Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Głowno: Dworzec bez komercyjnych najemców. Samorząd zrezygnował

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-07-16 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Głowno: Dworzec bez komercyjnych najemców. Samorząd zrezygnował
fot. Kasper FiszerDworzec kolejowy w Głownie
Na dworcu w Głownie podróżni nie mogą kupić nie tylko biletu, ale i niczego innego. PKP SA nie znalazły bowiem nowego komercyjnego najemcy po tym, jak ze współpracy wycofał się lokalny samorząd. Ten wcześniej wynajmował budynek, by organizować w nim m.in. wydarzenia kulturalne.

Dworzec kolejowy w Głownie w północnej części województwa łódzkiego to obiekt o kształcie charakterystycznym dla Kolei Warszawsko-Kaliskiej. Bliźniacze budynki zachowały się m.in. w Sochaczewie, Zgierzu czy Pabianicach. Historyczne walory architektury stacyjnej zostały wyeksponowane podczas remontu, jaki przeprowadzony został w 2012 r. Po renowacji nie uruchomiono tam np. kasy biletowej, ale wewnątrz organizowano m.in. wystawy o charakterze kulturalnym. Dworzec wynajmowany był bowiem przez lokalny samorząd.

PKP SA nie zgodziły się na niższą stawkę najmu

Od ponad roku w budynku stacyjnym nie ma już jednak wydarzeń artystycznych. – Dworzec kolejowy był wynajmowany Urzędowi Miasta w Głownie do końca 2018 r. – mówi Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z Biura Komunikacji Polskich Kolei Państwowych. Dodaje przy tym, że przed wygaśnięciem umowy strony podjęły negocjacje dotyczące warunków dalszego najmu, ale nie przyniosły one porozumienia.

– Gmina nie wyraziła ostatecznie woli kontynuacji najmu na dotychczasowych warunkach i wnosiła o obniżenie kosztów – wskazuje nasza rozmówczyni. PKP nie zgodziły się natomiast na zaproponowane przez samorząd stawki, bo – jak tłumaczy przedstawicielka zarządcy – nie pokrywałyby one nawet 65 proc. kosztów utrzymania obiektu, w tym kosztów paliwa, energii, materiałów, podatków czy amortyzacji.

Aktywne działania PKP nie przyniosły na razie rezultatu

– PKP prowadziły aktywne działania, aby znaleźć nowego najemcę – zapewnia Aleksandra Rudzińska-Rdzanek. Mimo to obecnie obiekt nie jest wykorzystywany na cele komercyjne. Jak potwierdził Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych, pomieszczenia w budynku dworca wynajmuje natomiast krajowy zarządca infrastruktury.

Głowieńska stacja kolejowa położona jest na linii nr 15 Bednary – Łódź Kaliska. Kursują tędy pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z Łowicza Głównego do Łodzi (przede wszystkim na dworzec Widzew). Z trasy tej nie korzystają natomiast obecnie pociągi dalekobieżne.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5