Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Grudziądz. W grudniu tramwaje mają wrócić na os. Rządz

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
07-11-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Grudziądz. W grudniu tramwaje mają wrócić na os. Rządz
fot. Fabian GóreckiZmodernizowane torowisko na ulicy Chełmińskiej
Na finiszu są prace związane z modernizacją linii tramwajowej do osiedla Rządz w Grudziądzu, co pozwoli na przywrócenie w to miejsce regularnego ruchu tramwajów. Na tory wróci więc popularna “dwójka”, łącząca Rządz z Tarpnem. Powrót tramwajów na remontowany odcinek ma nastąpić w grudniu bieżącego roku. Na tem moment grudziądzki samorząd deklaruje też, że obecnie kursująca linia numer 1 zostanie zawieszona.

Grudziądz w kończącej się właśnie perspektywie unijnej postawił na szeroko zakrojoną modernizację torowisk, która objęła swym zasięgiem dużą część całej sieci. Inwestycja w nowe torowiska sprawiła, że przez długi czas po mieście tramwaje nie kursowały wcale. Ruch został wznowiony w listopadzie zeszłego roku, kiedy to na tory wróciła linia numer 1, łącząca dworzec kolejowy z osiedlem Tarpno. Ciągle trwające prace uniemożliwiają jednak powrót tramwajów na południe miasta, na osiedle Rządz. Kiedy ta sytuacja się zmieni?

“Dwójka” wróci w grudniu

– Prace na torowisku mają zakończyć się w połowie listopada. Potem nastąpią testy sieci trakcyjnej i torowiska. Planowane jest uruchomienie linii tramwajowej nr 2 od grudnia br. Częstotliwość tej linii będzie wyglądała następująco: co 10 min – w dni powszednie, w soboty co 15 minut, w niedziele co 20 minut – przekazał nam Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Nowe przyszło, a stare odchodzi

Tramwajowe inwestycje Grudziądza nie ograniczyły się tylko do modernizacji torowisk, lecz objęły swoim zakresem także zakup nowych wagonów tramwajowych. Samorząd zakupił cztery Moderusy Beta, które w komplecie dotarły już do miasta i regularnie kursują na linii “jedynki”.

Zakupy sprawiają jednak, że z użytkowania mogą zostać wyłączone starsze tramwaje o czym informuje nas ponownie Wydział Komunikacji.

– Stopniowo wycofywane są wagony GT8. Jeden już został wycofany i zezłomowany. Kolejne 3 są przygotowane do wycofania – przekazał nam Wydział.

Zawieszenie kursów do dworca jest już pewne

Kilka tygodni temu, w obliczu zapowiedzi dotyczących ogromnych wzrostów cen energii elektrycznej, Grudziądz poinformował nas, że wraz z uruchomieniem linii numer 2, zawieszone zostanie funkcjonowanie linii numer 1. Od tego czasu uchwalona została specjalna, ratunkowa ustawa, która określiła maksymalne ceny energii elektrycznej dla odbiorców, w tym także samorządów. Dzięki temu działaniu gorzowskie tramwaje raczej nie zjadą do zajezdni, a elektrobusy w całej Polsce nie wylądują pod płotem.

W tej sytuacji postanowiliśmy zapytać, czy centralne sterowanie cenami energii sprawi, że tramwaje nadal będą dojeżdżać do grudziądzkiego dworca kolejowego.

– Obecnie nie przewiduje się pozostawienia kursowania linii tramwajowej nr 1 oraz uruchomienia innej linii tramwajowej kursującej do dworca kolejowego. Obok dworca kolejowego w Grudziądzu kursuje wiele linii autobusowych z dużą częstotliwością, które obecnie zaspokajają popyt na przewozy w tej części miasta. Jednak w przyszłości Miasto nie wyklucza ponownego uruchomienia tej linii, także w związku z planowaną rozbudową torowiska w tym rejonie – odpowiedział nam Wydział Komunikacji, na pytanie o możliwość pozostawienia kursowania linii numer 1.

Mimo to, grudziądzkie wagony nadal będzie można spotkać na ulicy Dworcowej, ponieważ za budynkiem dworca znajduje się zajezdnia tramwajowa, która jest połączona z całą siecią właśnie poprzez Dworcową.

Rozbudowa i przebudowa torów w przyszłości

W poprzednich miesiącach pisaliśmy również o wspomnianej przez urzędników rozbudowie sieci tramwajowej w rejonie dworca kolejowego. Samorząd chciałby stworzyć w tym miejscu centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia, integrujące kolej, tramwaje i autobusy. Na razie jednak są to wyłącznie plany, bez szybkich szans na ich realizację.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Grudziądz będzie miał bilet elektroniczny

Mobilność

Grudziądz będzie miał bilet elektroniczny

Redakcja/inf. pras 15 czerwca 2023

Kolej zyska większą rolę w komunikacji wewnątrz Grudziądza?

Komunikacja

Kiedy w Grudziądzu zostanie wznowiony ruch tramwajowy?

Komunikacja

Grudziądz przedstawia plany na rozwój sieci tramwajowej

Komunikacja

Zobacz również:

Grudziądz będzie miał bilet elektroniczny

Mobilność

Grudziądz będzie miał bilet elektroniczny

Redakcja/inf. pras 15 czerwca 2023

Kolej zyska większą rolę w komunikacji wewnątrz Grudziądza?

Komunikacja

Kiedy w Grudziądzu zostanie wznowiony ruch tramwajowy?

Komunikacja

Grudziądz przedstawia plany na rozwój sieci tramwajowej

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5