Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Grodziskie Przewozy Autobusowe zakupią autobusy dzięki dotacji CPK

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
16-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. CPK

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Grodziskie Przewozy Autobusowe zakupią autobusy dzięki dotacji CPK
fot. GPA
Centralny Port Komunikacyjny i związek powiatowo-gminny Grodziskie Przewozy Autobusowe podpisały umowę o dofinansowaniu. Spółka CPK przekazała 5 mln zł na zakup nowych autobusów, do obsługi transportu publicznego w powiatach grodziskim i pruszkowskim, w tym w gminach Baranów, Błonie, Jaktorów, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek i Żabia Wola.

W ubiegłym roku związek powiatowo-gminny Grodziskie Przewozy Autobusowe (GPA) obsługujący obszar 12 gmin pozyskał 5 mln zł z Funduszu Polski Ład. Kolejne 5 mln zł dofinasowania przekazała spółka Centralny Port Komunikacyjny. Dzięki tym pieniądzom i wkładowi własnemu w wysokości ponad 1 mln zł, GPA planuje zakup 10 niskopodłogowych, 10-metrowych autobusów. Pojazdy będą fabrycznie nowe, klimatyzowane, monitorowane i wyposażone w system dynamicznej informacji pasażerskiej. Każdy pomieści ponad 70 pasażerów i będzie przystosowany do przewozu wózków i rowerów.

– Jednym z celów inwestycji CPK jest likwidacja wykluczenia transportowego, które w skali całego kraju dotyka dziś prawie 14 mln Polaków. Infrastruktura transportowa to system połączony, dlatego równocześnie z projektowaniem i budową nowych linii kolejowych wspomagamy też transport autobusowy, który pomaga pasażerom dotrzeć do regionalnych węzłów przesiadkowych. Nasze wsparcie dla Grodziskich Przewozów Autobusowych to tak naprawdę pomocna dłoń wyciągnięta do mieszkańców, którym zapewnimy lepszą ofertę przewozową– mówi Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. CPK.

Nowe autobusy mają zacząć kursować z pasażerami na początku 2024 r., po zakończeniu procedury zakupowej. – Cieszę się, że w rejonie projektowanego lotniska na drogi wyjadą niskopodłogowe autobusy, a dzięki temu codzienne dojazdy do szkoły czy pracy będą dla mieszkańców wygodniejsze i że możemy mieć w tym swój udział. Spółka CPK konsekwentnie wspiera potrzeby społeczności lokalnej z otoczenia Lotniska CPK. Realizujemy je w odpowiedzi na problemy związane z transportem zgłaszane nam przez samorządy – mówi Katarzyna Dobrońska, dyrektor Pionu Relacji i Rozwoju Otoczenia CPK.

Pieniądze zostaną przekazane w ramach Programu Społeczno-Gospodarczego ujętego w Koncepcji CPK uchwalonej przez Radę Ministrów w listopadzie 2017 r. PSG zakłada finansowanie projektów komplementarnych CPK, czyli m.in. inwestycje w transport, który integruje obszary podmiejskie i zwiększa dostępność komunikacyjną rejonów atrakcyjnych turystycznie.

– Starania zarządu GPA w dużej mierze skupiają się na promowaniu publicznego transportu zbiorowego – mówi Marek Wieżbicki, starosta grodziski i prezes GPA. – Dzięki atrakcyjnej ofercie przewozowej i rosnącym standardom taboru chcemy zachęcać mieszkańców do pozostawienia samochodów i wyboru autobusów jako głównego środka transportu. Jesteśmy przekonani, że dzięki wprowadzeniu do użytku nowego i nowoczesnego taboru liczba pasażerów wzrośnie. W styczniu tego roku odnotowaliśmy ponad 100-procentowy wzrost liczby pasażerów względem początku ubiegłego roku. Jednym z zadań naszej sieci autobusowej jest dowożenie mieszkańców do stacji i przystanków kolejowych, na razie WKD i Kolei Mazowieckich, ale mam nadzieję, że za kilka lat będą to również linie CPK na terenie Mazowsza – dodaje.

W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) spółka CPK współfinansowała dotychczas zakupy i projekty ważne dla gmin i mieszkańców z terenu inwestycji, np. zakup pięciu pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla OSP z gmin Baranów i Teresin, nowego sprzętu do działań ratunkowych dla WOPR z Grodziska Mazowieckiego czy budowę lądowiska dla Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim, które jest właśnie w realizacji.

Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5