Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Inowrocław chce wymienić tabor na w pełni ekologiczny

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2016-04-27 09:32
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Inowrocław chce wymienić tabor na w pełni ekologiczny
fot. MPK Inowrocław
Po zakupie w zeszłym roku aż dwunastu ekologicznych autobusów, MPK w Inowrocławiu postanawia dalej intensywnie odmładzać tabor. Do tej pory zakupiono dziesięć hybryd i dwa autobusy w pełni elektryczne. Miasto ma w planach zakup kolejnych ekologicznych pojazdów.

Miasto nazywane stolicą Kujaw Zachodnich uchodzi za ośrodek uzdrowiskowy. Wszystko ze względu na funkcjonujące tutaj sanatoria, domy uzdrowiskowe i tężnie solankowe. Nic dziwnego, skoro miasto posiada bogate złoża soli kamiennej. Urzędnicy starają się doceniać charakter miasta, dlatego inwestują w ekologiczny tabor. – Od 1 września połowę jeżdżącego taboru Miejskiej Komunikacji Autobusowej stanowią nowoczesne pojazdy – dziesięć marki Volvo o napędzie hybrydowym i dwa Solarisy z silnikami elektrycznymi – mówi Agnieszka Chrząszcz, rzecznik prasowy Miasta Inowrocławia.

– Dbamy o środowisko i podejmujemy w tym względzie wiele działań i inicjatyw. Kontynuując taką politykę, także w obszarze związanym z komunikacją publiczną, w planach mamy zakup kolejnych ekologicznych autobusów – dodaje Chrząszcz. Według zapowiedzi miałoby to być co najmniej kilkanaście nowych pojazdów. Nie ma na razie konkretnej decyzji co do wyboru źródła zasilania. – W tej chwili miasto posiada dwa pojazdy elektryczne, zakupione przy wsparciu środków unijnych w 2015 roku. Decyzja o zakupie kolejnych pojazdów elektrycznych jest rozważana, ale ostatecznie zostanie podjęta po przeanalizowaniu efektywności jeżdżących już autobusów. Wnioski takie będzie można wyciągnąć po dłuższym okresie eksploatacji – informuje Ireneusz Stachowiak, zastępca Prezydenta Miasta Inowrocławia.

MPK w Inowrocławiu obsługuje 11 linii komunikacyjnych i 2 linie okazjonalne (nr 7 i nr 13 – kursujące od 31 października do 2 listopada). W ostatnim czasie bardzo wyraźnie rysuje się trend wprowadzania w gminach bezpłatnej komunikacji. Czy także mieszkańcy Inowrocławia mogą liczyć, że będą podróżować bez opłat? – Łatwiej jest wprowadzić darmową komunikację w mniejszych ośrodkach. Analizowaliśmy to w Inowocławiu i obecnie, właśnie ze względów finansowych, nie możemy sobie na to pozwolić. To, na co nas stać i co było i jest utrzymywane, to zapewnienie bezpłatnych przejazdów dla emerytów i rencistów – wyjaśnia Agnieszka Chrząszcz, rzecznik prasowy.

Przed inowrocławską komunikacją stoi jeszcze sporo wyzwań. – Do największych należą przede wszystkim ograniczenie spadku ilości przewożonych pasażerów, zmodernizowanie siatki linii autobusowych zgodnie z wynikami badań napełnień i preferencji komunikacyjnych, które niebawem zostaną przeprowadzone oraz całkowita wymiana taboru na pojazdy z napędami alternatywnymi – wylicza Mariusz Kuszel, prezes MPK.

Warto przypomnieć, że po Inowrocławiu jeszcze do 1962 roku jeździły tramwaje. O tym fakcie przypomina już tylko pomnik stworzony ze starego wagonu Konstal 4N1. Szynowy środek transportu zlikwidowano równo po 50 latach jego eksploatacji. Dzisiaj tabor MPK w Inowrocławiu składa się z 35 autobusów takich marek jak Volvo, Solaris, Man, Solbus i Jelcz.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Połowa inowrocławskich autobusów zasilana alternatywnie

Komunikacja

Połowa inowrocławskich autobusów zasilana alternatywnie

Witold Urbanowicz 16 września 2015

Inowrocław z elektrykiem Solarisa i hybrydą Volvo

Komunikacja

Inowrocław z elektrykiem Solarisa i hybrydą Volvo

Witold Urbanowicz 17 marca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5