Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Gorzów będzie zmuszony podwyższyć ceny biletów komunikacji miejskiej?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2022-05-24 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gorzów będzie zmuszony podwyższyć ceny biletów komunikacji miejskiej?
fot. Jan Wojtanowski / UM Gorzów Wielkopolski
Gorzów Wielkopolski przymierza się do podwyższenia cen biletów komunikacji miejskiej. Powodem jest znaczny wzrost kosztów funkcjonowania Miejskiego Zakładu Komunikacji. Formalne decyzje jeszcze nie zapadły, ponieważ uchwałę w tej sprawie musi podjąć rada miasta. Jeśli radni zaaprobują zmiany, nowy cennik wejdzie w życie od pierwszego sierpnia obecnego roku.

Gorzów Wielkopolski został wyraźnie dotknięty skutkami wojny w Ukrainie, a także galopującą inflacją i znacznymi wzrostami cen paliw czy energii elektrycznej. Miasto musiało odłożyć na półkę niektóre plany inwestycyjne, w tym budowę węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym. Zaoszczędzone z tego tytułu fundusze mają zostać przeznaczone na rezerwę finansową na “trudne czasy”. Władze Gorzowa chcą wrócić do zaniechanych pomysłów w momencie, gdy sytuacja na rynku budowlanym się ustabilizuje.

Rosnące koszty funkcjonowania komunikacji zmuszą miasto do podwyżek cen biletów?

Wśród rosnących kosztów miasto wymieniało kilka miesięcy temu także te, dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej w Gorzowie Wielkopolskim. Teraz okazuje się, iż rosnące koszty prawdopodobnie wymuszą konieczność podwyżek cen biletów na komunikację miejską. Projekt w tej sprawie ma zostać przedstawiony na czerwcowej sesji rady miasta.

– Powodem zaproponowanej podwyżki cen biletów są rosnące koszty zmienne funkcjonowania operatora komunikacji miejskiej - MZK Gorzów. Spowodowane są drastycznym wzrostem cen oleju napędowego oraz wzrostem kosztów obsługi zadłużenia, będącego efektem wymiany taboru autobusowego i tramwajowego w latach ubiegłych.
Propozycja wzrostu ceny biletu jednorazowego normalnego - z 3 zł na 4 zł, ulgowego - z 1,5 zł na 2 zł, biletu miesięcznego normalnego z 92 zł na 120 zł, a miesięcznego ulgowego z 46 zł na 60 zł. Formalna decyzja w tej sprawie nie zapadła, trwają analizy, konsultacje i rozmowy z radnymi miejskimi. Procedowanie projektu Uchwały planowane jest w czerwcu br. – poinformował nas Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy gorzowskiego magistratu.

Jeśli radni się zgodzą, to ceny pójdą w górę od 1 sierpnia

Wiesław Ciepiela dodaje, iż jeśli zmiany zostaną zaakceptowane przez radnych, nowy cennik biletów komunikacyjnych wejdzie w życiu 1 sierpnia bieżącego roku.

– Z analiz wynika, że - przy założeniu utrzymania średniej wielkości sprzedaży z pierwszych 4 miesięcy br. - podwyżka pozwoliłaby do końca 2022 roku zwiększyć przychody z tytułu sprzedaży biletów o ok. 1,5 mln zł – dodaje Ciepiela.

Podwyżki już w Gdyni, Olsztynie czy Bydgoszczy.

Gorzów nie byłby pierwszym miastem, które podniosłoby ceny biletów na komunikację miejską. Ostatnio takie decyzje podjęto w Gdyni czy Gdańsku, a także w Olsztynie czy Bydgoszczy. Na taką konieczność wskazują także chociażby władze Warszawy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Słupsk podwyższa ceny komunikacji miejskiej

Komunikacja

Słupsk podwyższa ceny komunikacji miejskiej

Jakub Rösler 26 maja 2022

Rosną ceny biletów w PKS-ach i busach

Komunikacja

Rosną ceny biletów w PKS-ach i busach

Kasper Fiszer 11 maja 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5