Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Hiszpanie dokończą tramwaj w Olsztynie?

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2014-09-25 13:22
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Hiszpanie dokończą tramwaj w Olsztynie?
fot. Martyn JandułaOlsztyn, okolice Wysokiej Bramy. Tu ma się kończyć linia tramwajowa
We wtorek (23.09.) w Olsztynie otwarto koperty przetargowe dotyczące ostatniego, czwartego już, odcinka sieci tramwajowej. Na wybudowanie 800 metrowego odcinka do samego centrum miasta chęć zgłosiły trzy firmy.

Urząd Miasta nie ukrywał, że jedynym kryterium wyboru oferty będzie cena. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum spółek z hiszpańskiej grupy Balzola. Zaoferowali oni, że wybudują ten odcinek wraz gruntowną przebudową ulicy Piłsudskiego za nieco ponad 24 mln złotych. Miasto na ten cel zarezerwowało 25 mln złotych. Kolejne dwie firmy, które wystartowały w przetargu, to Torpol oraz Strabag. W tej chwili trwa sprawdzanie i weryfikowanie prawidłowości wycen prac.

Jak informował wcześniej Urząd Miasta, odnoga na Stare Miasto, mimo stosunkowo niewielkiej długości, będzie kluczowa dla olsztyńskiej sieci tramwajowej. To tędy kursować będzie najbardziej obciążona linia z Jarot do Wysokiej Bramy, która będzie też najczęściej kursującą linią komunikacji miejskiej w Olsztynie – w godzinach szczytu tramwaj podjedzie na przystanek co 7,5 minuty. Z uwagi na przedłużające się prace archeologiczne przy Bramie Górnej linia będzie nieznacznie krótsza.


Wizualizacja ul. Piłsudskiego z tramwajem, źródło: UM Olsztyn

Dzięki tramwajom centrum Olsztyna przejdzie duże przeobrażenie. Tak jak w przypadku ulicy Kościuszki, także w centrum komunikacja miejska zyska priorytet. Na środku jezdni powstanie połączony buspas z dwutorowym torowiskiem. Samochody stracą po jednym pasie jezdni w każdą ze stron. Zyskają na tym piesi, ale także rowerzyści, bo wreszcie powstaną w centrum długo oczekiwane ścieżki rowerowe. – W założeniu ma to być przestrzeń miejska, która stwarza możliwości przyjaznego korzystania z przestrzeni publicznej wszystkim mieszkańcom miasta – mówi Andrzej Karwowski, kierownik projektu tramwajowego.

– Dzięki przebudowie ulicy Piłsudskiego będzie można uporządkować ruch samochodowy, ograniczyć tranzyt i zwiększyć przestrzenie ogólnodostępne, które aktywizują życie w tej części miasta – ocenia prezydent miasta Piotr Grzymowicz. – Komunikacja publiczna, w tym tramwajowa, jest przyszłością wszystkich większych miast. Pozwala na równoważenie potrzeb i optymalne wykorzystanie przestrzeni dla mieszkańców – uzupełnia.

Zwycięska w przetargu firma będzie miała 280 dni. Do czasu realizacji nie będą wliczane miesiące zimowe. Wszystko wskazuje na to, że zwyciężą Hiszpanie. Pierwotnie 11-kilometrową linię tramwajową w Olsztynie miało wybudować FCC Construccion, które także było konsorcjum hiszpańskim. Po ostatnich doświadczeniach nic dziwnego, że udział firm z Półwyspu Iberyjskiego w przetargu, wprawia olsztynian w niepokój. Cały projekt musi zakończyć się do końca następnego roku, inaczej miasto straci dofinansowanie z Unii, więc nie ma czasu na ewentualne potknięcia.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn: Trzeci odcinek tramwajowy w budowie

Przestrzeń

Olsztyn: Trzeci odcinek tramwajowy w budowie

Martyn Janduła 23 września 2014

Linia tramwajowa w Olsztynie będzie krótsza

Przestrzeń

Linia tramwajowa w Olsztynie będzie krótsza

Martyn Janduła 16 września 2014

Olsztyn: Można podpisywać umowę z Torpolem  na odcinek tramwaju

Przestrzeń

Olsztyn: Można podpisywać umowę z Torpolem na odcinek tramwaju

Witold Urbanowicz 12 września 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5