Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Gimbusy z Kangura, czyli dofinansowanie dla elektrycznych autobusów szkolnych

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2020-02-12 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gimbusy z Kangura, czyli dofinansowanie dla elektrycznych autobusów szkolnych
fot. MOs810, lic. CC A-SA 3.0 Unported
Gmina Godzianów, spod Skierniewic, rozpisała właśnie przetarg na zasilany elektrycznie autobus do przewozu dzieci w drodze do szkoły. To jeden z efektów prowadzonego przez NFOŚiGW programu Kangur, w ramach którego dofinansowywane są zakupy elektrycznych gimbusów.

Pierwsze były opisywane już przez nas Bielany, położone na wschodzie województwa mazowieckiego. Teraz po autobus, a przy okazji infrastrukturę do jego ładowania, zgłasza się Godzianów. Z konkursu skorzystały też małopolskie gminy Gręboszów i Bobowa. Tam też można się spodziewać niedługo przetargów.

Program, którego pełna nazwa brzmi „Kangur- Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły” to fundusz utworzony w ramach Systemu Zielonych Inwestycji (GIS – Green Inwestment Scheme), czyli w uproszeniu pieniędzy gromadzonych w efekcie handlu limitami emisji w przemyśle, który działa w oparciu o międzynarodowe porozumienia. Z nich finansuje się rozmaite inwestycje mające na względzie cele ekologiczne i związane z czystym powietrzem. Tak powstał kilka lat temu słynny program GAZELA, przeprowadzony burzliwie i raczej bez sukcesów. A teraz środki są używane w programach Gepard, czy właśnie Kangur. Zarządza tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Chodzi o pomoc finansową dla tych samorządów, które same nie mogłyby sobie poradzić z zakupem ekologicznych ale drogich pojazdów. Akurat Kangur jest przeznaczony dla gmin wiejskich, w dodatku im gmina mniejsza i biedniejsza tym więcej pieniędzy może dostać. W praktyce większość zakupu można sfinansować bezzwrotną dotacją i dopełnić pożyczką.

Może więc dziwić, że w sierpniowym naborze wykorzystano tylko część pieniędzy. Choć NFOŚiGW przeznaczył na projekt 60 mln zł (20 mln na bezzwrotne dotacje i 40 mln zł na pożyczki), w konkursie ofert rozdysponowano tylko ok. 8,3 mln zł w formie dotacji i dodatkowe 0,5 mln zł na pożyczki dla czterech beneficjentów. Można się spodziewać kolejnych naborów.

Ci, którzy po środki sięgnęli, będą się niedługo cieszyć z nowych gimbusów. Godzianów na autobus i ładowarkę chce wydać 2,6 mln zł, a aż 2,16 mln dostanie z Kangura. Bielany mają jeszcze lepszą sytuację, bo tam projekt zakupu autobusu oszacowano na 2,62 mln zł. Dotacja wyniesie 2,358 mln zł a brakujące 262 tys. zł Kangur gminie pożyczy.

Godzianów, z budżetem na poziomie 17 mln zł, pewnie miałby duże trudności z przeprowadzeniem takiej inwestycji bez wsparcia. Tymczasem do 19 marca czeka na oferty. Ma tam trafić gimbus o długości 9,5 do 12 metrów z co najmniej dwojgiem drzwi, niską podłogą aż za oś i pojemnymi bateriami (minimum 220 kWh). Na siedząco ma nim podróżować minimum 40 uczniów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Strasburg. Alstom dostarczył pierwszy autobus Aptis

Komunikacja

Strasburg. Alstom dostarczył pierwszy autobus Aptis

Jakub Dybalski 06 lutego 2020

Polkowice kupują dziewięć autobusów elektrycznych

Komunikacja

Polkowice kupują dziewięć autobusów elektrycznych

Jakub Dybalski 03 lutego 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5