Partnerzy serwisu:
Mobilność

Grenoble. Literaturomaty na przystankach autobusowych

Dalej Wstecz
Data publikacji:
27-11-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Grenoble. Literaturomaty na przystankach autobusowych
fot. Short Edition/inf. pras.
We francuskim Grenoble na przystankach autobusowych postawiono maszyny, z których pasażer czekający na autobus może sobie, dla zabicia czasu… wydrukować krótkie opowiadanie. „Jeśli można na przystanku postawić automat z czekoladą, albo napojami, to dlaczego nie z literaturą?” – pytają pomysłodawcy.

– Pomysł wpadł nam do głowy, gdy zobaczyliśmy automaty z czekoladą i napojami. Pomysleliśmy, że w ten sam sposób można pasażerom zaoferować dobrej jakości literaturę, by jakoś zapełnić te bezproduktywne chwile w oczekiwaniu na autobus – tłumaczył w rozmowie z AFP Christophe Sibieude, szef lokalnego wydawnictwa Short Edition.

Poproszę trzyminutowe…

Pomysł zaproponowano miejskim urzędnikom, a ci się do niego zapalili. Literaturomaty postawiono na razie w ośmiu punktach miasta, na przystankach, ale tez np. w ratuszu, czy w biurze turystycznym. Tam gdzie często trzeba co najmniej kilka minut na coś poczekać i te minuty spędza się z nosem wbitym w smartfona, albo po prostu się nudząc.

Maszyna jest dość prosta w użyciu. Naciskamy odpowiedni guzik, w zależności od tego, czy zależy nam na krótkim opowiadaniu, które da się przeczytać w minutę, trzyminutowym, czy może takim na pięć minut czytania. Metrowy, pozbawiony ekranu czarno–pomarańczowy automat „wypluwa” tekst na papierze na którym drukuje się np. rachunki w sklepie. Trzyminutowe opowiadanie to wydruk długości 60 cm. Długość opowiadania jest jedynym co można wybrać. To czy literaturomat zaserwuje nam romans, opowiadanie sensacyjne, fantasy czy inne jest niespodzianką.

Co najfajniejsze, usługa jest bezpłatna. Bazę stanowi 600 najlepszych opowiadań, które wybrano spośród 60 tys. opublikowanych przez czytelników na stronie internetowej Short Edition. To rodzaj serwisu społecznościowego, na którym każdy może zamieścić swój utwór. Korzysta z niego ok. 140 tys. osób.

Tajwan, Rosja, USA – też chcą

– Odbiór okazał się niesamowicie pozytywny, aż ciarki nas przechodzą, gdy widzimy, że to tak dobrze działa – mówił w rozmowie z „Guardianem” jeden z pomysłodawców Quentin Pleple. Literaturomaty uruchomiono na początku listopada. Tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni „wypluły” 10 tys. krótkich historii. – Na razie jest ich osiem, ale będzie dużo więcej. Mamy zapytania z całego świata. Z Australii, USA, Kanady, Rosji, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Chile, Tajwanu… – wymieniał.

Specjaliści z Short Edition dobrze trafili, bo merem Grenoble jest Eric Piolle z francuskiej Partii Zielonych, który znany jest z niekonwencjonalnych działań w mieście. W zeszłym roku oczyścił miasto z reklam, zakazując ich na ulicach Grenoble.

Warto też pamiętać, że pomysłów na przybliżanie pasażerom komunikacji miejskiej literatury jest więcej. W Warszawie kilka lat temu na szybach autobusów i metra można było przeczytać krótkie wiersze. Z kolei w Toronto tamtejsza biblioteka miejska planuje zamontować na Union Station, głównym węźle przesiadkowym w mieście, automat do wypożyczania książek. Kanadyjskie miasto jest też zresztą zainteresowane pomysłem z Grenoble.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5