Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Hiszpanie z FCC i Olsztyn spierają się o tramwaj. Sąd powraca do sprawy

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2018-12-04 11:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Hiszpanie z FCC i Olsztyn spierają się o tramwaj. Sąd powraca do sprawy
fot. MJ
Po dwuletniej przerwie Okręgowy Sąd w Olsztynie powrócił do sprawy odszkodowania za budowę linii tramwajowej. Hiszpańska firma FCC Construccion żąda od miasta 322 mln zł za bezprawne wyrzucenie z budowy, zaś Olsztyn żąda od wykonawcy odszkodowania w wysokości przynajmniej 37 mln złotych.

Sprawa odszkodowania za niedokończoną budowę linii tramwajowej w Olsztynie przez hiszpańską firmę FCC Construccion ruszyła we wrześniu 2016 roku. Firma zarzuca miastu zwłokę w wykonywaniu obowiązków. Firma wylicza, że urzędnicy Olsztyna między innymi działali opieszale podczas zatwierdzania koncepcji projektów wszystkich odcinków tramwajowych. Żąda od miasta wypłaty odszkodowania w wysokości 322 mln zł. Warto przypomnieć, że wartość kontraktu opiewała na 250 mln zł.

Miasto także złożyło pozew. Powtórny przetarg na dokończenie inwestycji tramwajowej zakończył się wyższymi kwotami za roboty. Dlatego Olsztyn żąda od FCC Construccion odszkodowania w wysokości przynajmniej 37 milionów złotych.

Niestety, na dwa lata proces utknął. Powodem były problemy sądu ze znalezieniem biegłych z zakresu projektowania. Tych jednak udało się znaleźć. Podjęli się tego specjaliści z Politechniki Warszawskiej. Wciąż opracowywana jest opinia. Mimo wszystko Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowił pod koniec listopada wrócić do sprawy i przesłuchał m.in. ratuszową urzędniczkę, która w ratuszu kierowała zespołem odpowiedzialnym za uzgodnienia projektowe. Według zeznań urzędniczki, sprawę projektów tramwajowych traktowano priorytetowo, jednak Hiszpanie składali źle przygotowane projekty i niezgodne z polskimi przepisami.

– Projektowane sieci wchodziły ze sobą w kolizje, jak choćby projektowane latarnie znajdowały się na projektowanym gazociągu. Na następną naradę otrzymujemy rzekomo poprawiony projekt – i siedzimy i szukamy w ogóle oświetlenia na tym projekcie – mówiła przed sądem urzędniczka. Zdaniem zeznającej, Hiszpanie kilkukrotnie składali projekty na niektóre odcinki. Sprawę utrudniał fakt, że na posiedzenia komisji, projektów nie przynosili projektanci, co utrudniało uzgadnianie dokumentów.

FCC Construccion SA była pierwszym wykonawcą inwestycji tramwajowej w Olsztynie. Miasto wybrało ją w przetargu w 2011 roku. Kryterium do wyłonienia zwycięzcy była oczywiście cena. Hiszpanie zaproponowali, że zaprojektują oraz zrealizują całą inwestycję za około 250 mln zł. Szybko się okazało, że wykonawca działał opieszale, dlatego w sierpniu 2013 roku doszło do zerwania umowy ze strony miasta.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn: Tramwajowa trójka częściej nie jeździ niż jeździ

Komunikacja

Olsztyn: Tramwajowa trójka częściej nie jeździ niż jeździ

Przemysław Farsewicz 11 grudnia 2018

Wiosną rozpocznie się produkcja Panoramy dla Olsztyna

Komunikacja

Wiosną rozpocznie się produkcja Panoramy dla Olsztyna

Przemysław Farsewicz 07 listopada 2018

Olsztyn odchudza projekt tramwajowy

Przestrzeń

Olsztyn odchudza projekt tramwajowy

Przemysław Farsewicz 05 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5