Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Gdynia. Na budowie węzła Karwiny powstaje buspas

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
16-08-2022
Ostatnia modyfikacja:
16-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Gdynia

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Gdynia. Na budowie węzła Karwiny powstaje buspas
fot. Marcin MielewskiObszar inwestycji na zdjęciach z sierpnia 2021 roku
Trwają prace na placu budowy jednej z największych gdyńskich inwestycji w ostatnich latach – węzła Karwiny. Sednem projektu są nowe rozwiązania dla pieszych, rowerzystów i kierowców korzystających z przesiadki na transport zbiorowy. Ważna część prac toczy się także pod ziemią. Lada moment rozpocznie się etap związany m.in. z rozwojem sieci miejskich buspasów. 

Warty ponad 101 milionów złotych węzeł Karwiny powoli nabiera kształtów – na placu budowy jednej z największych gdyńskich inwestycji infrastrukturalnych praca wre, a w najbliższym czasie wykonawca zajmie się m.in. przygotowywaniem nawierzchni pod przyszły buspas, którym autobusy i trolejbusy ominą fragmenty ul. Wielkopolskiej i ul. Chwaszczyńskiej o największym natężeniu ruchu.

Stawiamy na zrównoważony transport

To zresztą jeden z ważniejszych elementów całego projektu, bo bezpośrednio wpłynie na poprawienie warunków korzystania z komunikacji miejskiej. Takie są główne założenia nowego węzła komunikacyjnego w tej części Gdyni – zachęcenie większej liczby mieszkańców do przesiadki z samochodu na transport zbiorowy i łączenia różnych środków transportu w codziennych podróżach do szkoły, pracy czy na uczelnię.

Docelowo mają pomóc w tym parking przesiadkowy dla samochodów i rowerzystów w pobliżu istniejącej stacji PKM Gdynia Karwiny, nowe chodniki i drogi dla rowerów oraz gruntownie przebudowany układ drogowy w rejonie pobliskich ulic: Wielkopolskiej, Chwaszczyńskiej, Strzelców czy Sopockiej.

Buspasy w ramach węzła Karwiny powstaną natomiast na kilku odcinkach wspomnianych ulic Wielkopolskiej oraz Chwaszczyńskiej - głównych arterii tej części miasta, gdzie do tej pory kierowcy komunikacji miejskiej tracili cenne minuty w godzinach szczytu drogowego. Łącznie dzięki tej inwestycji ma powstać około 2,7 kilometra nowych buspasów, które rozszerzą miejską sieć infrastruktury przeznaczonej dla komunikacji miejskiej. Powstaną też m.in. nowe pętle autobusowe z zapleczem sanitarnym dla kierowców (na końcu ul. Strzelców).

– Sprawna komunikacja miejska i zrównoważona mobilność to jedne z najważniejszych wyzwań dla współczesnych miast. Chcemy zachęcać mieszkańców do codziennego korzystania z bardziej ekologicznych form transportu, takich jak zeroemisyjny gdyński tabor autobusów i trolejbusów, a najlepszą ku temu zachętą będą realne korzyści, takie jak przede wszystkim możliwość ominięcia korków w godzinach szczytu. Tylko w ten sposób możemy przekonać gdynian do zamiany auta osobowego na transport zbiorowy. Kolejny buspas to nowe możliwości dla kolejnej dzielnicy Gdyni – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5