Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdańsk: Z programu przystanków kolejowych zostało niewiele

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-03-03 15:09
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Z programu przystanków kolejowych zostało niewiele
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
Z dużej chmury – mały deszcz. Tak można podsumować trwające konsultacje w sprawie programu budowy przystanków kolejowych, ogłoszonego przez Andrzeja Dudę w czasie ostatnich wyborów prezydenckich. – Z ośmiu przystanków na terenie Gdańska, przedstawionych i proponowanych przez rząd w czasie kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy ostały się tylko dwa – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i apeluje o wspólne działania na rzecz zapewnienia odpowiednich środków dla Pomorza i Gdańska na rozwój komunikacji, wymieniając inwestycje tramwajowe.

– W czasie ostatnich wyborów prezydent Andrzej Duda ogłosił program budowy przystanków kolejowych, na który wyasygnowano ponad 1 mld zł – mówi Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska. Jak przypomniał, rząd planował wybudować przystanki Gdańsk Osowa Północ, Gdańsk Osowa w rejonie Barniewic, Gdańsk Park Maszynowa, a także przystanki na linii do Nowego Portu – Nowe Szkoty, Zaspa Towarowa, Brzeźno. W działania te angażowali się radni i politycy PiS.

Ostatecznie z programu zostało niewiele. – Przez ostatnie miesiące bardzo zaangażowaliśmy się w proces włączenia w program rządowy. Odbyliśmy szereg spotkań z przedstawicielami PKP i dzielnic. Przesłaliśmy wniosek konsultacyjny do tego programu. Wskazaliśmy dwa kolejne przystanki – w Karczemkach w dzielnicy Kokoszki i Firoga w dzielnicy Matarnia. Trzeba powiedzieć ze smutkiem, że efekt konsultacji jest żaden. Po konsultacjach społecznych rząd stwierdza, że w Gdańsku zostaną zbudowane tylko dwa przystanki: Gdańsk Osowa Północ, zwana Kukawką i Gdańsk Park Maszynowa. Tylko to się ostało w programie rządowym – wylicza Borawski. Przystanki te są uwzględnione w ramach modernizacji linii kolejowych.

Miasto ma inne pomysły jak poprawić komunikację na Letnicy. – Myśląc o połączeniu ul. Marynarki Wojennej i al. Hallera przewidzieliśmy kilka wariantów budowy linii tramwajowej. Plan rozwoju komunikacji tramwajowej nam rzeczywiście wychodzi – także dlatego, że skutecznie zabiegamy o środki unijne – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Jak przypomina, w ramach umowy partnerstwa na nową perspektywę przewidziano o 40% środków mniej dla Pomorza niż w obecnej perspektywie. Władze miasta apelują o wspólne działania – ponad działaniami – na rzecz rozwoju komunikacji w Gdańsku. Te słowa szczególnie skierowane były do posła Kacpra Płażyńskiego, który wcześniej angażował się w kampanię wyborczą prezydenta Dudy.

Proponowane linie tramwajowe są uwzględnione w planie zagospodarowania. – Przystępujemy do analiz, mających stwierdzić, który z wariantów będzie najsensowniejszych. Trzeba zbadać kwestie środowiskowe, ekonomiczne, gruntowe, potoków pasażerskich. To perspektywa kilku lat, zanim pojedzie pierwszy tramwaj. Liczymy na szerokie wsparcie – wskazuje Dulkiewicz. Jak dodaje, priorytetem pozostaje trasa Gdańsk Południe – Wrzeszcz.


Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5