Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Impact – producent systemów bateryjnych – z nowym inwestorem strategicznym

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-11-2022
Ostatnia modyfikacja:
02-12-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Impact / Famur

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Impact – producent systemów bateryjnych – z nowym inwestorem strategicznym
fot. pras.
Wiodący polski producent systemów bateryjnych firma Impact Clean Power Technology pozyskał strategicznego inwestora. Jest nim polska Grupa Famur, która inwestuje w sektor zielonej transformacji. Dzięki zaangażowaniu nowego udziałowca Impact może kontynuować dalszy dynamiczny wzrost, oparty między innymi o wdrażanie nowych generacji systemów bateryjnych, rozwiązań wodorowych i szybką budowę GAFACTORYX.

Impact Clean Power Technology zajmuje się produkcją i integracją zaawansowanych systemów magazynowania energii opartych o ogniwa litowo-jonowe. Nowy promowany obszar działalności firmy to wodorowe ogniwa paliwowe. Jest także dostawcą wielkoskalowych magazynów energii dla segmentu OZE i przemysłowych systemów zasilania. Główne linie produktowe firmy to systemy bateryjne dla transportu kołowego i szynowego oraz stacjonarne magazyny energii dla rynku OZE i tradycyjnej energetyki, przemysłu wydobywczego, kolejnictwa i robotyki.

Klientami Impact są polscy i zagraniczni producenci pojazdów, w tym autobusów, tramwajów, trolejbusów czy pojazdów szynowych, opartych o napędy elektryczne, a także spółki z branż: transportowej, przemysłowej, energetycznej (konwencjonalnej i OZE), kolejowej i telekomunikacyjnej. Jednym z kluczowych klientów spółki jest Solaris, którego autobusy w istotnej części zasilane są systemami bateryjnymi Impactu, jak również Alexander Dennis Ltd, Voith SE & Co, Kiepe Electric Carrosserie HESS AG, Skoda Electric, czy Normet.

– Zbudowaliśmy silny zespół inżynierów i profesjonalistów, dzięki którym od lat w naszym laboratorium powstają kolejne generacje innowacyjnych systemów bateryjnych. Produkty Impact Clean Power Technology dostarczamy na rynki w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych i w Nowej Zelandii. W obszarze magazynowania energii angażujemy się w przełomowe projekty OZE w Polsce. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom wspieramy globalne działania na rzecz gospodarki bezemisyjnej, w tym także nadchodzącej wodorowej rewolucji. Cieszymy się, gdyż konsolidacja potencjałów Grupy FAMUR i naszego umożliwi nam zarówno dalszy rozwój w obszarze nowych produktów, jak i zwiększenie mocy produkcyjnych oraz dywersyfikację z zakresie naszych klientów i dostawców. Wierzę, że nasza współpraca to silny impuls do rozwoju branży OZE w kraju i na świecie – mówi Bartłomiej Kras, prezes zarządu i współzałożyciel Impact Clean Power Technology.

W wyniku przeprowadzonej transakcji Grupa Famur nabyła większościowy pakiet akcji Impact Clean Power Technology. Poprzez akwizycję wiodącego polskiego producenta systemów bateryjnych, Famur wchodzi w kolejne obszary związane z zieloną transformacją, po ubiegłorocznej inwestycji w sektor fotowoltaiki wielkoskalowej oraz rozwiązań PV dla sektora B2B.
W ramach transakcji Fanur nabył za kwotę 59,12 mln euro łącznie 18 475 729 akcji Impact Clean Power Technology, reprezentujących 51% kapitału zakładowego oraz uprawniających do wykonywania ok. 59% głosów na walnym zgromadzeniu. Zakup aktywów zostanie sfinansowany ze środków pochodzących z emisji Zielonych Obligacji Famuru. Spółka wyemitowała je w 2021 roku, pozyskując 400 mln zł. Środki te przeznaczone są na inwestycje związane ze zrównoważonym rozwojem Grupy Famur, zwłaszcza na m.in. finansowanie rozwoju, zakupu, budowy i eksploatacji inwestycji, które na podstawie i zgodnie z Green Bond Framework, będą zakwalifikowane jako tzw. zielone projekty.


– Wobec dynamicznych zmian gospodarczych i procesów transformacyjnych w polskiej energetyce konsekwentnie zmieniamy Grupę Famur, zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku strategią przekształcenia jej w holding inwestujący w zieloną transformację. Akwizycja Impact Clean Power Technology jest spójna z tymi założeniami. Magazynowanie energii to kolejny po segmencie PV perspektywiczny obszar, dywersyfikujący działalność Grupy Famur. Wspólnie z TDJ oraz z Impact Clean Power Technology chcemy wykorzystać budowane przez lata przewagi, by rozwijać i skalować biznes na rosnącym rynku systemów bateryjnych i magazynów energii – mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famur SA.

Współpraca Grupy Famur i TDJ, który będąc stabilnym i długoterminowym inwestorem wspiera Famur w procesie zielonej transformacji ze spółką Impact Clean Power Technology przewiduje osiągnięcie efektów synergii między innymi w zakresie wsparcia rozwoju mocy produkcyjnych, zarówno w krótkim, jak i długim terminie. Umożliwi także pozyskanie kapitału obrotowego przeznaczonego na zwiększanie skali działalności w obszarze systemów bateryjnych i magazynów energii, w tym w zakresie dywersyfikacji portfela klientów w Polsce, a także zwiększania ekspansji na rynki zagraniczne. Celem konsolidacji potencjałów jest także rozwój nowych produktów, w tym projektu magazynów energii opartych na ogniwach wodorowych.

Oczekiwane przychody Impact w 2022 roku powinny przekroczyć poziom 250 mln zł, a w horyzoncie kolejnych 4-5 lat przewiduje się wzrost rocznych przychodów do min. 1 mld zł. EBITDA w okresie od roku 2023 do roku 2024 będzie obciążona kosztami dynamicznego budowania skali działalności, natomiast od roku 2025 przewidywana marża EBITDA powinna wzrosnąć do ok. 10-12%.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5