Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Gdynia uruchomiła kolejny buspas

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-01-29 15:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Gdynia

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdynia uruchomiła kolejny buspas
fot. UM Gdynia
Nowy, 470-metrowy buspas na ulicy Rolniczej powstał jako kontynuacja funkcjonującego od kilku lat buspasa na ulicy Kieleckiej. Obejmuje on odcinek od końca ul. Kieleckiej poprzez ul. Rolniczą do początku pasa prawoskrętu w ul. Chwarznieńską. Od wczoraj (28 stycznia) mogą z niego korzystać autobusy kursujące do zachodnich dzielnic Gdyni.

To bardzo dobra informacja dla pasażerów linii: 103, 140, 141, 147, 150, 160, 190, 203 oraz W. Są wśród nich nie tylko mieszkańcy Witomina, ale też Chwarzna-Wiczlina, a nawet Dąbrowy. Dzięki buspasowi będą mogli szybciej i płynniej przejechać newralgiczny odcinek ulicy Rolniczej, który w godzinach popołudniowego szczytu jest mocno obciążony.

– Kontrapas na ulicy Chwarznieńskiej, buspas na ulicy Wielkopolskiej i teraz buspas na ulicy Rolniczej to łącznie 2270 metrów bezkolizyjnej jazdy gdyńską komunikacją zbiorową, z której mogą korzystać mieszkańcy naszego miasta. Nie zwalniamy tempa prac. Rozwijamy i modernizujemy gdyńską infrastrukturę drogową, aby optymalnie przystosować ją do potrzeb transportu publicznego. Wszystko po to, aby jak najwięcej gdynian korzystało z naszej ekologicznej komunikacji miejskiej – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Za utworzenie nowego buspasa na ulicy Rolniczej odpowiedzialni są inżynierowie z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Każda taka inwestycja drogowa wymaga ścisłej współpracy zespołów zajmujących się przygotowaniem projektu organizacji ruchu, przeprowadzeniem koniecznych prac naziemnych, dostosowaniem sekwencji sygnalizacji świetlnej, a w finale wykonaniem oznakowania pionowego i poziomego.

– Buspas w ciągu ul. Rolniczej był wyczekiwany przez mieszkańców zarówno Witomina, jak i zachodnich dzielnic naszego miasta. Co warte podkreślenia jego realizacja nie kończy zmian, które będą następowały w tym newralgicznym miejscu – obecnie trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy, którego zadaniem będzie m.in. zaprojektowanie drogi dla rowerów wzdłuż ul. Rolniczej i Chwarznieńskiej. Prace na Witominie trwają w kilku miejscach i każdy miesiąc przybliża nas do docelowych rozwiązań – tłumaczy Jakub Ubych, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic.

W ramach budowy buspasa na ulicy Rolniczej wykonano korektę krawężnika, poszerzono pas w kierunku ul. Kieleckiej, wykonano przejście dla pieszych na ulicy Strażackiej, przeniesiono sygnalizatory, zlikwidowano śluzę autobusową na końcu ulicy Kieleckiej, przeprojektowano sterownik
usunięto stare oznakowanie poziome, wymalowano nowe oznakowanie poziome, zamontowano 10 nowych znaków pionowych.

– Buspas powstał w oparciu o projekt zmiany organizacji ruchu w ciągu ulicy Rolniczej na odcinku od ul. Witomińskiej do ul. Chwarznieńskiej w zakresie przyznawania pierwszeństwa pojazdom komunikacji miejskiej. Jego oznakowanie będzie analogiczne jak w przypadku większości naszych pozostałych buspasów. Czyli będą mogły z niego korzystać także taksówki, pojazdy Gdyńskiego Transportu Osób z Niepełnosprawnością, nadzór ruchu ZKM oraz służby ratunkowe – podkreśla Tomasz Waszkielis, kierownik Referatu Oznakowania w gdyńskim ZDiZ.

Buspas kończy się przed skrzyżowaniem z ul. Chwarznieńską. Całkowity koszt tej inwestycji to ponad 157 tysięcy złotych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań: Nowy buspas na Garbarach

Przestrzeń

Poznań: Nowy buspas na Garbarach

Redakcja 23 stycznia 2020

San Francisco. Najważniejsza ulica miasta bez aut. Wielki buspas

Przestrzeń

San Francisco. Najważniejsza ulica miasta bez aut. Wielki buspas

Jakub Dybalski 08 stycznia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5