Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Grodzisk Maz.: Na dworcu kolejowym stanął... książkomat

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-02-09 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Grodzisk Maz.: Na dworcu kolejowym stanął... książkomat
got. Jan Stradowski, lic. CC BY 3.0Stacja Grodzisk Mazowiecki
Na dworcu kolejowym w Grodzisku Mazowieckim stanęła niedawno maszyna do wypożyczania i zwrotu książek z gminnej biblioteki. Codziennie jest z niej odbieranych 20 do 30 pozycji, wśród których znajdują się też filmy i audiobooki. Automat kosztował 100 tys. zł, ale koszty jego utrzymania są bliskie zeru.

Czym podróżni często zajmują się w pociągu? – Czytaniem! – odpowiada Ewa Radzikowska z Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Placówka wyszła więc z założenia, że w Grodzisku, z którego wiele osób codziennie dojeżdża do pracy w Warszawie, jest zapotrzebowanie na wypożyczalnię książek zlokalizowaną na dworcu kolejowym. W 2019 r. ustawiła więc w budynku pierwszy w Polsce wolnostojący automat, który realizuje zamówienia złożone w bibliotece.

Bezpłatnie można czytać, oglądać i słuchać

– Działanie książkomatu jest bardzo proste i podobne do działania popularnych paczkomatów – mówi przedstawicielka biblioteki. Książki można zamawiać za pośrednictwem internetowego katalogu placówki: wystarczy wskazać automat jako miejsce odbioru. Wybrane pozycje, w tym filmy i audiobooki, są dostarczane do urządzenia raz dziennie od poniedziałku do piątku. Kiedy tylko egzemplarz trafi do przegródki, czytelnik dostaje e-mail z informacją o możliwości odbioru zamówienia (jednorazowo można wypożyczyć maksymalnie trzy tytuły).

Korzystanie z tej formy odbioru jest bezpłatne. – Wystarczy być czytelnikiem biblioteki, to znaczy założyć kartę biblioteczną w placówce. To również jest zupełnie darmowe – zapewnia nasza rozmówczyni.

Czy inne biblioteki wezmą przykład z tej w Grodzisku?

Ustawienie automatu kosztowało ok. 100 tys. zł (zakup samego urządzenia pochłonął ok. 80 tys. zł, reszta to koszty przyłączy technicznych itp.). Przedsięwzięcie zostało dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Ewa Radzikowska zachęca inne placówki kulturalne do podobnych działań. – Projektów unijnych i ministerialnych jest bardzo dużo. Można pozyskać tak bardzo dużo pieniędzy – podkreśla. Koszt utrzymania książkomatu jest bardzo niski i sprowadza się do opłaty za wynajem powierzchni dworcowej (ok. 60 zł miesięcznie).

Dlaczego warto zainwestować w taką maszynę? Popularność książkomatu jest relatywnie duża. Są w nim 43 skrytki, a każdego dnia biblioteka dostarcza tam 20 do 30 książek. – Podobną ich ilość wyjmujemy (zwroty) – dodaje nasza rozmówczyni.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5