Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Gdynia: Od września trolejbusem do północnych dzielnic

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
25-08-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Gdynia

Podziel się ze znajomymi:

Zapowiadane poprowadzenie przyjaznych środowisku trolejbusów do północnych części Gdyni staje się faktem. Od 1 września nowa linia 32 pojedzie z Węzła Franciszki Cegielskiej do pętli przy ul. Złotej na Pogórzu Dolnym.

Ponownie poprowadzenie trolejbusów do północnych dzielnic Gdyni to efekt wielomiesięcznych prac. W październiku ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na modernizację infrastruktury trolejbusowej na ul. Janka Wiśniewskiego w okolicach Węzła Ofiar Grudnia ‘70. W ramach prac zdemontowano część starych słupów trakcyjnych i oświetleniowych oraz zbudowano kilkanaście nowych w nieco innych lokalizacjach. Dzięki tym działaniom powstał nowy odcinek sieci trakcyjnej na ul. Janka Wiśniewskiego. To z kolei zwiększyło zasięg trolejbusów – wydłużona sieć trakcyjna pozwala na dotarcie pojazdów w bardziej odległe miejsca, przy wykorzystaniu zasilania bateryjnego.

Nową linię 32 obsłużą zakupione niedawno przez Gdynię trolejbusy Solaris Trollino 12 Electric. Pojazdy zyskały przydomek supertrolejbusów ze względu na to, że posiadają podwójną homologację, a na baterii – która będzie mogła być ładowana także podczas postoju – są w stanie przejechać nawet 70% trasy.

¬– Myślę, że to przede wszystkim ogromna wygoda dla mieszkańców tamtych dzielnic – myślę o Pogórzu i Obłużu. To również kolejny krok w stronę ekologicznego transportu – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki – Ta linia będzie realizowana za pomocą tzw. supertrolejbusów, czyli tych pojazdów, które mają podwójną homologację i mogą się na dwa sposoby ładować – zarówno w sieci trakcyjnej, jak i w czasie postoju. Cała ta operacja jest możliwa dzięki temu, że dokonaliśmy pewnej przebudowy w okolicach Węzła Ofiar Grudnia ‘70 i ul. Janka Wiśniewskiego. Dzięki temu powstało trochę nowej trakcji. A to, że mamy jej trochę więcej umożliwia jeszcze dalsze kursowanie trolejbusów zasilanych bateryjnie. Czyli krótko mówiąc: rozszerzamy zasięg obsługi komunikacyjnej w Gdyni, proponując nie tylko dogodne i częste połączenie, ale także wykonywane bardzo komfortowym pojazdem – dodaje.

Linia trolejbusowa 32 zastąpi autobusy numer 170. Kursują one obecnie pomiędzy pętlą przy ul. Złotej na Pogórzu Dolnym, a placem Kaszubskim. Nowa linia trolejbusów nie tylko pojedzie po tej samej trasie, lecz również obsłuży dodatkowy odcinek w Śródmieściu.

– Zdecydowanie poprawi się dostęp do Śródmieścia Gdyni, bowiem trolejbus linii 32 nie będzie kończył – tak jak linia 170 – kursu na placu Kaszubskim, tylko będzie jechał dalej ul. Świętojańską do Węzła Franciszki Cegielskiej. W związku z tym łatwiej będzie bezpośrednio dotrzeć do tego rejonu miasta, bądź z tego rejonu miasta wrócić z powrotem do domu – wyjaśnia Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdyni – Ponadto ten trolejbus jadąc w kierunku Śródmieścia, podjedzie pod dworzec główny. Tak, jak wszystkie trolejbusy. Dzięki temu zmniejszy się dystans dla osób, które chciałyby przesiąść się z tego trolejbusu na pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Myślę, że to dla tych osób będzie duże ułatwienia.

Ruszając z ul. Złotej na Pogórzu Dolnym pojazdy będą się przemieszczać ul. Unruga, następnie Estakadą Kwiatkowskiego i ul. Janka Wiśniewskiego do placu Konstytucji. Tam trolejbusy zajadą na pętle przy dworcu Gdynia Główna. W dalszą część trasy udadzą się ulicami Wójta Radtkego, przejadą przez plac Kaszubski, by dalej pojechać ulicą Świętojańską i na koniec dotrzeć do Węzła Franciszki Cegielskiej. W drugą stronę trolejbusy pojadą ulicami: Świętojańską, Jana z Kolna, Janka Wiśniewskiego, Estakadą Kwiatkowskiego, Unruga i Złotą. Przepięcie z zasilania trakcyjnego na baterię lub z baterii na trakcję odbywać się będzie przy przystanku Węzeł Ofiar Grudnia ‘70.

