Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Gdański N8C jak z powieści Guntera Grassa

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-07-09 12:24
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdański N8C jak z powieści Guntera Grassa
fot. geo hlipp.deTramwaj z Kassel
Jeden z modernizowanych tramwajów, które ZKM kupił od niemieckiego przewoźnika z Kassel, będzie pomalowany tak, jak gdańskie tramwaje w okresie międzywojennym. Inspiracją dla wnętrza tramwaju będzie twórczość Guntera Grassa.

Kremowo-niebieski tramwaj przyjedzie do Gdańska za kilka tygodni. Będzie to jeden z 16 modernizowanych właśnie w poznańskim Modertransie pojazdów, które Gdańsk kupił w niemieckim Kassel.

– „Ameryka, ach cóż znaczy Ameryka wobec tramwaju z numerem dziewięć, który jeździł do Brzeźna…” – tak Gunter Grass pisał w „Blaszanym bębenku”. Pomysł na nietypowy tramwaj zrodził się po śmierci pisarza. Chcemy przypomnieć dzieje starego Gdańska, stąd właśnie malowanie tramwaju takie, jak w okresie międzywojennym – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Również wnętrze tramwaju będzie inspirowane twórczością Grassa. Pracują nad tym obecnie Zakład Komunikacji Miejskiej oraz Biuro ds. kultury gdańskiego magistratu – dodaje.

Poza kolorystyką i nietypowym wnętrzem tramwaj nie będzie różnił się od pozostałych. – Tak jak inne modernizowane N8C, zyska człon niskopodłogowy z miejscami na wózek inwalidzki lub dziecięcy, klimatyzację w części pasażerskiej, nowe oświetlenie, siedzenia, okna itp. Utrzymana zostanie również możliwość jazdy dwukierunkowej – informuje wiceprezes gdańskiego ZKM, Maciej Lisicki.


fot. UM Gdański

Umowa na zakup 16 dwukierunkowych tramwajów N8C, między ZKM w Gdańsku a KVG Kassel, została podpisana w 2014 roku. Całkowity koszt zakupu to 672 tys. euro (jest to około 1/3 ceny jednego nowego fabrycznie tramwaju dwukierunkowego). Pojazdy zostały wyprodukowane w 1981 roku. Są obecnie modernizowane w poznańskim Modertransie. Przebudowa jednego wagonu to koszt 1 146 200 zł. Po Gdańsku jeździ także 46 tramwajów N8C, które zostały kupione w 2007 roku od zakładu komunikacji miejskiej DSW 21 w Dortmundzie.

Ale to nie koniec niespodzianek od gdańskiego ZKM, bo jeszcze w tym roku do miasta przyjedzie jeden z dwóch ocalałych tramwajów Ringstrassenbahnwagen z serii Tw269. Obecnie tramwaj przechodzi modernizację w MPK Kraków. Danziger Waggon Fabrik wyprodukowała w 1930 r. zaledwie sześć sztuk z tej serii. Jeździły one z centrum miasta do ul. Kościuszki, czyli ówczesnej Ringstrasse, stąd pojazdy dostały nazwę "Ringstrassenbahnwagen", w skrócie „Ring”.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdańsk. Wkrótce rusza tramwaj na Piecki – Migowo

Komunikacja

Gdańsk. Wkrótce rusza tramwaj na Piecki – Migowo

jd/inf. pras. 20 sierpnia 2015

Ostatni zmodernizowany tramwaj N8C z Kassel jest już w Gdańsku

Komunikacja

Ostatni zmodernizowany tramwaj N8C z Kassel jest już w Gdańsku

jd, inf. pras. 17 sierpnia 2015

Gdańsk: Zbliża się koniec remontu całej sieci tramwajowej

Komunikacja

Gdańsk: Zbliża się koniec remontu całej sieci tramwajowej

Paweł Rydzyński 20 kwietnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5