Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Górny Śląsk. Startuje pilotaż Open Payment System w GZM

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2019-01-23 11:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Górny Śląsk. Startuje pilotaż Open Payment System w GZM
fot. WU
Od 23 stycznia pasażerowie wybranych linii komunikacji miejskiej na terenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej mogą kupować bilety na pokładzie pojazdów, korzystając z innowacyjnego systemu, w którym karta płatnicza zastępuje tradycyjny bilet papierowy. Nowatorskie rozwiązanie, opracowane przez Mennicę Polską, do metropolitalnego transportu publicznego wprowadzono w ramach programu pilotażowego.

Start pilotażu zapowiadaliśmy już kilka dni temu. W ramach umowy zawartej pomiędzy Mennicą Polską a KZK GOP (od 1 stycznia przejęty przez górnośląski ZTM), nowoczesne automaty biletowe pojawią się docelowo w 28 pojazdach. Z nowych urządzeń korzystać będą podróżujący linią autobusową 297, kursującą pomiędzy osiedlem Odrodzenia a dworcem kolejowym, oraz linią tramwajową 14, łączącą Katowice z Mysłowicami. W każdym pojeździe zainstalowane zostały dwa biletomaty pokładowe. To opłaty za przejazd wystarczy karta Visa lub Mastercard.

– Istotną nowością Open Payment System jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji – pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Analogicznie za przejazd będzie można zapłacić smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej.

Zakup biletu w elektronicznej formie trwa ułamki sekund i ogranicza się do dwóch prostych kroków – wyboru odpowiedniego biletu na ekranie nowego biletomatu na pokładzie pojazdu i zbliżenia karty płatniczej do czytnika. Zakup biletu elektronicznego w nowym biletomacie jest równoznaczny z jego skasowaniem. Należy podkreślić, że innowacyjne urządzenia nie drukują biletów, co eliminuje potrzebę zakupu tradycyjnego kartonika i stanowi pozytywną zmianę na rzecz ochrony środowiska i redukcji kosztów eksploatacji systemu.

– OPS rozwiązuje problem różnic taryfowych, zwalniając podróżnego z obowiązku ich znajomości. Wszystkie opcje biletowe widoczne są na ekranie urządzenia. Bez względu na to, w jakim mieście aktualnie się znajduje pasażer i jakim środkiem transportu porusza, do opłacenia przejazdu wystarczy zbliżeniowa karta płatnicza, co stanowi duży atut dla pasażerów w obrębie Metropolii – dodaje Sieński.

W dłuższej perspektywie rozwiązanie Mennicy Polskiej niesie ze sobą wiele korzyści dla wszystkich pasażerów, nie tylko mieszkańców, ale i przyjezdnych, którzy coraz liczniej odwiedzają Śląsk w celach biznesowych i rekreacyjnych. Dzięki OPS znika konieczność poszukiwania kiosku lub stacjonarnego biletomatu aby zakupić bilet przed rozpoczęciem podróży i zwalnia z obowiązku posiadania odliczonej gotówki. Co ważne, zakup biletów za pośrednictwem biletomatu pokładowego (przy użyciu karty) będzie możliwy 24 h/dobę.

– Zależy nam na tym, by podróżni mieli jak najwięcej możliwości zakupu biletu. W przyszłości chcemy, aby system płatności kartą funkcjonował we wszystkich pojazdach ZTM oraz oczywiście uwzględniał możliwość przesiadek – podkreśla Grzegorz Kwitek, członek zarządu Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem.

Bezpieczeństwo każdej transakcji z użyciem nowego Systemu zgodne jest ze standardami organizacji płatniczych VISA i Mastercard. Dane karty są automatycznie szyfrowane w momencie zbliżenia karty do Kasownika Biletowego i w formie bezpiecznej (token) są zapisane w Systemie Centralnym.

Sama procedura kontroli biletowej jest niezwykle prosta. Wystarczy przyłożyć do czytnika kontrolerskiego kartę (lub urządzenie mobilne), którą przeprowadziliśmy transakcję. W celu dokonania kontroli biletowej, kontroler będzie pobierał z Systemu Centralnego listę aktywnych identyfikatorów płatności (czyli w praktyce ważnych w danym momencie biletów). Specjalne czytniki sprawdzą, czy daną kartą został zakupiony bilet na przejazd. Kontroler otrzymuje z Systemu Centralnego wyłącznie informacje dotyczące biletu przypisanego do karty płatniczej (dokładniej – czy bilet jest ważny). Nie ma zatem podstaw do obaw o prywatność i bezpieczeństwo danych karty.

Open Payment System w pełnej wersji z powodzeniem funkcjonuje już w takich miastach jak Wrocław, Bydgoszcz, Jaworzno i pilotażowo w Gdańsku oraz Łodzi. Dzięki innowacyjnemu systemowi poboru opłat w komunikacji miejskiej Metropolia znajdzie się wśród czołówki europejskich ośrodków miejskich, wykorzystujących najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania w tym obszarze.

Równolegle do prowadzonego pilotażu, bez zmian funkcjonować będzie system ŚKUP.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
GZM: Niedługo karta płatnicza będzie biletem

Prawo & Finanse

GZM: Niedługo karta płatnicza będzie biletem

Jakub Dybalski 18 stycznia 2019

Odsyłamy papier do lamusa. Do biletu nie jest potrzebny [ROZMOWA]

Mobilność

Odsyłamy papier do lamusa. Do biletu nie jest potrzebny [ROZMOWA]

Jakub Dybalski 11 października 2018

Dlaczego miasta decydują się na kartę płatniczą jako bilet

Mobilność

Dlaczego miasta decydują się na kartę płatniczą jako bilet

Jakub Dybalski 03 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5