Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Helsinki przygotowują się do budowy nowej linii lekkiej kolei

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2020-06-14 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Helsinki przygotowują się do budowy nowej linii lekkiej kolei
By Skelanard - Own work, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.orgTramwaj w Helsinkach
W północno-wschodnich Helsinkach powstanie nowa linia lekkiej kolei, będąca przedłużeniem linii tramwajowej. Przewidywany termin rozpoczęcia budowy linii Viikki – Malmi to rok 2027. Trasa ma być gotowa do użytku na początku następnej dekady.

Władze Helsinek przygotowują master plan dla linii lekkiej kolei Viikki – Malmi. Trasa ma stanowić element ciągu komunikacyjnego, łączącego centrum stolicy Finlandii z Kumpula, Viikki, Latokartano, lotniskiem Malmi oraz Jakomäki. Jej stacja początkowa znajdzie się u zbiegu z obecną miejską linią tramwajową. Celem budowy jest wzmocnienie komunikacji publicznej w osiedlach położonych na północnym wschodzie miasta.

Inny ważny argument za inwestycją to poprawa obsługi komunikacyjnej lotniska Malmi, a także pobudzanie urbanizacji i tworzenie nowych miejsc pracy wzdłuż całej linii. Według prognoz do roku 2050 nowa linia lekkiej kolei wpłynie na powstanie mieszkań dla 86 tysięcy osób i 65 tysięcy nowych miejsc pracy. Obecnie przepustowość komunikacji autobusowej na trasie Malmi – Helsinki przestaje być wystarczająca, a tłok w autobusach pogarsza atrakcyjność obszaru z punktu widzenia inwestycji oraz wyboru miejsca zamieszkania.

Wstępny plan przebiegu linii oraz rozmieszczenia przystanków są właśnie konsultowane. Przygotowano dwa warianty przebiegu części północnej: według jednego z nich z lotniska tory miałyby kierować się w stronę stacji kolejowej, według drugiego – do Jakomäki. Według portalu docelowo oba zostaną jednak wybudowane jako osobne odnogi, a konsultacje – wraz z innymi czynnikami – zadecydują tylko o tym, która z nich powstanie jako pierwsza. Władze miasta udostępniły dokumenty koncepcyjne w serwisie Kerrokantasi, przeznaczonym między innymi właśnie do prezentowania mieszkańcom projektów inwestycji. Opinie na ich temat można wyrażać do 14 czerwca. Opracowywanie master planu ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

Sieć kolei miejskiej w Helsinkach ma docelowo składać się z większej liczby linii. Trwa budowa Jokeri Light Rail, łączącej fińską stolicę z położonym na zachód od niej Espoo oraz zapewniającej komunikację między północnymi dzielnicami Helsinek. Zaplanowano też węzły przesiadkowe z planowanymi w przyszłości liniami tramwaju podmiejskiego.

Lekka kolej w aglomeracji helsińskiej wykorzystuje tramwajowy rozstaw toru (1000 mm). Do jej obsługi zostanie wykorzystany tabor typu tramwajowego – niskopodłogowe, dwukierunkowe wagony z 76 miejscami siedzącymi i 180 stojącymi. W fachowych opracowaniach określenia „tramwaj” i „lekka kolej” są często używane wymiennie. Powodem, dla którego lokalne władze inwestują w ten system transportu, jest jego dostępność, szybkość, niezależność od ruchu ulicznego i komfort podróży przy jednoczesnym stosunkowo niskim koszcie budowy. Długość nowo budowanej linii będzie wynosiła – w zależności od wybranego wariantu – 11 lub 12 km. Pokonanie tej trasy ma zająć najwyżej 42 minuty.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5