Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

GDDKiA: Zasypanie torów w Zgierzu to sprawa bezpieczeństwa

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-03-15 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

GDDKiA: Zasypanie torów w Zgierzu to sprawa bezpieczeństwa
Fot. Kasper FiszerTramwaj linii 46 w Zgierzu
Zarządca drogi krajowej nr 91, przy której biegnie tor tramwajowej linii 46, zapewnia, że przed zasypaniem przejazdów uzgodnił decyzję z lokalnym samorządem. Co więcej, to właśnie gmina Zgierz miała zwrócić się do GDDKiA z prośbą o wykonanie robót, które przedstawiciel Dyrekcji określa mianem gestu dla mieszkańców. Rola nowej infrastruktury ma być bowiem kluczowa choćby ze względu na konieczność zachowania możliwości dojazdu służb ratowniczych do posesji.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o zasypaniu przejazdów tramwajowych w miejscowości Słowik. Dokonane niecały miesiąc po zawieszeniu kursowania linii 46 do Ozorkowa prace przerwały ciągłość toru. Gmina wiejska Zgierz, na której terenie wykonano podjazdy pod posesję, wskazywała, że przedsięwzięcie zrealizowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na wniosek właścicieli nieruchomości.

Chodzi m.in. o możliwość dojazdu pogotowia czy straży pożarnej

GDDKiA nie jest jednak zarządcą pasa ziemi, na którym ułożone jest torowisko. Ze stanowiska samorządu nie wynikało zaś jednoznacznie, że zgodę na zasypanie szyn wydała także gmina, która pozostaje właścicielem terenu pod torem tramwajowym. – Prace zostały wykonane w uzgodnieniu i na prośbę gminy Zgierz! – mówi jednak jednoznacznie Maciej Zalewski, główny specjalista ds. komunikacji społecznej w GDDKiA.

Nasz rozmówca podkresla, że podniesienie jakości dojazdów miało kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi. – Chodzi o możliwość dojazdu do dwóch posesji, co znacznie może ułatwić choćby dotarcie pomocy (straż, pogotowie, policja///) – mówi. – Dopóki kursował tramwaj, wykonanie tych prowizorycznych zjazdów było niemożliwe. W chwili zawieszenia kursowania pojazdów szynowych wykonaliśmy taki gest wobec mieszkańców – stwierdza.

Czy torowisko będzie jeszcze odkopane?

– Prace polegały na wysypaniu na torowisko pewnej ilości destruktu (materiału pozyskiwanego przy frezowaniu starych nawierzchni), tak aby zniwelować różnicę poziomów (torowisko jest [położone] znacznie niżej niż jezdnia) i tym samym umożliwić wjazd samochodów (w przeciwnym wypadku nawet duży samochód nie pokonałby torowiska) – opisuje Maciej Zalewski. Wjazdy wykonane zostały bardzo profesjonalnie i optycznie sprawiają wrażenie trwałych. Zarządca drogi stanowczo zaprzecza jednak ocenie, że ze względu na nie przywrócenie kursowania tramwaju byłoby utrudnione.

– Należy tu nadmienić, że wykonane zjazdy nie mają żadnego negatywnego wpływu na torowisko i w każdej chwili można je bez trudu rozebrać – zapewnia przedstawiciel GDDKiA, podkreślając prowizoryczny charakter nowej infrastruktury. Zasadnym wydaje się wobec tego pytanie, czy ewentualne odkopanie torowiska będzie jednak wykonalne ze względów innych niż techniczne. Jeśli bowiem zjazdy mają tak duże znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, że warunkują możliwość dojazdu służb ratowniczych, przywrócenie poprzedniego stanu może budzić uzasadnione obawy i rodzić duże protesty właścicieli nieruchomości.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gmina Zgierz: Przejazdy tramwajowe zostały odkopane

Komunikacja

Gmina Zgierz: Przejazdy tramwajowe zostały odkopane

Kasper Fiszer 19 marca 2018

Ozorków: Rozmowy z MIR na razie bez konkretów

Komunikacja

Ozorków: Rozmowy z MIR na razie bez konkretów

Kasper Fiszer 12 marca 2018

Ozorków: Fundusze na tramwaj pozyska spółka celowa?

Komunikacja

Ozorków: Fundusze na tramwaj pozyska spółka celowa?

Kasper Fiszer 08 marca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5