Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Grudziądz precyzuje plany taborowe: cztery nowe tramwaje

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2019-10-22 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Grudziądz precyzuje plany taborowe: cztery nowe tramwaje
fot. Michał Lange
Znamy szczegóły planowanych zakupów taborowych Grudziądza. Okazuje się, że miasto nie będzie kupować siedmiu pojazdów, a cztery. Wkrótce ma zostać rozpisany przetarg.

Grudziądz planuje skorzystać ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach pozyskanych pieniędzy planowany jest remont posiadanej infrastruktury, a także zakup nowych tramwajów. Tych ma być cztery. Miasto przekazało także szczegóły specyfikacji technicznej. – Dokumentacja przetargowa została opracowana. Trwa przygotowanie do ogłoszenia przetargu, który planujemy na przełomie października i listopada – przekazała Natalia Granica z biura prasowego w Grudziądzu.

Miasto w ramach jednego postępowania będzie chciało pozyskać nie tylko cztery tramwaje, ale również dźwig do ich wkolejania. Grudziądz planuje pozyskać tramwaje jednokierunkowe, składające się z maksymalnie trzech członów. Pojazdy mają mieć do 29 metrów długości. Wozy mają być w części niskopodłogowe. Ten parametr określa się na 25%. Tramwaje mają pomieścić do 165 osób na miejscach stojących i 35 na miejscach siedzących. Standardowo w tramwaju będą dedykowane miejsca dla wózków dziecięcych i wózków inwalidzkich. Maksymalna wysokość podłogi wejścia w części niskopodłogowej ma wynosić 350 mm.

Na wyposażeniu znajdzie się klimatyzacja, system informacji pasażerskiej, zapowiedzi głosowe, monitoring, system pozycjonowania wagonu oparty na module GPS/GSM, kasowniki. Pojazdy mają być jednokierunkowe z dodatkowym pulpitem do jazdy wstecz. Dla środkowego członu dopuszcza się wózki podporowe. Preferowany minimalny promień skrętu dla tramwaju to 14-18 metrów. Masa całkowita pojazdu ma być nie większa niż 42 tony.

W zamówieniu Grudziądz planuje także pozyskać pojazd techniczny wyposażony w żuraw hydrauliczny. Będzie on wykorzystywany do prowadzenia wszelkiego rodzaju prac związanych z koniecznością wkolejania wagonów po kolizjach oraz ratowania życia ludzkiego. Określono parametry udźwigu minimalnego na poziomie 18-20 Mg przy wysięgu 4,7- 5,0 metra. Maksymalny wysięg ma mieć od 6 do 10 metrów, a minimalny moment udźwigu – 900-950 kNm, zaś udźwig minimalny 15 Mg na wysięgu 6 metrów oraz udźwig minimalny 10 Mg na wysięgu 9 metrów. Wysięgnik ma umożliwić stabilną pracę z obciążeniem w zakresie kąta obrotu do 240 stopni.

Dźwig musi być wyposażony w wózek tramwajowy o napędzie hydraulicznym do poruszania się po torowisku tramwajowym o szerokości 1000 mm. Kabina kierowcy będzie dwudrzwiowa z minimum 3 miejscami, ogrzewaniem i klimatyzacją. Pojazd musi mieć możliwość pokonywania wzniesień (bez holowania) o pochyleniu min. 40% na kołach samochodowych oraz wzniesień torowisk do 6% na zestawie do jazdy po szynach.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Obniżka PIT-u nie zagrozi tramwajom z Grudziądza

Prawo & Finanse

Obniżka PIT-u nie zagrozi tramwajom z Grudziądza

Przemysław Farsewicz 02 września 2019

Grudziądz przesuwa zakupy tramwajów

Komunikacja

Grudziądz przesuwa zakupy tramwajów

Przemysław Farsewicz 31 grudnia 2018

Grudziądz planuje tramwajowe zakupy jeszcze tej jesieni

Komunikacja

Grudziądz planuje tramwajowe zakupy jeszcze tej jesieni

Przemysław Farsewicz 30 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5