Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Gulermak: Budowa metra w Warszawie niezagrożona. Mimo problemów Astaldi

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-10-02 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gulermak: Budowa metra w Warszawie niezagrożona. Mimo problemów Astaldi
fot. WU
Według pojawiających się informacji Astaldi – jedna z dwóch firm budujących II linię metra w Warszawie – ma problemy z realizacją innych kontraktów infrastrukturalnych w Polsce. Wykonawca miał zejść z placu budowy na dwóch inwestycjach zlecanych przez PKP PLK, a także wystąpić we Włoszech o sądowe zabezpieczenie przed roszczeniami. – Nasi partnerzy zapewnili nas, że sytuacja nie ma żadnego wpływu na kontrakty realizowane wspólnie w konsorcjum. Natomiast nasza sytuacja finansowa, jako lidera konsorcjum, jest dobra i stabilna – zapewnia Bartosz Sawicki, rzecznik firmy Gulermak.

Jak pisaliśmy, pojawiły się informacje mówiące o tym, że włoskie Astaldi zeszło z placów budowy na dwóch dużych kontraktów kolejowych – modernizacji linii nr 7 na odcinku Dęblin – Lublin oraz linii E59. Od dawna na inwestycjach tych nie widać postępów, a podwykonawcy skarżą się na opóźnienia w płatnościach. Dzisiaj (2 października) Astaldi potwierdziło zerwanie tych dwóch kontraktów.

Astaldi realizuje też kilka dużych kontraktów drogowych, w tym tunele w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy oraz Zakopianki. Dużym echem odbiło się jednak odstąpienie przez firmę od podpisania umowy na budowę tunelu w Świnoujściu, gdzie ostatecznie prace zrealizuje PORR.

Wiadomo też, że Astaldi wystąpiło do włoskiego sądlu o sądowe zabezpieczenie zmierzające do ochrony przed wierzycielami. Firma w oświadczeniu wyjaśnia, że przyczyną tych problemów są opóźnienia w zaplanowanej sprzedaży udziałów w III Moście Bosforskim w Stambule.

W świetle tych informacji pojawiają się pytania o losy rozbudowy II linii metra. Konsorcjum firm Gulermak i Astaldi wygrało w tym roku przetargi na realizację kolejnych odcinków II linii metra. Umowę na budowę wschodniego-północnego odcinka na Bródno podpisano w zeszłym tygodniu, a kontrakty na realizację dwóch odcinków zachodnich z Woli na Bemowo mają zostać zawarte przed połową października.

Gulermak, z którym Astaldi będzie realizować kontrakt, uspokaja: żadnego zagrożenia dla budowy nie ma. – Jesteśmy liderem konsorcjum dla tego kontraktu oraz dwóch przyszłych, związanych z rozbudową metra. Nasza sytuacja finansowa jest dobra i stabilna. Jeszcze jesienią spodziewamy się tylko w Polsce kontraktów na kilka miliardów złotych – mówi Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy firmy Gulermak. – O sytuacji Astaldi wiemy bezpośrednio od Astaldi. Nasi partnerzy zapewnili nas, że nie ma ona żadnego wpływu na kontrakty realizowane wspólnie w konsorcjum – zarówno w ramach podpisanej umowy na rozbudowę metra na Bródno, jak i przyszłych kontraktów na dwa odcinki w kierunku zachodnim – dodaje rzecznik.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metro jedzie na Bródno. Umowa na budowę podpisana

Przestrzeń

Metro jedzie na Bródno. Umowa na budowę podpisana

Witold Urbanowicz 28 września 2018

Porr podpisze umowę na budowę tunelu w Świnoujściu

Przestrzeń

Porr podpisze umowę na budowę tunelu w Świnoujściu

Leonard Dolecki 09 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5