Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdynia. Buspas na ul. Morskiej w Cisowej usprawni ruch

Dalej Wstecz
Autor:

gdynia.pl

Data publikacji:
09-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
06-10-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Gdynia

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Gdynia. Buspas na ul. Morskiej w Cisowej usprawni ruch
fot. ZDiZ Gdynia
Rozpoczął się kolejny etap budowy buspasa na ul. Morskiej. Autobusy już korzystają z pierwszego odcinka – od ulicy Owsianej do Zbożowej.

Budowa buspasa na ulicy Morskiej w Cisowej to inwestycja, która odciąży ruch przed wjazdem na obwodnicę Trójmiasta i usprawni znacząco ruch komunikacji publicznej. Tworzące się tu korki nasilają się zwłaszcza latem.

Po analizie sytuacji przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni i Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Gdyni w 2021 roku oraz konsultacjach z Radą Dzielnicy Cisowa, ZDiZ przystąpił do realizacji zadania. Budowa została podzielona na dwa odcinki:
  • między ulicami Owsianą i Zbożową,
  • między ulicami Zbożową i Kcyńską.

– Odcinek buspasa między ul. Owsianą i Zbożową został zrealizowany pod koniec 2022 roku. Drugi etap – czyli między ulicą Zbożową, a ulicą Kcyńską powinien być zrealizowany przez ZDiZ w ciągu miesiąca. To rozwiązanie, które ma ułatwić komunikację w mieście i zachęcić mieszkańców do częstszego wybierania komunikacji zbiorowej jako środka transportu – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Osobą wskazującą potrzebę wdrożenia rozwiązania był prof. Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

– Buspas na ulicy Morskiej w Cisowej znacząco usprawni ruch pojazdów komunikacji zbiorowej, które szczególnie w miesiącach letnich tracą na tym dość krótkim odcinku nawet do kilku minut – podkreśla Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Oddany w najbliższym czasie do użytku nowy buspas na ul. Morskiej w Cisowej usprawni przejazd trolejbusów linii 25 i 26 oraz autobusów linii 173 i 197. Na tym odcinku w przeszłości powstawały bardzo duże opóźnienia – dotkliwe w szczególności dla pasażerów linii: 25, 26 i 197, bo generowane były już na początkowym odcinku ich tras – sytuacja zmieniła się po oddaniu do użytku Trasy Kaszubskiej, stanowiącego nowy przebieg drogi krajowej S6.

– Z analizy danych z systemu TRISTAR wynika, że aktualnie największe opóźnienia generowane są w tym miejscu przez zatory drogowe w sezonie letnim: w lipcu 2023 r. pojazdy komunikacji miejskiej najwięcej czasu w dniu powszednim pomiędzy przystankami Owsiana i Morska – Kcyńska traciły w godz. 11:00-11:59 – średnio 55 sekund. Maksymalnie, w godz. 12:00-12:59, wyniosło aż 4 minuty 14 sekund – mówi Marcin Gromadzki, rzecznik prasowy Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Jak podaje ZKM Gdynia - w okresie pozawakacyjnym największe średnie straty czasu miały miejsce w godz. 9:00-9:59 – 26 sekund, a maksymalna wystąpiła w porze godzinowej 8:00-8:59 i było to aż 6 min 36 sekund. Nowy buspas wyeliminuje większość z tych opóźnień.

Wszędzie tam, gdzie powstały buspasy, odnotowana została poprawa warunków ruchu. Największe korzyści zapewnił kontrapas autobusowy w ciągu ul. Chwarznieńskiej. Nawet krótkie odcinki buspasów lub uprawnienie dla autobusów i trolejbusów do jazdy na wprost pasami do prawoskrętu, umożliwiły pojazdom komunikacji miejskiej omijanie kolejki pojazdów oczekujących na zielone światło przed skrzyżowaniami. Łączna realna oszczędność czasu uzyskana dzięki takim odcinkom buspasów to zazwyczaj kilka minut.

Prace związane z budową buspasa na ul. Morskiej na odcinku między ulicą Zbożową, a ulicą Kcyńską rozpoczęły się we wtorek 3 października i potrwają około miesiąca. Koszt wszystkich robót to około 550 tys. złotych.

Prace będą polegały na poszerzeniu jezdni w rejonie wyjazdu z zatoki przystankowej Zbożowa 01 - autobus ruszając z przystanku znajdować się będzie na buspasie, którym dojedzie wygodnie do następnego przystanku Morska-Kcyńska 01. Dzięki temu nie będzie musiał tracić cennych sekund na włączenie się do ruchu. Nowy odcinek buspasa powstanie na długości około 150 metrów.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Warszawa: Kilkanaście kilometrów buspasów do 2023 r.

Przestrzeń

Gdynia przedłuża buspas na Małokackiej

Przestrzeń

Gdynia przedłuża buspas na Małokackiej

Redakcja 20 listopada 2020

Wilno powiększy do 46 km sieć buspasów

Komunikacja

Wilno powiększy do 46 km sieć buspasów

Rafał Dybiński 18 kwietnia 2020

Zobacz również:

Warszawa: Kilkanaście kilometrów buspasów do 2023 r.

Przestrzeń

Gdynia przedłuża buspas na Małokackiej

Przestrzeń

Gdynia przedłuża buspas na Małokackiej

Redakcja 20 listopada 2020

Wilno powiększy do 46 km sieć buspasów

Komunikacja

Wilno powiększy do 46 km sieć buspasów

Rafał Dybiński 18 kwietnia 2020

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5