Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Grudziądz: Lepszy brak kierowców w MZK niż prywatny przewoźnik

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
23-07-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Grudziądz: Lepszy brak kierowców w MZK niż prywatny przewoźnik
fot. AdaMesz, lic. CC BY-SA 4.0Autobus MZK Grudziądz
Przynajmniej do końca lipca komunikacja miejska w Grudziądzu będzie funkcjonować w ograniczonym zakresie, bo MZK nie dysponuje odpowiednią liczbą kierowców, by obsadzić wszystkie zaplanowane brygady. Samorząd miejski twierdzi, że jego własna spółka stanęła na wysokości zadania, i przekonuje, że podjął właściwą decyzję, rezygnując z usług drugiego operatora. Zapewnia też, że problemy mają wyłącznie charakter przejściowy.

Jak informowaliśmy już na naszych łamach, grudziądzka komunikacja miejska funkcjonuje obecnie w ograniczonym zakresie, bo miejscowe MZK ma problem ze znalezieniem wystarczającej liczby kierowców. Miasto zapowiedziało na początku lipca, że przynajmniej do końca miesiąca zawieszona będzie obsługa części kursów na kilku liniach autobusowych. Nie jest to pierwsza taka sytuacja – wcześniej oferta była redukowana, gdy duża część załogi miejskiego przewoźnika przebywała na zwolnieniach lekarskich, co miało miejsce w okresie wzrostu zachorowań na COVID-19.

Miasto: Doświadczenie pokazuje, że wybraliśmy dobrze

Przypomnijmy, że niedawno Grudziądz zdecydował się na zmianę modelu organizacyjnego komunikacji miejskiej i ponownie oparł jej funkcjonowanie wyłącznie o własną spółkę. Wcześniej przewozy zlecone przez samorząd wykonywała także Arriva. Pomimo obecnej sytuacji lokalne władze twierdzą, że podjęły właściwą decyzję, zmniejszając liczbę podmiotów realizuących połączenia. – Dotychczasowe, prawie roczne doświadczenie wskazuje, że powierzenie świadczenia usług jednemu przewoźnikowi, jakim jest MZK, było i jest słuszne – stwierdza jednoznacznie Natalia Granica, inspektor w Biurze Prasowym i Medialnym Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Podkreśla ona, że gdy podejmowano decyzję o kontraktowaniu usług jedynie z MZK, miasto nie przewidziało dalszego intensywnego rozwoju pandemii. – W czerwcu 2020 r. ze strony rządu płynęły informacje, że nasz kraj praktycznie zwalczył jej skutki – przypomina nasza rozmówczyni. Ocenia, że konsekwencje rozprzestrzeniania się koronawirusa są odczuwalne przez wszystkich, w tym przez grupę kierowców transportu miejskiego. Na problemy zdrowotne prowadzących miała nałożyć się według jej relacji potrzeba znacznego zwiększenia skali przewozów autobusowych w związku z organizacją komunikacji zastępczej za tramwaj.

Absencje kierowców to wynik powikłań po przebyciu choroby

– Spółka MZK stanęła na wysokości zadania – stwierdza przedstawicielka samorządu. Tłumaczy, że przewoźnik w krótkim czasie sprowadził potrzebny tabor i skierował do obsługi linii autobusowych pracowników z odpowiednimi uprawnieniami, którzy dotychczas wykonywali inne czynności. Stwierdza także, że grudziądzka komunikacja miejska funkcjonuje w specyficzny sposób, bo w Polsce nie ma mniejszego miasta, które eksploatowałoby odrębną sieć tramwajową.

– Absencja wśród kierowców to m.in. wynik powikłań po COVID-19 – mówi Natalia Granica. Twierdzi, że obecne trudności mają jedynie charakter przejściowy. – Mamy nadzieję, że wkrótce uda się powrócić do realizacji wszystkich kursów zgodnie z rozkładem jazdy – dodaje.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Grudziądz będzie miał bilet elektroniczny

Mobilność

Grudziądz będzie miał bilet elektroniczny

Redakcja/inf. pras 15 czerwca 2023

Grudziądz. W grudniu tramwaje mają wrócić na os. Rządz

Komunikacja

Kolej zyska większą rolę w komunikacji wewnątrz Grudziądza?

Komunikacja

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Grudziądz będzie miał bilet elektroniczny

Mobilność

Grudziądz będzie miał bilet elektroniczny

Redakcja/inf. pras 15 czerwca 2023

Grudziądz. W grudniu tramwaje mają wrócić na os. Rządz

Komunikacja

Kolej zyska większą rolę w komunikacji wewnątrz Grudziądza?

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5