to już teraz mieszkańcy Inowrocławia mogą skorzystać z rozbudowanej i dość skomplikowanej taryfy. Poza biletami jednorazowymi, dwuprzejazdowymi (do kupienia u kierowcy) i czasowymi (godzinne i 24-godzinne), mogą korzystać z biletów 10- i 30-dniowych zakodowanych na karcie miejskiej, a także z elektronicznej portmonetki. Tę ostatnią muszą odbijać w kasowniku po wejściu i przed wyjściem z pojazdu, a system pobiera opłatę w zależności od ilości przejechanych przystanków.

Zamówienie przewiduje instalację wyposażenia centrum zarządzania ruchem, wspomniane dziesięć tablic przystankowych i urządzenia w 37 autobusach. Dotyczy to również 12 nowych autobusów (dziesięciu hybryd i dwóch elektrycznych), które mają trafić do tego miasta w tym roku.

Przetarg na ITS to kolejny element gruntownej modernizacji komunikacji miejskiej w Inowrocławiu. W kwietniu zeszłego roku rada miasta jednogłośnie przyjęła plan transportowy, przygotowany przez ZDG TOR. Poprawienie systemu informacji pasażerskiej i właściwe skomunikowanie linii, to jedno z głównych założeń planu. Wcześniej, bo już jesienią 2013 r. obniżono tam ceny biletów okresowych, a wspomniane odnowienie części taboru, to też element planu.

Oferty można składać do 3 kwietnia tego roku. Przewidywany czas realizacji zamówienia określono na od 4 maja do 15 sierpnia tego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Informatyczna rewolucja komunikacji w Szczecinie

Komunikacja

Informatyczna rewolucja komunikacji w Szczecinie

Michał Szymajda 24 maja 2015

Gdańsk rozwija informację pasażerską dzięki Tristarowi

Komunikacja

Gdańsk rozwija informację pasażerską dzięki Tristarowi

Witold Urbanowicz 06 maja 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5