Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdynia: Jest porozumienie z operatorem hulajnóg

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-04-15 14:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
imf. prasowa UM Gdynia

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdynia: Jest porozumienie z operatorem hulajnóg
fot. Dawid Linkowski / archiwum
Koniec z elektrycznymi hulajnogami blokującymi chodniki i porzucanymi przez użytkowników w nieodpowiednich miejscach. Gdynia zawrze pierwsze porozumienie z operatorem systemu, które uporządkuje obecność popularnych jednośladów w przestrzeni miasta. Hulajnogi otrzymają całą siatkę specjalnie wyznaczonych miejsc do parkowania, które nie będą już zabierać miejsca pieszym ani rowerzystom.

Nadeszła pora na uporządkowanie kwestii związanych z działaniem elektrycznych hulajnóg wypożyczanych „na minuty”. Coraz bardziej popularny środek transportu, który idealnie nadaje się do pokonania tzw. pierwszej i ostatniej mili jest obecny na gdyńskich ulicach już od wielu miesięcy. Niestety, wcześniejszy brak szczegółowych zasad dotyczących tego, jak operatorzy systemu powinni zorganizować wypożyczanie i oddawanie hulajnóg sprawił, że częstym widokiem były małe pojazdy pozostawione np. na środku chodnika, na drodze rowerowej czy przy ruchliwych przejściach dla pieszych.
Teraz funkcjonowanie mikromobilności w Gdyni, czyli e-hulajnóg na minuty ma się zmienić. Miasto zawrze porozumienie z operatorami, które będzie dotyczyć m.in. kwestii ich parkowania na terenie Gdyni. ¬– W porozumieniu z operatorami i osobami odpowiedzialnymi za rozwój „hulajnogowej mobilności” z Gdańska i Sopotu jesteśmy w trakcie wyznaczania miejsc do parkowania, które pomogą miastu uporządkować przestrzeń publiczną i uporać się z chaosem powodowanym przez porzucane obecnie w dowolnym miejscu pojazdy. Wyznaczone miejsca zostaną wyrysowane w najbliższych miesiącach, w pierwszej kolejności w Śródmieściu Gdyni i staną się naturalnym miejscem oddawania hulajnóg – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Również sami organizatorzy usług mają zachęcać wypożyczających do korzystania z wyznaczonych przez miasto miejsc, np. poprzez premie dla użytkowników aplikacji.

Ze względu na potrzebę efektywnego wykorzystania przestrzeni w centrum miasta nowe miejsca do parkowania hulajnóg nie będą wyznaczane kosztem przestrzeni dla pieszych oraz rowerzystów. Gdynia chce oprzeć się na doświadczeniu miast zachodnich i wskazówek samych operatorów – w tym mają pomóc m.in. regularnie przekazywane dane na temat popularności i ruchu użytkowników, które wskażą najbardziej oblegane lokalizacje czy miejsca idealne dla nowych parkingów.

Dzięki temu uda się zbudować gęstą siatkę miejsc zdawczo-odbiorczych dla hulajnóg, możliwie blisko stojaków rowerowych, ale jednocześnie nie ingerujących w ich przestrzeń. Parkingi dla hulajnóg pojawią się też w Strefach Płatnego Parkowania, gdzie jednoślady będą dobrą i ekologiczną alternatywą dla przemieszczania się po mieście.

Porozumienie z operatorami udało się wypracować dzięki toczonym przez ostatnich kilkanaście miesięcy rozmowom. Współpracę dotyczącą e-hulajnóg po stronie miasta będzie nadzorował Referat Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miasta Gdyni.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5