Partnerzy serwisu:
Mobilność

Gdańsk z interaktywną mapą autobusów i tramwajów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
11-02-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Gdańsk

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Gdańsk z interaktywną mapą autobusów i tramwajów
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
ZTM w Gdańsku, który udostępnia dane informatyczne twórcom aplikacji komunikacyjnych, przygotował niedawno własne narzędzie dla gdańskich pasażerów. Na interaktywnej mapie Tram&Bus Online sprawdzić można bieżące położenie wszystkich pojazdów, które w danym momencie kursują po Gdańsku.

Na interaktywnej mapie Tram&Bus Online dostępnej na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku prezentowane jest bieżące położenie wszystkich gdańskich tramwajów i autobusów kursujących w danym momencie po mieście, informacje o godzinach odjazdu ze wszystkich przystanków w formie wirtualnych tablic, bieżące komunikaty ZTM i wiele innych.

– Zwizualizowanie “wytwarzanych” przez nas danych, tak by mogły być przydatne dla pasażerów to był naturalny krok. Chcieliśmy je autoryzować pod własną marką, jednocześnie mierząc się w ten sposób z potrzebami innych deweloperów. Staraliśmy się też pokazać, jakie jeszcze możliwości, niekoniecznie dotąd wykorzystane przez innych programistów, drzemią w otwartych danych gdańskiego ZTM– tłumaczy Agnieszka Rzeźnikowska główna specjalistka ds. obsługi systemu informacji pasażerskiej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Wśród nowości jest np. ukłon w stronę tych internautów, którzy niechętnie korzystają z map w przeglądarce. Mapę Tram&Bus można użytkować także w formie aplikacji mobilnej. Wystarczy zainstalować specjalną bezpłatną nakładkę na przeglądarkę (instalacja zostanie zasugerowana przy okazji wejścia na stronę internetową mapy.

Aby ułatwić użytkownikowi odnalezienie się w mieście, na mapie umieszczono przycisk lokalizatora urządzenia. Dzięki niemu można błyskawicznie wyświetlić fragment mapy z najbliższą okolicą i pobliskimi przystankami.Kolejna nowość to możliwość sprawdzenia kierunku jazdy pojazdu (kierunek obrazuje strzałka na “pinezce” z numerem autobusu (obwódka w kolorze niebieskim), czy tramwaju (w kolorze czerwonym). Informacja o kierunku jazdy szczególnie przyda się, jeśli korzystamy z linii często kursującej, w sytuacji gdy na przystanku mijają się pojazdy tej samej linii jadące w przeciwne strony.

Po kliknięciu w “pinezkę”, wyświetlą się też atrybuty związane z wyposażeniem autobusu lub tramwaju. Dzięki temu dowiemy się, czy w pojeździe znajduje się np. rampa dla wózków lub uchwyty do przewozu rowerów. Pojawi się też informacja, ile takich mocowań jest. Wielbicieli komunikacji miejskiej ucieszy wyświetlająca się wraz z powyższymi danymi informacja o numerze taborowym pojazdu.

Jeśli zaś podróżny kliknie w symbol danego przystanku na mapie, zobaczy wirtualną tablicę z bieżącymi odjazdami. Prezentuje ona najbliższe czasy odjazdów ze wskazanego przystanku (np. „za 2 min.”). Jeżeli w systemie nie ma jeszcze informacji o czasie rzeczywistym odjazdu, pasażer zobaczy godzinę odjazdu zgodną z rozkładem jazdy (np. "12:08").

– Rozkładowa godzina odjazdu pokazuje się wtedy, gdy czas dotarcia tramwaju, czy autobusu do danego przystanku przekracza 30 minut, albo w przypadku, gdy urządzenie GPS na pokładzie pojazdu jest wyłączone (na przykład kiedy kierowca ma przerwę na pętli) lub gdy pojazd nie jest „zalogowany” – tłumaczy Agnieszka Rzeźnikowska.

Ponieważ w niektórych lokalizacjach, jak np. wokół dworca Głównego PKP czy w innych węzłach przesiadkowych, zagęszczenie przystanków jest duże, na mapie oglądanej “w oddaleniu” grupują się one pod postacią niebieskich kółek. W środku każdego kółka wyświetla się liczba przystanków w danym “zgrupowaniu”. Kliknięcie w kółko skutkuje przybliżeniem mapy i ukazaniem się poszczególnych przystanków.

Po kliknięciu w ikonkę biletomatu w menu mapy, pojawi się na niej dodatkowa warstwa – lokalizacje stacjonarnych biletomatów na przystankach. