Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Głowno: Burmistrz chce rozwijać bezpłatną komunikację

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2015-03-09 10:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Głowno: Burmistrz chce rozwijać bezpłatną komunikację
Fot. Kasper FiszerAutobus w Głownie
Zakup nowych autobusów i odtworzenie drugiej linii, obsługiwanej do 1991 r. przez łódzkie MPK – to plany władz Głowna związane z rozwojem komunikacji miejskiej. Po rozbudowie sieci przewozy, podobnie jak na obecnie obsługiwanej trasie, mają być darmowe.

Powrót na dawne trasy z nowym taborem

Magistrat myśli o odtworzeniu sieci w postaci zbliżonej do tej, która funkcjonowała w latach 80. ubiegłego wieku (choć nie są wykluczone korekty w szczegółach). Jedna z linii – nr 1 – łączyła osiedle domków jednorodzinnych nieopodal toru kolejowego z dworcem autobusowym, okolicami Urzędu Miejskiego oraz blokowiskiem i domem kultury przy Kopernika. Linia nr 2 miała charakter okrężny: zaczynała i kończyła trasę przy wspomnianym domu kultury, a po drodze – w ramach wykonywanej w obu kierunkach pętli – obsługiwała m.in. dworzec kolejowy, wykazując podobieństwo do jedynej linii kursującej obecnie. O komunikacji miejskiej w Głownie przed zniesieniem opłat – obsługiwanej zaledwie jednym mikrobusem – pisaliśmy na naszych łamach w ubiegłym roku.

Przed trzydziestoma laty obie trasy (podobnie jak ówczesny transport zbiorowy w Zgierzu i Pabianicach) były obsługiwane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi. Tym razem jednak na liniach będą kursowały autobusy nowo zakupione lokalnego, głowieńskiego przewoźnika – Miejskiego Zakładu Komunalnego.

– Złożyliśmy wniosek o pozyskanie środków europejskich z nowej perspektywy finansowej na zakup nowoczesnych autobusów – informuje burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek. Pojazdy mają mieć ekologiczny napęd gazowy lub elektryczny. Pomysł głowieńskiego magistratu wyraźnie wpisuje się w koncepcję Urzędu Marszałkowskiego, zakładającą stworzenie w województwie zintegrowanego niskoemisyjnego systemu transportu zbiorowego. Kręgosłupem owego systemu mają być linie kolejowe, wśród nich, przebiegająca przez Głowno trasa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Łódź Kaliska – Łowicz.

Autobus ma dowozić do pociągu, ale...

Właśnie dowożenie pasażerów na stację kolejową ma stanowić główne zadanie głowieńskiej komunikacji. – Musimy wszyscy przyzwyczaić się do korzystania z autobusów i ŁKA. Tego rodzaju nawyki jeszcze kilkanaście lat temu były w Głownie powszechne, teraz trzeba je cierpliwie odbudować – mówi G. Janeczek. Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z takiej formy transportu, na początku lutego zniesiono opłaty za korzystanie z komunikacji. – W ostatnich latach, kiedy to linia kolejowa była nieczynna, zainteresowanie komunikacją miejską jako środkiem dojazdu na dworzec spadło. Teraz jednak mieszkańcy są zadowoleni z darmowej komunikacji. Przekłada się to na zauważalny wzrost frekwencji – twierdzi burmistrz.

Przeszkodą może okazać się jednak rozkład jazdy. Jeszcze w ubiegłym roku rozkład jazdy autobusów nie był skorelowany z godzinami odjazdów pociągów, co nie dawało możliwości wygodnego przesiadania się. G. Janeczek przyznaje, że nie udało się całkowicie zmienić tego stanu. – Przy układaniu nowego, obowiązującego od lutego rozkładu musieliśmy pogodzić ze sobą różne zadania realizowane przez komunikację. Obsługa dworca kolejowego jest jednym z nich – ważnym, ale nie jedynym. Staraliśmy się jednak doprowadzić do tego, by można było dojechać na pociągi do Łodzi – tłumaczy. Burmistrz zaznacza, że nowe rozwiązania są monitorowane pod kątem ewentualnej potrzeby zmian.

– Chcemy, by Głowno było miastem przyjaznym środowisku. To jeden ze sposobów na osiągnięcie tego celu. Im więcej pasażerów wybierze darmową komunikację, tym więcej zrezygnuje z przejazdu samochodem – argumentuje G. Janeczek. Władze miasta mają nadzieję, że zakup taboru uda się sfinalizować w ciągu najwyżej półtora roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Środa Wielkopolska chwali swoją bezpłatną komunikację

Komunikacja

Środa Wielkopolska chwali swoją bezpłatną komunikację

Martyn Janduła 04 kwietnia 2016

Nowy Tomyśl nie widzi efektów darmowej komunikacji

Prawo & Finanse

Nowy Tomyśl nie widzi efektów darmowej komunikacji

Martyn Janduła 11 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5