Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Gdynia zastanawia się nad budową kolei gondolowej

Dalej Wstecz
Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2015-01-23 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Dziennik Bałtycki

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdynia zastanawia się nad budową kolei gondolowej
Rynek Kolejowy
Gdyńscy urzędnicy zastanawiają się w jaki sposób rozwiązać problem komunikacji z okolic dworca kolejowego, gdzie w następnych latach ma powstać nowa przestrzeń mieszkalno-biurowa, do nabrzeży zlokalizowanych obok ul. Jerzego Waszyngtona. Jednym z pomysłów jest budowa… kolei gondolowej.

- Takie rozwiązanie będzie oczywiście kosztowne, to melodia dalekiej przyszłości, musimy jednak już dziś zastanawiać się nad podobnymi projektami – powiedział Dziennikowi Bałtyckiemu Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. Dodajmy, że słowa te padły w połowie stycznia, a nie 1 kwietnia.

Śródmieście Gdyni zmieni swoje oblicze

Obszar Nowego Śródmieścia pomiędzy ulicami Jana z Kolna, Janka Wiśniewskiego i Polską będzie w najbliższych latach zmieniał swoje oblicze. PKP SA, właściciel tych terenów, wybrały już inwestora. Prace budowlane na obszarze 345 tys. m2 mogą rozpocząć się już w 2017 roku i potrwają około 10 lat. Budowa zmieni całkowicie wygląd dzielnicy, która obecnie niemal nie jest zagospodarowana, a znajduje się w bardzo atrakcyjnym miejscu: blisko portu, Skweru Kościuszki i w sąsiedztwie dworca kolejowego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu rynek-kolejowy.pl

Oczywiście atrakcyjność miejsca będzie trzeba podkreślić zapewniając mu dobrą komunikację. Wydawało by się, że istniejące w tej chwili torowiska można by z powodzeniem zachować i wykorzystać je w przyszłości, lub stworzyć dobre połączenie za pomocą sieci trolejbusowej, która z powodzeniem funkcjonuje w tym nadmorskim mieście. Gdynia ma jednak inny pomysł.

Kolej linowa rozwiązaniem problemów. Ale jakich?

Gdyńscy urzędnicy zaplanowali już nawet rezerwę terenową pod przyszłą inwestycję w miejscu jednego z torów. Gondole mają w przyszłości wozić pasażerów nad ziemią z okolic ul. Waszyngtona wzdłuż ul. Jana z Kolna, a pod wyciągiem miałaby powstać miałby ciąg pieszo-rowerowy. - Takie gondole są nieco podobne do kolejek linowych i wyciągów krzesełkowych - dodaje wiceprezydent Stępa.

To nie jedyny kontrowersyjny projekt Gdyni. Obecnie trwają prace nad doprowadzeniem z placu Grunwaldzkiego kolei torowej na Kamienną Górę (wejście na nią średnio sprawnej osobie zajmuje maksymalnie 5 minut), z której szczytu można obserwować Zatokę Gdańską.

Inne miasta też myślą "nad ziemią"

System nadziemnej kolei monorail chciał też wprowadzać Rzeszów. Analitycy transportu zwrócili uwagę na bardzo duże koszta tej inwestycji, a także niskie możliwości przewozowe sięgające 500 mieszkańców w ciągu godziny. Ostatecznie poradzili Rzeszowowi znacznie tańszy projekt polegający na budowie buspasów w ciągu istniejących w mieście dróg. Za pomysł Rzeszów został jednak uhonorowany. Podkarpackie miasto nagrodził Newsweek oceniając projekt wysoko w swoim reportażu „Urojenia Polskich Miast”.

Nad budową kolei gondolowej nad Jeziorem Jamno myślał (bądź myśli nadal) Koszalin. Pomysł trafnie skwitowała Marzena Sutryk, dziennikarka regionalnego Głosu Koszalińskiego: „w Koszalinie forsowano już różne pomysły - począwszy od wieży Eiffel'a, poprzez park dinozaurów i krainę krasnali na Górze Chełmskiej, a skończywszy na przeprawie amfibiami przez jezioro Jamno”.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Polinka jeździ z jednym wagonikiem

Komunikacja

Polinka jeździ z jednym wagonikiem

Witold Urbanowicz 22 kwietnia 2014

Wrocław: Nie wiadomo, kiedy ruszy uszkodzona Polinka

Komunikacja

Wrocław: Nie wiadomo, kiedy ruszy uszkodzona Polinka

Witold Urbanowicz 15 kwietnia 2014

Boliwia. La Paz sięga chmur. Dzięki kolei gondolowej

Komunikacja

Boliwia. La Paz sięga chmur. Dzięki kolei gondolowej

Jakub Dybalski 11 kwietnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5