Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Gmina Zgierz: Perspektywy dla tramwaju 46 są mgliste

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
19-01-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Gmina Zgierz: Perspektywy dla tramwaju 46 są mgliste
fot. Kasper FiszerTabor obsługujący dawniej linię ozorkowską
Wszystko wskazuje na to, że rok 2021 nie przyniesie żadnych konkretnych działań inwestycyjnych związanych z nieczynną od trzech lat linią tramwajową 46 Łódź – Zgierz – Ozorków. Gmina Zgierz organizuje natomiast własne linie autobusowej komunikacji gminnej.

Niedawno informowaliśmy na naszych łamach o planowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zleceniu opracowania, które ma wykazać m.in. zasadność inwestycji w nieczynną infrastrukturę tramwajowej linii 46 Łódź – Zgierz – Ozorków. Wydaje się jednak pewne, że w tym roku nie zostaną podjęte żadne konkretne prace, które dawałyby jasną perspektywę wznowienia ruchu. Gmina wiejska Zgierz, która pełniłaby kluczową rolę w procesie odtwarzania połączenia, nie zarezerwowała bowiem na ten cel środków w swoim budżecie.

Kolejny rok bez wydatków na tramwaj

Od chwili zawieszenia przewozów władze miast Zgierz i Ozorków deklarowały starania o remont i możliwość wyasygnowania w dłuższej perspektywie czasowej pewnych środków – choćby na wkład własny inwestycji. Te samorządy w praktyce nie są jednak w stanie doprowadzić do reaktywacji bez udziału leżącej pomiędzy miastami gminy Zgierz. Ta jest bowiem właścicielem torowiska na długim odcinku. Tymczasem stanowisko tej jednostki było i jest niejednoznaczne.

Z jednej strony gmina nigdy nie wykluczyła przeprowadzenia remontu. Z drugiej jednak nie złożyła nigdy konkretnych deklaracji finansowych, czemu zresztą trudno się dziwić. Wartość prac, jakie trzeba by przeprowadzić, mogłaby być zbliżona do rocznego budżetu samorządu, a układ leżących w gminie miejscowości i instytucji sprawia, że tramwaj nie wydaje się kluczowy dla zaspokojenia interesów mieszkańców. Tramwaj przejeżdżał przez obszar gminy w zasadzie tranzytem i choć oczywiście zabierał podróżnych z położonych tam przystanków, było ich stosunkowo niewielu.

Gmina utrzymuje własną komunikację autobusową

Samorząd nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące planów względem tramwaju, ale istotnych informacji w tej sprawie dostarcza przyjęty w ostatnich dniach grudnia budżet na rok 2021. Założenia inwestycyjne na najbliższych dwanaście miesięcy nie przewidują bowiem wydatków związanych z tramwajem. Nie oznacza to przy tym, że gmina nie zakłada jakichkolwiek nakładów na transport zbiorowy – przeciwnie, poza funkcjonowaniem komunikacji zastępczej wzdłuż linii tramwajowej samorząd organizuje także cztery własne linie.

Na tle innych jednostek o podobnym charakterze oferta wydaje się dość szeroka: autobusy Gminnego Zakładu Komunalnego dojeżdżają ze Zgierza do Grotnik i Ustronia (to dwie sąsiadujące ze sobą miejscowości głównie o charakterze letniskowym), Rosanowa i Dąbrówki, Brachowic oraz Szczawina. Pomimo dość ograniczonej liczby kursów czy rezygnacji z ich utrzymywania w dni wolne można powiedzieć, że gminne połączenia istotnie ograniczają zjawisko wykluczenia transportowego, a zasięg sieci GZK został w ostatnich latach rozszerzony.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5