Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdynia: Modernizacja Starowiejskiej i Abrahama w ramach „klimatycznego centrum”

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-06-10 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdynia: Modernizacja Starowiejskiej i Abrahama w ramach „klimatycznego centrum”
fot. UM Gdynia
Konsorcjum firm Rem Projekt i Urban Media zaprojektują przebudowę ulicy Starowiejskiej oraz remont ulicy Abrahama. Projekt poznamy za 36 tygodni od momentu podpisania umowy. Modernizacja tej historycznej części miasta powstanie w ramach realizacji tzw. KLIMATycznego Centrum.

Wykonawca został wybrany w wyniku drugiego przetargu, do którego przystąpiło trzech oferentów. Miasto na sfinansowanie zadania, zarezerwowało środki w wysokości 580 tys. zł brutto. Wybrany wykonawca zaoferował wykonanie prac za 554 tys. zł.

– Ponowienie przetargu pozwoliło wybrać uznanego projektanta, który złożył najkorzystniejszą ofertę. Ta inwestycja to bardzo istotny element KLIMATycznego Centrum, musieliśmy wydatki zaplanować tak, aby ją kompleksowo zrealizować – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Modernizacja ulic Starowiejskiej, Abrahama i 10 Lutego stanowiących część historycznego układu urbanistycznego spowoduje stworzenie przyjaznej i klimatycznej przestrzeni dla mieszkańców, z zachowaniem charakteru tego wyjątkowego pomnika historii - podkreśla wiceprezydent.

Wykonawca odpowiedzialny będzie za opracowanie koncepcji wielobranżowej w dwóch wariantach oraz dokumentacji projektowo-kosztorysowej i sprawowanie nadzoru autorskiego dla tej inwestycji. Czas realizacji to 36 tygodni, od daty podpisania umowy.

Decyzje dotyczące przebudowy ulic Starowiejskiej oraz Abrahama zostały podjęte po przeprowadzeniu konsultacji społecznych. W planach modernizacji jest rewitalizacja przestrzeni, uporządkowanie parkowania, liczne nasadzenia zieleni oraz nowe elementy małej architektury. Metamorfoza ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów oraz podniesienie estetyki tej niezwykłej przestrzeni miejskiej w sercu Gdyni.

Przy ulicy Starowiejskiej pojawią się strefy wypoczynku z małą architekturą i gastronomią wakacyjną, w otulinie kwiatów, drzew i krzewów oraz nowym energooszczędnym oświetleniem ulicznym. Rozwiązania będą dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku oraz dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Ze względu na historyczny charakter przestrzeni, elementy nie mogą naruszać istniejących nawierzchni jezdni i części ulicy (krawężniki, kostka kamienna), a zastosowane materiały będą nawiązywać do historycznego układu urbanistycznego Śródmieścia Gdyni.

Rozwiązania projektowe wprowadzą poprawę warunków ruchu pieszych przy uwzględnieniu potrzeb ruchu kołowego, samochodowego i rowerowego. Na modernizowanym odcinku obowiązywać będzie prędkość do 20 km/h, pojawią się także wyniesione skrzyżowania ulicy Starowiejskiej z ul. 3 Maja i ul. Władysława IV oraz przewężenia na wjazdach na ulicę. Rozdzielone zostaną kierunki ruchu ogólnego i kontraruchu dla rowerów na wszystkich wjazdach i wyjazdach. Trasy rowerowe przewidziane zostaną jako dwukierunkowe na istniejących nawierzchniach jezdni, połączone już z istniejącymi odcinkami dróg rowerowych. Odcinek ulicy Starowiejskiej na wysokości pomnika Gdynian Wysiedlonych, od strony północnej, ma zostać wyłączony dla ruchu kołowego – z dostępem tylko dla pojazdów służb i mieszkańców.

KLIMATyczne Centrum to szereg inwestycji, które zmienią przestrzeń miejską w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bezpieczne przejścia dla pieszych, trasy rowerowe, miejsca relaksu w otoczeniu zieleni. Plan KLIMATycznego Centrum obejmuje lata 2020-21, a przewidziany budżet wynosi 18 milionów złotych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5