Partner serwisu
Komunikacja

Görlitz coraz bliżej nowych tramwajów

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
18-02-2024
Ostatnia modyfikacja:
16-02-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

Saksońskie miasto Görlitz pochwaliło się wizualizacjami zamówionych tramwajów. Zakup realizowany jest w ramach programu „Saksoński tramwaj przyszłości”, a Görlitz jest jednym z trzech zmawiających, którzy wspólnie składali zamówienie na 187 niskopodłogowych pojazdów.

Pierwsze nowe tramwaje do Görlitz mają trafić w 2025 roku. Łącznie miasto zamówiło osiem pojazdów. Tymczasem teraz pochwalono się, jak nowe wozy będą wyglądać. – Osiągnięto kolejny kamień milowy. Projektowanie jest na zaawansowanym etapie i ustalono już wygląd ośmiu nowych niskopodłogowych tramwajów dla Görlitz. Producent HeiterBlick stworzył wizualizacje na podstawie pierwszych rysunków technicznych – przekazało przedsiębiorstwo komunikacyjne, Görlitzer Verkehrsbetriebe. – Wizualizacje ukazują nasze tramwaje w znanych miejscach, co daje pierwsze wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądać w przyszłości pejzaż miejski w połączeniu z nowymi tramwajami – dodaje firma.

Nowe tramwaje dla Görlitz są częścią programu „Saksoński tramwaj przyszłości”, który powstał we współpracy trzech saksońskich operatorów transportu publicznego: w Lipsku, Zwickau i Görlitz. Przedsiębiorstwa ogłosiły wspólne postępowanie przetargowe na zakup nowych tramwajów i w efekcie tych działań podpisano w grudniu 2021 roku jedną umowę ramową z producentem HeiterBlick na łącznie 187 tramwajów w perspektywie do 2030 roku.

Wartość kontraktu to ok. 600 mln euro – w tym zawarto opcje, części zamienne i przyszłe modyfikacje techniczne rozwijające produkt. Z myślą o przyszłym rozwoju technologicznym, kontrakt zawiera również rozwiązania i koncepcje systemów wspomagania kierowcy oraz napędów alternatywnych, takich jak wodorowe ogniwa paliwowe, nad którym obecnie pracuje HeiterBlick. Operatorzy szacują, że wspólne zamówienie pozwoliło zaoszczędzić łącznie 27 mln euro na kosztach jednorazowych.

Do Görlitz ma trafić osiem pojazdów. Zamówienie będzie mogło zostać zwiększone o kolejne sześć pojazdów w perspektywie do 2028 r. Wówczas całość zamówienia z tego miasta osiągnie czternaście pojazdów, które zastąpią wszystkie KT4D. Nowe pojazdy mają mieć 29,94 metry długości i 2,3 metra szerokości. Wozy mają pomieścić 110 pasażerów na miejscach stojących i 61 na miejscach siedzących. Wymianę pasażerską zapewni 5 par drzwi. Prędkość maksymalna pojazdów wyniesie 70 km/h.

Görlitzer Verkehrsbetriebe chwali się także nowoczesnymi technologiami, w które tramwaj zostanie wyposażony. Na drzwiach zewnętrznych wyświetlana będzie informacja o zajętości miejsca dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. Pojazdy będą także przygotowane do automatycznej jazdy w przyszłości. Motorniczy będzie wspomagany systemami ostrzegającymi przed kolizją, precyzyjnego hamowania i płynnej jazdy. Tramwaje będą ponadto wyposażone w system diagnostyczny nadzorujący stan techniczny pojazdu. W klimatyzacji wykorzystywane będzie z kolei CO2 jako chłodziwo. Roczny przebieg tramwajów oszacowano na 75 tys. km.

Przypomnijmy, że w ramach programu „Saksoński tramwaj przyszłości” Lipsk otrzyma w zamówieniu podstawowym 25 pojazdów. W ramach opcji przewidziano dodatkowych 130 pojazdów. Natomiast do Zwickau w ramach zamówienia podstawowego trafi sześć pojazdów. Dwie opcje przewidują w sumie dostawy dodatkowych 12 tramwajów. Więcej o całym przedsięwzięciu pisaliśmy tutaj.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Grudziądz z przetargiem na nowe tramwaje

Komunikacja

Grudziądz z przetargiem na nowe tramwaje

Witold Urbanowicz 13 lutego 2024

Zobacz również:

Sosnowiec wybrał dostawcę autobusów spalinowych

Przestrzeń

Sosnowiec wybrał dostawcę autobusów spalinowych

Witold Urbanowicz 07 lutego 2024

Pozostałe z wątku:

Grudziądz z przetargiem na nowe tramwaje

Komunikacja

Grudziądz z przetargiem na nowe tramwaje

Witold Urbanowicz 13 lutego 2024

Zobacz również:

Sosnowiec wybrał dostawcę autobusów spalinowych

Przestrzeń

Sosnowiec wybrał dostawcę autobusów spalinowych

Witold Urbanowicz 07 lutego 2024

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5