Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Gdynia wprowadza wydzielone strefy. W trosce o bezpieczeństwo i samopoczucie kierowców

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
26-11-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Gdynia

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Gdynia wprowadza wydzielone strefy. W trosce o bezpieczeństwo i samopoczucie kierowców
fot. ZKM Gdynia
Od 19 listopada w pojazdach ZKM w Gdyni strefy wydzielone dla kierowców mogą pojawić się w jednym z dwóch wariantów – za kabiną albo przesunięte w głąb pojazdu o jeden rząd siedzeń (takie rozwiązanie funkcjonowało w marcu br., na początku pandemii). Wprowadzone środki profilaktyczne, jak przekonuje Gdynia, mają za zadnie zwiększyć bezpieczeństwo oraz ograniczyć ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Dynamicznie rozwijająca się sytuacja epidemiologiczna w Polsce wymaga wprowadzania odpowiednich środków ostrożności. Zgodnie z zarządzeniem dyrektora Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni od 19 listopada w pojazdach mogą pojawić się dwa rodzaje wydzielonych stref dla kierowców – bezpośrednio przy kabinie lub z wyłączeniem pierwszego rzędu siedzeń, tuż za kabiną. Choć według statystyk Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, publiczne środki transportu nie są częstym ogniskiem zachorowań na koronawirusa, miasto postanowiło wprowadzić takie rozwiązanie po wysłuchaniu sugestii i próśb kierowców.

– Wprowadzamy w życie dodatkowe środki ostrożności. Wysłuchaliśmy sugestii kierowców pojazdów komunikacji miejskiej w Gdyni i powiększamy istniejące już strefy. Chodzi przede wszystkim o ich subiektywne samopoczucie, bo takiego wymogu sanitarnego sanepid nie nakłada, a poza tym kierowcę chroni zazwyczaj kabina. Od tej pory wydzielone strefy w pojazdach mogą pojawić się w jednym z dwóch wariantów – bezpośrednio za kabiną albo przesunięta w głąb pojazdu o jeden rząd siedzeń. Powiększone strefy bezpieczeństwa funkcjonują już w pojazdach Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni, Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni oraz Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Jak wyglądają strefy w sąsiednich miastach? Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku od marca utrzymuje wyznaczoną strefę bezpieczeństwa w pojazdach – z użytku wyłączone są pierwsze drzwi oraz pierwszy rząd siedzeń. Z kolei Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie, z początkiem czerwca, przywrócił możliwość sprzedaży biletów oraz ładowanie portmonetek Kart Elektronicznych w pojazdach, co wyklucza się z istnieniem strefy.
Wietrzenie pojazdów

Zgodnie z wytycznymi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni nie ma przeciwwskazań do stosowania klimatyzacji i nagrzewnic w celu zapewnienia odpowiedniej temperatury w pojeździe. Zaleca się jednak przewietrzanie wnętrza pojazdów przez kierowców.

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni, ze względu na porę roku, zmniejszył wymaganą liczbę wietrzeń w pojazdach. Do tej pory, jeśli rozkład i brak opóźnień na to pozwalał, wymagane były dwa 5-minutowe wietrzenia pojazdów – po przyjeździe na pętle oraz po podstawieniu pojazdu na przystanek początkowy. Teraz wystarczy jedno, 5-minutowe wietrzenie. Oczywiście, jeśli kierowca uzna to za konieczne, może przewietrzyć pojazd dwukrotnie.

Pierwsze drzwi w pojazdach w dalszym ciągu pozostają wyłączone z użytku, a tzw. „ciepły guzik" jest zawieszony. Oznacza to, że drzwi są otwierane zdalnie przez kierującego pojazdem. Z kolei pasażerowie, którzy nie chcą używać przycisków „Stop" na przystankach na żądanie, mogą zgłaszać żądanie zatrzymania pojazdu ustnie.

Regularna dezynfekcja

Wszystkie pojazdy obsługujące pasażerów gdyńskiej komunikacji miejskiej są codziennie dezynfekowane. Autobusy i trolejbusy obsługujące zadania szczytowe są dezynfekowane także po każdym zjeździe do bazy. Dodatkowo raz na 2 tygodnie pojazdy są ozonowane.

Również wiaty przystankowe regularnie poddawane są dezynfekcji. Odkażane są specjalnymi środkami, szczególnie w miejscach narażonych na dotyk, czyli na poręczach, uchwytach i przyciskach. Myte są ze zwiększoną częstotliwością z użyciem dodatkowych środków odkażających, na przykład ORO H-403 (płyn czyszcząco - dezynfekujący często stosowany w szpitalach) lub Baktosanem. Odkaża się przede wszystkim powierzchnie, z którymi mają styczność pasażerowie.

Bilety w aplikacjach oraz online


W ramach działań profilaktycznych związanych z zagrożeniem koronawirusem, decyzją prezydenta Miasta Gdyni z dniem 17 października 2020 r. (sobota) do odwołania sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach została wstrzymana.

– W trosce o bezpieczeństwo kierujących, wstrzymana została możliwość zakupu biletów jednorazowych bezpośrednio w pojeździe. Taki bilet mieszkaniec kupić może tradycyjnie w kiosku czy wybranych sklepach. Zachęcamy jednak również do skorzystania z nowych technologii, a zatem rozmaitych aplikacji, które umożliwiają to w łatwy i przyjazny sposób – wyjaśnia wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Rekomendowane jest nabywanie metropolitalnych biletów MZKZG za pomocą urządzeń mobilnych albo biletów ZKM okresowych przez internet albo w stacjonarnych punktach sprzedaży. W przypadku dokonywania zakupu biletów w kasach rekomendujemy dokonywanie płatności kartami płatniczymi.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Gdynia tnie rozkłady jazdy. Lista zmian

Prawo & Finanse

Gdynia tnie rozkłady jazdy. Lista zmian

inf. pras. oprac. jr 13 stycznia 2023

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Gdynia tnie rozkłady jazdy. Lista zmian

Prawo & Finanse

Gdynia tnie rozkłady jazdy. Lista zmian

inf. pras. oprac. jr 13 stycznia 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5