Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Gryfino z bezpłatną komunikacją gminną

Dalej Wstecz
Data publikacji:
02-01-2023
Ostatnia modyfikacja:
31-01-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UMiG Gryfino

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Gryfino z bezpłatną komunikacją gminną
fot. Szczecinolog lic. CC BY-SA 4.0
Burmistrz miasta i gminy Gryfino podpisał umowę na dotację do przewozów autobusowych. Gmina Gryfino otrzyma 1 438 477 zł na dofinansowanie 7 linii komunikacyjnych o łącznej długości 162 km w ramach FRPA. Gminna komunikacja jest od 1 stycznia również bezpłatna.

Obowiązujący od 1 stycznia 2023 roku rozkład jazdy zakłada funkcjonowanie trasy Dolna Odra – Gryfino – Radziszewo – Szczecin Zdroje. Właśnie z uwagi na dofinansowanie części pracy autobusów na tej trasie (w obrębie gminy, a nie poza jej granicami), pojawia się osobna numeracja linii: 1 i 2. Nie będzie jednak konieczności przesiadki na przystanku Radziszewo – kursy na liniach numer 1 i 2 będą realizowane jednym pojazdem.

W efekcie dofinansowania, od 1 stycznia wzrośnie liczba połączeń autobusowych do i ze Szczecina oraz tych funkcjonujących na terenach wiejskich. Dodatkowo na liniach organizowanych przez Gminę Gryfino przejazdy będą z nowym rokiem nieodpłatne. Jest to spowodowane zmniejszonym udziałem wpływów z biletów w systemie, a jednocześnie pozwoli na likwidację części kosztów (utrzymanie systemu rozliczającego bilety, etaty rewizorów). Zmniejszy także opóźnienia spowodowane sprzedażą biletów przez kierowców.

Sytuacja, w której bardzo szybko rosną koszty usług transportowych ponoszonych przez samorządy, a jednocześnie nie wiąże się to z wzrostem dochodów gmin, jest bardzo trudnym wyzwaniem. Dodatkowo zbiega się ona w czasie z długo wyczekiwaną modernizacją mostu kolejowego nad Regalicą. Celem tej inwestycji jest m.in. powstanie połączenia dwutorowego na tej linii, co umożliwi zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów w przyszłości. Wiąże się to jednak z koniecznością zmiany organizacji jazdy pociągów w roku 2023.

Gmina Gryfino otrzymała informację, iż mimo wprowadzenia trasy objazdowej dla pociągów na trasie Gryfino – Szczecin Główny, zapewnione będzie kursowanie składów osobowych średnio co 60 minut. Dodatkowo na przystanku PKP Szczecin Zdroje zaplanowano możliwość kilkuminutowych przesiadek z pociągów jadących z kierunku Gryfina, do pociągów zmierzających do Szczecina od strony Goleniowa i Stargardu, co skraca czas podróży na stację Szczecin Główny.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5