Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Gmina Jeleśnia z pierwszą linią komunikacyjną – na ferie

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-02-04 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gmina Jeleśnia z pierwszą linią komunikacyjną – na ferie
fot. Adrian.s6, lic. CC BY-SA 3.0Stacja kolejowa w Jeleśni
Do Korbielowa zaczęło niedawno docierać organizowane przez gminę Jeleśnia regularne połączenie autobusowe z Korbielowa. Kursy zostały uruchomione pilotażowo na okres ferii. To pierwsze regularna i ogólnodostępna linia komunikacyjna zorganizowana przez tamtejszy samorząd.

Zamieszkały przez nieco ponad tysiąc osób Korbielów w sezonie letnim i zimowym zamienia się w kurort turystyczny. To jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich w zachodniej części Beskidów. Leży on na stokach Pilska, drugiego pod względem wysokości szczytu Beskidu Żywieckiego. We wsi działa prężna baza noclegowa, oprócz licznych kwater prywatnych znajduje się tam również małe schronisko Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Godziny kursów zsynchronizowano z pociągami

Problemem pozostaje natomiast dostępność transportowa miejscowości, gdyż nie leży ona przy szlaku kolejowym. W związku z tym gmina Jeleśnia uruchomiła w tym roku dowozową linię autobusowej komunikacji gminnej, która łączy Korbielów ze stacją kolejową w Jeleśni leżącą na linii nr 97 pomiędzy Suchą Beskidzką a Żywcem. Godziny odjazdów są zsynchronizowane z porami przyjazdów pociągów PKP Intercity z Warszawy oraz Kolei Śląskich z Katowic, a także – w drugą stronę – z kursami z Zakopanego w kierunku Śląska i centum Polski.

Autobusy zatrzymują się na dwóch przystankach pośrednich na terenie Jeleśni, w tym na Rynku, i w Krzyżowej. Postoje w Korbielowie wyznaczono przy schronisku PTTK oraz w części wsi Kamienna. Rozkład jazdy przewiduje trzy pary kursów w każdy dzień tygodnia, przy czym godziny odjazdów w dni robocze oraz w weekendy się różnią.

Czy mieszkańcy skorzystają z autobusów także po feriach?

– Uruchomiona linia komunikacyjna na odcinku Jeleśnia PKP – Korbielów jest pierwszą linią uruchomioną przez naszą gminę – powiedziała nam Maria Sawczuk z Urzędu Gminy Jeleśnia. Przewoźnikiem jest Firma Handlowo-Usługowo-Produkcyjna Jan Góra z siedzibą w Przyborowie. Przedsiębiorstwo to w przeszłości obsługiwało m.in. kolejową komunikację zastępczą na odcinku Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała. Autobusy tej firmy dowożą też aktualnie uczniów do Zespołu Szkół nr 2 w Jeleśni oraz do Zespołu Szkół nr 7 w Przyborowie.

Cena biletu jednorazowego za przejazd z Jeleśni do Korbielowa wynosi 4 zł. – Głównymi powodami uruchomienia kursów są rozwój turystyczny gminy oraz poprawa komunikacji dla mieszkańców – tłumaczy przedstawicielka samorządu. Na razie nie wiadomo jednak, czy z połączenia będzie można korzystać także w kolejnych miesiącach. – W chwili obecnej linia komunikacyjna została uruchomiona pilotażowo, jedynie na czas ferii zimowych – mówi bowiem nasza rozmówczyni. Dodaje, że aktualnie nie ma planów rozszerzania siatki połączeń o kolejne trasy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pabianice: Duży wzrost popularności miejskich autobusów

Mobilność

Pabianice: Duży wzrost popularności miejskich autobusów

Kasper Fiszer 04 lutego 2019

Po latach Barczewo z Olsztynem ponownie połączy autobus miejski?

Komunikacja

Po latach Barczewo z Olsztynem ponownie połączy autobus miejski?

Przemysław Farsewicz 04 lutego 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5