Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

GZM wybiera elektryczne Solarisy

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2021-09-30 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

GZM wybiera elektryczne Solarisy
fot. GZM
GZM wybrała dostawcę 32 elektrobusów. W przetargu ogłoszonym wiosną tego roku wystartowało tylko dwóch producentów, Solaris i Volvo. Pojazdy trafią do Katowic, Sosnowca, Gliwic, a także Świerklańca.

Przedmiotem dużego zamówienia, które ogłosiła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia był zakup 32 autobusów elektrycznych. GZM chciała kupić 27 pojazdów 12 metrowych, a także 5 pojazdów przegubowych o długości do 18,75 metra. Ponadto zamówienie obejmowało też zakup i montaż 16 ładowarek plug-in o mocy min. 80 kW (2x40 kW), wybudowanie 11 ładowarek pantografowych o mocy równej 200 kW, a także opracowanie systemu, który będzie zarządzać ładowarkami oraz rozliczeniami poboru energii i płatności pomiędzy operatorami korzystającymi z ładowarek pantografowych.

Ostatecznie złożono dwie oferty. W przetargu wystartował Solaris, a także Volvo. Oferta pierwszej firmy opiewała na 107,815 miliona złotych, a Volvo wyceniło swoje elektrobusy na około 123 miliony złotych. Władze Metropolii chciały wydać na realizację zamówienia około 120 milionów złotych. Przetarg rozstrzygnięto na korzyść Solarisa, który uzyskał łącznie 97,31 punkta, a Volvo równe 91 punktów spośród ocenianych kryteriów. Zamawiający brał pod uwagę cenę, ocenę techniczną, ekologię, a także warunki gwarancji i serwisu. Solaris okazał się lepszy w kategoriach ceny i oceny technicznej, natomiast więcej punktów za ekologię i warunki gwarancji i serwisu uzyskało Volvo.

Pojazdy są przeznaczone dla Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej z Katowic, Sosnowca, Gliwic, a także Świerklańca. Każde z nich otrzyma po 8 autobusów w różnych konfiguracjach. Wszystkie pojazdy mają dotrzeć do zamawiającego do końca marca 2023 roku, a projekt jest dofinansowany z programu Gepard II realizowanego przez NFOŚiGW.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław dostanie 46 mln zł na autobusy elektryczne

Prawo & Finanse

Wrocław dostanie 46 mln zł na autobusy elektryczne

Jakub Madrjas 27 września 2021

Opole. Mniej Zielonych na elektrobusy

Komunikacja

Opole. Mniej Zielonych na elektrobusy

Jakub Rösler 27 września 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5