Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Gdynia. MAN i Solaris w starciu o dostawę 55 autobusów

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-06-12 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdynia. MAN i Solaris w starciu o dostawę 55 autobusów
fot. XMICHCIOx, lic. CC BY-SA 3.0
W Gdyni otwarto oferty w dużym przetargu na 55 autobusów dla tamtejszego przewoźnika PKM. Złożyły je MAN i Solaris. Ta pierwsza firma zaoferowała autobusy taniej i choć różnica nie jest duża, to prawdopodobnie do niej trafi kontrakt.

Zamówienie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza dotyczyła 32 autobusów przegubowych, druga – 23 autobusów standardowej długości. Wszystkie pojazdy mają mieć napęd dieslowski spełniający normę Euro 6. Całe zamówienie jest częścią większych zakupów taboru w Gdyni. Na początku roku PKT za ok. 77 mln zł kupił od Solarisa 30 trolejbusów i 21 baterii. Tym razem do wydania mieli w Gdyni 88 198 995 zł brutto.

W części dotyczącej autobusów MEGA MAN zaproponował swoje pojazdy za 49 672 320 zł brutto, a Solaris za 51 640 320 zł brutto. W przypadku autobusów MAXI niemiecki producent zaoferował autobusy za 26 337 990 zł brutto, podczas gdy Solaris chciałby je sprzedać za 27 121 623 zł brutto. Wszystkie cztery oferty mieszczą się w założeniach finansowych zamawiającego.

Różnice nie są duże. MAN dzięki zaproponowanej cenie zyska podczas oceny ofert przewagę kilku punktów, czyli taką, którą można odrobić dzięki pozostały kryteriom. Tyle że akurat w tym przetargu kryteria pozacenowe są tak skonstruowane, że Solarisowi będzie bardzo trudno to zrobić. W sumie 18 proc. punktów jest do zdobycia za termin wykonania zamówienia i gwarancję i najprawdopodobniej a oferty obu producentów nie różnią się w tym elemencie (330 dni na dostawy i 36 miesięcy gwarancji). Kryteria techniczne dotyczą głównie materiałów i konstrukcji autobusów, więc i w tym elemencie MAN i Solaris spełnią po prostu wymagania zamawiającego.

Co ciekawe obecny przetarg jest powtórzonym zamówieniem, rozpisanym pierwotnie w zeszłym roku. Wtedy jedyne oferty złożył MAN, ale były one znacznie droższe niż to co producent zaproponował teraz (za autobusy przegubowe chciał prawie 60 mln zł, a za 12–metrowe – prawie 33 mln). Wobec znacznego przekroczenia budżetu przetarg unieważniono.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Duży przetarg na autobusy PKM Gdynia od nowa

Komunikacja

Duży przetarg na autobusy PKM Gdynia od nowa

Jakub Madrjas 28 lutego 2018

Gdynia z drogą ofertą MANa

Prawo & Finanse

Gdynia z drogą ofertą MANa

Przemysław Farsewicz 08 grudnia 2017

Gdynia kupuje 55 nowych autobusów

Komunikacja

Gdynia kupuje 55 nowych autobusów

Jakub Dybalski 15 września 2017

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5