Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Gniezno: Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-01-28 13:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gniezno: Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej
fot. Revolta76, lic. CC BY-SA 4.0Autobus MPK Gniezno
Choć komunikacja miejska w Gnieźnie jest biletowana, do niedawna miejki przewoźnik uruchamiał także jedną linię, którą można było podróżować darmo. W ten sposób chciano zmniejszyć ruch samochodowy w centrum, jednak oferta kursów była bardzo uboga. Zainteresowanie podróżnych było więc nikłe, co doprowadziło do likwidacji nietypowego połączenia oznaczonego numerem 0.

W lakonicznym komunikacie umieszczonym niedawno na łamach strony internetowej MPK Gniezno poinformowano o likwidacji z dniem 5 stycznia tego roku linii oznaczonej symbolem 0. Połączenie było bardzo nietypowe w skali tamtejszego systemu komunikacyjnego, bo za przejazd autobusem nie pobierano opłat. Linia funkcjonowała jednak wyłącznie w soboty, a rozkład jazdy przewidywał zaledwie kilka par kursów. Przykładowo w 2016 r. zapewniano trzy odjazdy z krańca przy ul. Lednickiej i cztery z przeciwległego przystanku początkowego na ul. Łubieńskiego.

Właściciele aut i tak raczej nie jeździli darmowym autobusem

Komunikat sprzed trzech lat wskazywał, że niebiletowane połączenie miało zachęcać mieszkańców do pozostawienia pod domami samochodów i podróży do centrum autobusem w „najbardziej ruchliwy dzień tygodnia”. Trudno jednak spodziewać się, by tak skromna oferta rzeczywiście skłoniła przyzwyczajonych do praktycznie nieograniczonej dostępności czasowej własnego auta do przesiadki na autobus – i to pomimo braku odpłatności za przejazd. Biorąc pod uwagę aktualne stanowisko przewoźnika, należy stwierdzić, że rzeczywiście zamiar przyciągnięcia dodatkowych pasażerów się nie powiódł.

– Bezpłatna linia 0 została zlikwidowana ze względu na coraz mniejsze zainteresowanie – tłumaczy zespół Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Gnieźnie w odpowiedzi na nasze pytania. – Ponadto dublowała się ona z innymi kursami jadącymi w tym samym kierunku, a korzystali z niej głównie ludzie posiadający już uprawnienia do bezpłatnych przejazdów – dodaje przewoźnik. Prawo do podróży bez opłat przysługuje w Gnieźnie m.in. osobom, które ukończyły 70. rok życia.

Linię finansowano z budżetu miasta – tak, jak inne połączenia

Eksperyment trwał nieco ponad trzy lata – linia została uruchomiona 3 października 2015 r. – Linia 0 finansowana była z rekompensaty z urzędu miasta (tak, jak wszystkie inne linie) – zaznacza MPK Gniezno. Przewoźnik dodaje, że w najbliższym czasie nie są planowane inne korekty w siatce połączeń autobusowych, w tym likwidacje połączeń.

Kursy wypadają natomiast z rozkładu jazdy gnieźnieńskiego PKS. Jak informowaliśmy już na naszych łamach, tamtejszy przewoźnik regionalny, który należy wciąż do skarbu państwa, chyli się ku upadkowi. Na okres ferii szkolnych zawiesił swoją działalność całkowicie. Część lokalnych samorządów naprędce zorganizowała komunikację zastępczą realizowaną przez lokalną firmę operującą minibusami.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gniezno przebuduje zajezdnię MPK (wizualizacje)

Przestrzeń

Gniezno przebuduje zajezdnię MPK (wizualizacje)

Witold Urbanowicz 16 stycznia 2018

Gniezno wybiera Solarisa, choć MAN był nieco tańszy

Prawo & Finanse

Gniezno wybiera Solarisa, choć MAN był nieco tańszy

Jakub Dybalski 02 listopada 2017

Gniezno. MAN i Solaris ostro walczą o dostawę 12 autobusów

Prawo & Finanse

Gniezno. MAN i Solaris ostro walczą o dostawę 12 autobusów

Jakub Dybalski 05 września 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5