Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

GZM: Drożeją bilety dobowe i metrobilety. Na wniosek Kolei Śląskich

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
31-03-2022
Ostatnia modyfikacja:
05-02-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Metropolia GZM

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
GZM: Drożeją bilety dobowe i metrobilety. Na wniosek Kolei Śląskich
fot. GZM
Zmiany cen będą dotyczyć wspólnej oferty biletowej, która pasażerom Kolei Śląskich umożliwia korzystanie z całej komunikacji miejskiej w GZM. Zmiany w cenniku wprowadzone zostaną na wniosek Kolei Śląskich i poprzedzone były negocjacjami. Nowy cennik Metrobiletu zacznie obowiązywać od 8 kwietnia.

Od 8 kwietnia ceny biletów ZTM, które obowiązują tylko w autobusach, tramwajach i trolejbusach – nie zmieniają się. Zmiany w cenniku obejmą wspólną ofertę Kolei Śląskich i Zarządu Transportu Metropolitalnego. Chodzi o:

 • bilety dobowe (nazwa po stronie ZTM – „24h+Kolej”, nazwa po stronie Kolei Śląskich – „Superbilet 24 Strefa M”), które umożliwiają pasażerom przez 24 godziny na nielimitowane podróżowanie pociągami Kolei Śląskich po Metropolii oraz wszystkimi autobusami, tramwajami i trolejbusami ZTM,
 • Metrobilety/Superbilety, czyli bilety miesięczne, które występują w siedmiu wariantach i umożliwiają pasażerom – w zależności od wybranego rodzaju: na korzystanie z pociągów na wybranym odcinku lub na terenie całej GZM oraz na korzystanie z komunikacji miejskiej ZTM na terenie Katowic lub całej sieci ZTM.

Wspólna oferta obejmuje wspólne rozliczenia ze sprzedaży tych rodzajów biletów. Składają się one z części kolejowej, która jest udziałem Kolei Śląskich oraz z części autobusowej, tramwajowej i trolejbusowej, która jest udziałem ZTM. Zmiana cennika Metrobiletu i biletów dobowych od 8 kwietnia 2022 roku dotyczy wzrostu cen w części kolejowej.

Decyzja o przyjęciu tych zmian przez zarządy obu spółek została podjęta po przeprowadzonych negocjacjach. Przyjęta wysokość zmian cen Metrobiletu jest wypadkową oczekiwań Kolei dotyczących wysokości zmiany cen w części kolejowej, jak i stanowiska Metropolii, według której koniecznym jest zachowanie proporcji pozwalającej utrzymać konkurencyjność cenową względem podróży transportem indywidualnym. Jeśli chodzi o pozostałe bilety komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego (bilety obowiązujące tylko w autobusach, tramwajach i trolejbusach) – ich ceny pozostają bez zmian.

Zmiany w cenniku biletów ze wspólnej oferty z Kolejami Śląskimi, które zaczną obowiązywać od 8 kwietnia 2022 roku:
 • 24h+Kolej: normalny – 24 zł, ulgowy – 12 zł (teraz: normalny – 15 zł, ulgowy – 7,50 zł)
 • Metrobilet Strefa Katowice: normalny –159 zł, ulgowy – 79,50 zł (teraz: normalny – 119 zł, ulgowy – 59,50 zł)
 • Metrobilet w wybranej strefie kolorowej: normalny – 220 zł, ulgowy – 110 zł (teraz: normalny – 179 zł, ulgowy – 89,50 zł)
 • Metrobilet na całą sieć GZM: normalny – 299 zł, ulgowy – 149,50 zł (teraz: normalny – 229 zł, ulgowy – 114,50 zł)
Dodatkowo bilet dobowy będzie sprzedawany wyłącznie w sieci sprzedaży ZTM.

Przypomnijmy, że zarówno w pociągach Kolei Śląskich jak i pojazdach pod szyldem ZTM są wzajemnie honorowane ulgowe bilety miesięczne z ofert Metrobilet i Superbilet. Oznacza to, że kupując bilet ulgowy w sieci sprzedaży ZTM, jest on honorowany w Kolejach Śląskich i na odwrót. Przed pogłębieniem integracji w tym zakresie, Metrobilety ulgowe mogli kupować jedynie studenci do 26 roku życia.

Strefy w ramach Metrobiletu:
 • Strefa Katowice – ważny na terenie miasta Katowice: w komunikacji organizowanej przez ZTM oraz na wszystkich liniach kolejowych obsługiwanych przez KŚ;
 • Metrobilet Czerwony: ważny na całej sieci w komunikacji organizowanej przez ZTM oraz na obsługiwanym przez KŚ odcinku linii kolejowej Dąbrowa Górnicza Sikorka – strefa Katowice (włącznie), a także na obsługiwanym przez Polregio odcinku linii kolejowej Katowice – Sławków;
 • Metrobilet Niebieski: ważny na całej sieci w komunikacji organizowanej przez ZTM oraz na obsługiwanym przez KŚ odcinku linii kolejowej Nowy Bieruń – strefa Katowice (włącznie);
 • Metrobilet Pomarańczowy: ważny na całej sieci w komunikacji organizowanej przez ZTM oraz na obsługiwanych przez KŚ odcinkach linii kolejowych: Tychy Lodowisko – strefa Katowice (włącznie), Łaziska Górne Brada – strefa Katowice (włącznie), Kobiór – strefa Katowice (włącznie);
 • Metrobilet Zielony: ważny na całej sieci w komunikacji organizowanej przez ZTM oraz na obsługiwanych przez KŚ odcinkach linii kolejowej: Gliwice – strefa Katowice (włącznie), Knurów – Gliwice;
 • Metrobilet Żółty: ważny na całej sieci w komunikacji organizowanej przez ZTM oraz na obsługiwanych przez KŚ odcinkach linii kolejowej: Tarnowskie Góry – strefa Katowice (włącznie) i Bytom – Gliwice;
 • Metrobilet Cała Metropolia – ważny na całej sieci w komunikacji organizowanej przez ZTM oraz na wszystkich liniach kolejowych obsługiwanych przez KŚ na obszarze GZM, a także na obsługiwanym przez Polregio odcinku linii kolejowej Katowice – Sławków.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Igława otworzyła nową linię trolejbusową

Przestrzeń

Igława otworzyła nową linię trolejbusową

Przemysław Farsewicz 05 lutego 2023

Zobacz również:

Słowacja. Wspólny bilet na transport w ramach KPO

Przestrzeń

Słowacja. Wspólny bilet na transport w ramach KPO

Przemysław Farsewicz 15 października 2022

Kraków zapowiada zintegrowany bilet na komunikację i kolej

Komunikacja

Pozostałe z wątku:

Igława otworzyła nową linię trolejbusową

Przestrzeń

Igława otworzyła nową linię trolejbusową

Przemysław Farsewicz 05 lutego 2023

Zobacz również:

Słowacja. Wspólny bilet na transport w ramach KPO

Przestrzeń

Słowacja. Wspólny bilet na transport w ramach KPO

Przemysław Farsewicz 15 października 2022

Kraków zapowiada zintegrowany bilet na komunikację i kolej

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5