Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

GZM obniża ceny biletów odległościowych, podnosi – papierowych

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2020-01-10 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

GZM obniża ceny biletów odległościowych, podnosi – papierowych
fot. Wojciech Mateusiak, lic. CC BY-SA 4.0
Od 1 marca jednorazowe bilety odległościowe w górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii będą tańsze o 20–60 gorszy. Co ciekawe, najbardziej spadną ceny tych na najkrótsze odległości, czyli najtańszych. Władze metropolitalnego ZTM przyznają, że do tej pory nie były popularne, bo były za drogie. Za to w górę – o 20 gr – pójdą ceny jednorazowych biletów papierowych.

Zmiana dotyczy biletów przejazdowych, z których korzysta się odbijając w kasowniku kartę ŚKUP, a system sam wylicza przejechaną odległość. Na razie takie bilety nie są popularne, ale w metropolii chcieliby, by stały się podstawowymi biletami w systemie. To taryfa domyślna w ustawieniach kasowników.

Najbardziej o 60 gr spadną ceny biletów najkrótszych. Przejazd do jednego kilometra zabiera obecnie z karty 2,2 zł, a będzie kosztował 1,6 zł. Przejazd 1–2 km kosztuje 2,8 zł, a będzie kosztował 2,2 zł. Większość przejazdów stanieje o 30 gr. "Najdłuższe" bilety odległościowe w taryfie stanieją zaledwie o 20 gr., czyli 14–20 km (dziś 4,4 zł, po zmianie 4,2 zł) i ponad 20 km (dziś 4,6 zł, po zmianie 4,4 zł).

Jednorazowe bilety papierowe zdrożeją o 20 gr. i zmienią wzór. Na nowym najbardziej widoczną informacją ma być rodzaj biletu. Bilet 20-minutowy lub na jedno miasto ma kosztować 3,4 zł, bilet 40-minutowy lub na dwa miasta – 4 zł, a bilet 90-minutowy lub na całą sieć – 5 zł.

Bilet 30-dniowy na całą sieć stanieje o 4 zł i będzie kosztował 134 zł.

Metropolia wprowadza bilet jednodniowy, który ma obowiązywać od momentu skasowania do północy. Będzie kosztował 10 zł, czyli o 4 zł mniej niż bilet 24-godzinny. Nowością będzie – również kosztujący 10 zł – bilet grupowy, dla maksymalnie 5 osób. Będzie obowiązywał przez 90 minut na całą sieć.

W metropolii najbardziej podkreślają jednak jeszcze jedną nowość. To pakiet wieloprzejazdowy, który ma obowiązywać do 180 dni. Do tej pory pasażerowie jeżdżący sporadycznie mogli kupować bilety wieloprzejazdowe z limitami. Teraz bilet wieloprzejazdowy ma obowiązywać aż pół roku i pozwalać na przejazdy po całej sieci, co będzie oznaczało, że będzie tańszy niż bilety pojedyncze. Pakiet 20 przejazdów ma kosztować 55 zł, 40-przejazdowy będzie miał cenę 100 zł, a 80-przejazdowy będzie do kupienia za 180 zł.

Wszystkie wspomniane wyżej bilety, poza grupowym, będą miały swoje wersje ulgowe, z ceną o połowę niższą.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5