W dni powszednie linia 32 kursować będzie w godzinach od 5:30 do 22:30, w soboty od 6:00 do 22:30, a w niedziele i dni świąteczne – od 10:00 do 22:30. Z Pogórza Dolnego uruchomione zostaną także kursy zjazdowe do bazy trolejbusowej Grabówek SKM, realizowane w ramach linii 710.

Wprowadzenie trolejbusu numer 32 wiążę się ze zmianami w rozkładach jazdy niektórych, powiązanych linii. Wybrane kursy autobusów 105, 146, 165, 173, 194 i 198 zostają przyśpieszone lub opóźnione do 5 minut, w celu zapewnienia lepszej koordynacji odjazdów. Nową trasą pojedzie linia 165 – zamiast ulicami płk. Dąbka i Wiejską, autobusy pojadą ul. Derdowskiego. Dodatkowo linia ta zostaje wycofana z obsługi Chyloni i Pogórza Dolnego.

Na linii 173 uruchamia się dodatkowe kursy – w popołudniowym szczycie przewozowym odjazdy z Gdyni do Kazimierza odbywać się będą co ok. 30 minut. W rytmie 30-minutowym realizowane będą też kursy na linii 146, dzięki czemu w godzinach od 13 do 17 pomiędzy placem Kaszubskim w Gdyni a Kosakowem zostanie zapewniona częstotliwość kursów co 15 minut.

Autobusy linii 194 w soboty, w godz. 8:30-15:00, kursować będą z 15-minutową częstotliwością. Wieczorna para kursów na linii 198 zostaje zastąpiona kursami linii 710. Na linii R zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów z Rumi w godzinach od 6:45 do 7:15. Na liniach 103 i 163 wprowadza się nowe czasy przejazdów, lepiej odzwierciedlające warunki ruchu drogowego.

Wprowadzona zostaje nowa trasa linii 134. W czasie porannego szczytu przewozowego autobusy tej linii nie będą kursować przez Płytę Redłowską i al. Piłsudskiego, natomiast wprowadzone zostają zajazdy na przystanek Elektrociepłownia – Kontenerowa. Ma to na celu zastąpienie kursującej obecnie w tym miejscu linii 170. Z kolei w szczycie popołudniowym przystanek ten obsłuży linia 105. Co więcej do Terminala Promowego w godzinach 15-16 zajeżdżać będą autobusy 103.

Zmiany na liniach W i 141 dotyczą pojedynczych kursów dojazdowych i zjazdowych. Wprowadzone zostają także nowe rozkłady jazdy linii 700, 740, 759 i 770.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Gdynia. Zabytkowe trolejbusy znów wyjadą na ulice

Przestrzeń

Gdynia. Zabytkowe trolejbusy znów wyjadą na ulice

Redakcja/inf. pras 19 czerwca 2023

Gdynia: Przez drogą energię nie będzie nowych trolejbusów

Komunikacja

Gdynia kupuje nowe trolejbusy bateryjne

Komunikacja

Gdynia kupuje nowe trolejbusy bateryjne

Witold Urbanowicz 15 marca 2022

Gdynia: Nowe trolejbusy dzięki KPO? Za wcześnie na decyzje

Prawo & Finanse

Rumia myśli o trolejbusie do Gdyni. „Po 2023 r.”

Komunikacja

Gdynia z „supertrolejbusową” linią na północy miasta

Przestrzeń

Zobacz również:

Gdynia. Zabytkowe trolejbusy znów wyjadą na ulice

Przestrzeń

Gdynia. Zabytkowe trolejbusy znów wyjadą na ulice

Redakcja/inf. pras 19 czerwca 2023

Gdynia: Przez drogą energię nie będzie nowych trolejbusów

Komunikacja

Gdynia kupuje nowe trolejbusy bateryjne

Komunikacja

Gdynia kupuje nowe trolejbusy bateryjne

Witold Urbanowicz 15 marca 2022

Gdynia: Nowe trolejbusy dzięki KPO? Za wcześnie na decyzje

Prawo & Finanse

Rumia myśli o trolejbusie do Gdyni. „Po 2023 r.”

Komunikacja

Gdynia z „supertrolejbusową” linią na północy miasta

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5