Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Hybrydowy Citylink dla Chemnitz

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-09-22 18:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Hybrydowy Citylink dla Chemnitz
fot. WU
Dzisiaj na targach Innotrans w Berlinie firmy Stadler, Vossloh Kiepe i operator Verkehrsverbund Mittelsachsen GmbH (VMS) zaprezentowali hybrydowy lekki pociąg Citylink dla niemieckiego miasta Chemnitz. Będzie on obsługiwać rozbudowywaną dwusystemową sieć tramwajowo-kolejową,łączącą Chemnitz i okoliczny region.

W ramach projektu "Chemnitzer Modell" tory tramwajowe i kolejowe w Chemnitz są łączone, tworząc rozległą sieć obsługującą miasto i region. Po torach będą kursować lekkie pociągi Citylink, wyprodukowane przez konsorcjum Stadler Valencia i Vossloh Kiepe. Pierwsze zamówienie, złożone w 2012 r., obejmowało osiem składów. W lipcu 2015 r. złożono dodatkowe zamówienie na cztery pociągi, które wyjadą w ramach drugiej fazy projektu,

Długość trzyczłonowego pojazdu wynosi 37,2 metry, a szerokość - 2,65 m. Pociąg wyposażony jest cztery wózki, w tym dwa napędowe. Maksymalna prędkość pojazdu wynosi 100 km/h. Citylink w wersji dla Chemnitz może obsługiwać linie tramwajowe z napięciem 600/750V prądu stałego, jak i niezelektryfikowane linie kolejowe w trakcji spalinowej. Minimalny promień skrętu wynosi 25 metrów, a maksymalne wzniesienie, jakie pojazd może pokonywać, to 6%.


fot. WU

Co ciekawe, pojazd jest przystosowany do obsługi peronów różnych wysokości - w sumie bowiem w Chemnitz i regionie znajduje się sześć różnych wysokości peronów. Dlatego też środkowa część pojazdu jest nieco podniesiona. Ponadto drzwi posiadają automatyczne stopnie i rozkładaną platformę.

Pierwszą trasę dwusystemowego tramwaju pomiędzy Altchemitz i Stollberg uruchomiono jako pilotaż w 2002 r., a jej długość to 16,3 km. Od Altchemitz do Dworca Głównego pojazdy korzystają z torowiska linii tramwajowej nr 6. Kolejne trasy do Burgstädt, Mittweida i Hainichen ruszyły w 2015 r. Pierwszy Citylink wszedł do ruchu 4 kwietnia 2016 r.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Niemcy. Chemnitz kupuje kolejne tramwaje dwusystemowe

Komunikacja

Niemcy. Chemnitz kupuje kolejne tramwaje dwusystemowe

Łukasz Pastor 10 sierpnia 2015

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5