Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

ILF przygotuje projekty dla zachodnich odcinków II linii metra

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-12-18 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ILF przygotuje projekty dla zachodnich odcinków II linii metra
mat. ILFWizualizacja stacji C21
Wykonawca dwóch zachodnich odcinków II linii metra podpisał umowę z firmą projektową ILF Consulting Engineers Polska na opracowanie projektów budowlanych i wykonawczych. Projektanci mają już bogate doświadczenie w pracy przy II linii warszawskiego metra.

W listopadzie miasto podpisało dwie umowy z konsorcjum firm pod przewodnictwem tureckiej firmy Gulermak na realizację dwóch zachodnich odcinków II linii metra – od torów odstawczych za stacją C6 Księcia Janusza do stacji C1 Karolin wraz z zapleczem technicznym na Morach. Teraz Gulermak zawarł umowę z ILF-em na przygotowanie projektów wykonawczych i budowlanych.

Zadaniem firmy ILF jest opracowanie projektu wykonawczego  II etapu rozbudowy metra w kierunku zachodnim – od torów odstawczych za stacją C6 Księcia Janusza do stacji C4 Powstańców Śląskich. Na 2-kilometrowym odcinku powstaną dwie stacje – C5 Ulrychów (Wola Park) i C4 Powstańców Śląskich. Gulermak przygotowuje teraz projekt organizacji ruchu, po zatwierdzeniu którego będzie możliwe zamknięcie jezdni i rozpoczęcie prac nad przekładkami instalacji podziemnych kolidujących z budową.

Przedmiotem kolejnej umowy, zawartej między Gulermakiem i firmą ILF, jest opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego ostatniego zachodniego odcinka II linii metra – od torów odstawczych za stacją C4 do stacji C1 Karolin wraz z STP na Morach. Odcinek o długości 3,92 km, realizowany w formule projektuj i buduj, stanowi III etap rozbudowy. Będzie on realizowany w formule oszczędnościowej. O założeniach pisaliśmy tutaj.

ILF będzie również odpowiedzialny za wykonanie koncepcji węzłów przesiadkowych przy stacjach C3 Lazurowa i C1 Karolin. Zostaną one zrealizowane jako oddzielne zadanie Zarządu Transportu Miejskiego – pod warunkiem pojawienia się odpowiednich środków.

Projektanci z ILF-u towarzyszą II linii od początków jej budowy. Firma wykonywała projekt wykonawczy centralnego odcinka II linii metra (na bazie wielobranżowego projektu koncepcyjnego, opracowanego przez Metroprojekt i architekta Andrzeja Chołdzyńskiego). Pracownia wygrała również konkursy na koncepcję architektoniczno-budowlaną dwóch wschodnich-północnych odcinków – od torów odstawczych stacji C15 Dworzec Wileński do stacji C18 Trocka, gdzie trwają już zaawansowanie prace wykończeniowe oraz od torów odstawczych stacji C18 Trocka do stacji C21 Bródno. Efektem konkursu było zlecenie opracowania projektów budowlanych. W październiku 2018 r. firma rozpoczęła opracowywanie projektu wykonawczego dla tego ostatniego odcinka. Jego budowa ma rozkręcić się niebawem – projekty organizacji ruchu są w trakcie uzgodnień.

Poza Warszawą polski oddział ILF-u pracuje nad studium wykonalności dla szybkiego bezkolizyjnego środka transportu w Krakowie oraz jest inżynierem rozbudowy linii metra w ukraińskim Dnieprze (dawniej Dniepropetrowsk).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5