Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

GMV wskaże dokładne położenie tramwajów w Warszawie

Dalej Wstecz
Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2022-05-05 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Informacja prasowa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

GMV wskaże dokładne położenie tramwajów w Warszawie
fot. GMVTramwaje Warszawskie
Warszawa, jak na stolicę przystało, ma obecnie największy system transportu zbiorowego w Polsce. W ciągu najbliższego roku ponad 650 stołecznych tramwajów przejdzie modernizację systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Za realizację projektu będzie odpowiedzialna firma GMV Innovating Solutions sp. z o.o., która dostarczy m.in. najnowsze geolokalizatory pokładowe. Najnowszy sprzęt umożliwi pełną kontrolę punktualności pojazdów.

W marcu podpisano umowę między Tramwajami Warszawskimi a warszawską firmą GMV Innovating Solutions Sp. z o. o., która jest odpowiedzialna za wyposażenie w zestaw urządzeń pokładowych 650 pojazdów (łącznie 731 zestawów pokładowych, z uwzględnieniem tramwajów dwukierunkowych). Realizacją tą objęte są również 123 najnowsze tramwaje produkcji Hyundai Rotem, których dostawy do warszawskiego przewoźnika rozpoczęły się pod koniec 2021 roku. Przetarg dotyczył również usług dostarczania pozycji pojazdów, wyliczania odchyłek czasowych oraz wyświetlania i wymiany danych na dostarczonych urządzeniach.

Na realizację dostaw i montaży w obecnie eksploatowanych pojazdach GMV ma czas do końca lutego 2023 roku. Dostawy i montaże urządzeń w nowych tramwajach realizowane będą zgodnie z harmonogramem dostaw taboru od producenta. Po zakończeniu montaży i uruchomieniu urządzeń w pojazdach rozpocznie się 36 miesięczny okres nadzoru i obsługi serwisowo-eksploatacyjnej, mający na celu zapewnienie niezawodnego funkcjonowania usług.

- Najnowsze komputery pokładowe EP200 w wersji przeznaczonej na rynek kolejowy (czyli zgodne z normą EN 50155) będą precyzyjne pozycjonowały warszawskie tramwaje w oparciu o systemy nawigacji satelitarnej GPS i Galileo. Są też w stanie wyliczyć odchyłki czasowe dla tramwajów względem rozkładu jazdy oraz bezprzewodowo komunikować się z systemami centralnymi. Na 7-calowym wyświetlaczu motorniczy będzie mógł na bieżąco sprawdzać odchyłkę czasową, komunikaty, ostrzeżenia i zalecenia nadsyłane z Centrali Ruchu. Umożliwi to pełną kontrolę punktualności - wyjaśnia Rafał Krzysiak, Head of ITS Business Development Poland w GMV Innovating Solutions.

Modernizacja komputerów ma dla warszawskich tramwajów charakter strategiczny, ponieważ zasilają one wiele obecnie funkcjonujących kluczowych systemów. System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP), w którym dokonuje się estymacji czasu przyjazdu tramwaju dla każdego z prawie 600 przystanków, bazuje na przesyłanych w czasie rzeczywistym danych o położeniu pojazdów. Obliczenia te trafiają następnie na tablice przystankowe i stronę internetową SIP (https://tw.waw.pl/sip/), są również wykorzystywane w systemie udzielania priorytetu przejazdu tramwajom na skrzyżowaniach (tzw. zielonej fali).

GMV nieprzerwanie od 2011 roku dostarcza stolicy rozwiązania i usługi informatyczne związane Dynamiczną Informacją Pasażerską. Pierwsza współpraca obejmowała dostawę geolokalizatorów pokładowych dla całej floty tramwajów, 41 nowych przystankowych tablic SIP, wdrożenie nowego centralnego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (oprogramowanie GMV SAE-R) oraz włączenie do niego istniejących 27 przystankowych tablic SIP produkcji Gorba.

W kolejnych latach system poddawany był rozbudowom i gruntownym modyfikacjom. W ramach projektu SIP 2.0 oprogramowanie centralne SDIP (SAE-R) zostało przeniesione przez GMV do usługi chmurowej przewoźnika oraz zaimplementowano otwarte interfejsy komunikacyjne (API) do wymiany danych z geolokalizatorami pokładowymi i tablicami przystankowymi.

Aby obejrzeć materiał wideo o Systemie Informacji Pasażerskiej tramwajów w Warszawie kliknij TUTAJ. (https://www.youtube.com/watch?v=1qVqmfxlD2I)

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5