Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdynia. Uniwersytet Morski w nazwie stacji SKM

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2019-12-10 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdynia. Uniwersytet Morski w nazwie stacji SKM
fot. Michał Szymajda
Wkrótce stacja Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia zmieni swoją nazwę na Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski. Ma to podkreślić umiejscowienie uczelni i jej działalność w tej części miasta. W poniedziałek, 9 grudnia podpisano list intencyjny w tej sprawie. Zmianę nazwy zaplanowano w przyszłym roku, kiedy uczelnia będzie świętować stulecie swojego istnienia.

Obecnie przystanek Gdynia Stocznia jest kojarzony głównie z wydarzeniami Grudnia 1970 r. oraz znajdującymi się w okolicy terenami stoczniowymi. Jednak już w przyszłym roku jego nazwa zostanie odświeżona. W poniedziałek prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, rektor Uniwersytetu Morskiego prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski - oraz prezes zarządu PKP SKM w Trójmieście Maciej Lignowski podpisali list intencyjny w tej sprawie. Po zmianach stacja będzie się nazywać Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski.

– To ważny i symboliczny moment. Mamy świadomość, że obecna nazwa przystanku Gdynia Stocznia podkreśla nie tylko związek z położonymi nieopodal terenami stoczniowymi, ale ma też istotne znaczenie historyczne w naszym mieście. Pamięć o historii zobowiązuje do tego, byśmy przypominali, że ta stacja wpisana jest przede wszystkim w rocznicę Grudnia ’70. Dzisiaj chcemy dodać obok historii również trochę świeżości – mówił Szczurek.

– Gdynia to miasto liczące ponad 200 tysięcy mieszkańców, a dopiero od września ubiegłego roku mamy uniwersytet i dlatego to jest takie ważne – zaznacza prof. Zarębski.

Modyfikacja nazwy przystanku wymaga jednak trochę pracy. I ta część należeć będzie do spółki PKP SKM. Jakie kroki trzeba wykonać?

– Trzeba zmienić na nowe wszystkie tablice umieszczone na przystanku Gdynia Stocznia. Należy też wprowadzić zmiany do oprogramowania na wszystkich kanałach sprzedaży biletów oraz w urządzeniach, które znajdują się w pojazdach i tam, gdzie wyświetlamy informację pasażerską. Tak samo trzeba będzie również wymienić oznaczenia na urządzeniach do walidacji biletów, czyli kasownikach. Koszty pokryje uczelnia – mówił Lignowski.

Zmiana jest planowana przy okazji dużego wydarzenia uczelnianego. Jeśli sprawy techniczne uda się załatwić szybko, zostanie ogłoszona oficjalnie w czasie lutowego Wielkiego Balu Morskiego. Jeśli jednak do tego czasu nie da się wykonać wszystkich formalności, to kolejna data została wyznaczona na 17 czerwca 2020 roku, kiedy Uniwersytet Morski będzie obchodzić setne urodziny. 8 grudnia 1920 roku rozpoczęły się pierwsze zajęcia w Szkole Morskiej, wtedy jeszcze w Tczewie.

Stacja Gdynia Stocznia - Uniwersytet Morski będzie czwartym przystankiem na trasie SKM poświęconym trójmiejskim uczelniom. Istnieją już stacje: Gdańsk Politechnika, Gdańsk Przymorze – Uniwersytet oraz Gdańsk Żabianka – AWFiS.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5