Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Honolulu. Mandaty za korzystanie ze smartfona… na przejściach dla pieszych

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-08-01 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Honolulu. Mandaty za korzystanie ze smartfona… na przejściach dla pieszych
fot. Duncan Harris, lic. CCA 2.0 Generic
Pod koniec października w największym mieście na Hawajach wejdą w życie przepisy, w myśl których mandat do 99 dol. dostaną piesi złapani na korzystaniu ze smartfona lub tabletu podczas przechodzenia przez jezdnię. Burmistrz Honolulu Kirk Caldwell zapewnia, że to dla ich bezpieczeństwa i to dobry sposób na walkę ze zjawiskiem „smartphone zombie”.

W głosowaniu w radzie miasta w ubiegłym tygodniu, poprawka, umożliwiająca policji karanie każdego kto przechodzi przez ulicę „wpatrzony jednocześnie w urządzenie elektroniczne”, przeszła stosunkiem głosów 7–2. Caldwell stwierdził, że ta regulacja pozwoli na to, by piesi „nie stali się kolejną statystyką. A według danych zebranych przez badaczy z Uniwersytetu Maryland w całych Stanach Zjednoczonych w latach 2000–11, aż 11 tys. pieszych zostało poszkodowanych bo używali w czasie przechadzki „rozpraszających uwagę urządzeń”.

Przepis, nazywany Distracting Walking Law, ma wejść w życie pod koniec października. Mandat będzie wynosił 15 dol., ale jeśli delikwent będzie recydywistą, to może zostać ukarany nawet 99-dolarowym mandatem. Niedozwolone będzie wpatrywanie się w smartfona lub tablet. Rozmowa, albo słuchanie muzyki przez słuchawki nie będzie podlegało upomnieniu, podobnie korzystanie ze smartfona w celu np. wezwania pomocy w czasie wypadku.

Zombie ze smartfonem

Hawajski przepis to pomysł na walkę ze zjawiskiem „smartfonowych zombie”, jak określa się osoby, które są tak zajęte korzystaniem ze smartfona lub tabletu, ze idąc chodnikiem wpadają na innych, na słupy, albo… pod samochód. W Chinach, ale też w Belgii wytyczane są specjalne fragmenty chodników dla takich osób. W niemieckim Augsburgu zdecydowano się na zamontowanie niektórych sygnalizacji świetlnych przed skrzyżowaniami… w chodniku, by osoby wpatrzone w telefon, miały szansę zauważyć je kątem oka.

– Czasami chciałbym, żeby pewne przepisy nie wchodziły w życie. Żeby decydował zdrowy rozsądek. Ale czasem po prostu brakuje zdrowego rozsądku – tłumaczył burmistrz Caldwell. Wielu krytyków nowej regulacji twierdzi, że zdrowego rozsądku brakuje Caldwellowi, a przepisy to kolejny przejaw obarczania pieszych odpowiedzialnością za wypadki drogowe i traktowania ich w przestrzeni miejskiej jak intruzów, co już stereotypowo przypisuje się USA. To w jednym z miast na Florydzie postanowiono zmusić pieszych, chcących przejść przez jezdnię, do machania żółtą flagą. Zresztą to właśnie z USA pochodzi pomysł, by piesi przez ulicę przechodzili tylko po wyznaczonych przejściach, co dziś wydaje się naturalne, choć początkowo nie było oczywiste.

Burmistrz Honolulu sam przyznał, że głównymi ofiarami wypadków z udziałem pieszych są osoby starsze, a można się spodziewać, że oni najrzadziej chodzą po mieście z nosem w smartfonie.

Kierowcy też karani, ale...

Warto też zaznaczyć, że w USA przepisy dotyczące kar za korzystanie z urządzeń elektronicznych podczas prowadzenia samochodu są bardzo zróżnicowane w zależności od stanu. Akurat na Hawajach, w porównaniu z innymi stanami, są dość restrykcyjne. Dozwolone jest jedynie rozmawianie przez system głośnomówiący, a kierowcy autobusów i kierowcy do lat 18 w ogóle nie mogą korzystać z takich urządzeń. Są jednak stany, które w ogóle nie mają tego rodzaju zakazu, ewentualnie zabraniają pisania esemesów podczas jazdy (Alaska, Missouri, czy Wyoming). Za to w żadnym nie ma całkowitego zakazu korzystania ze smartfona podczas jazdy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5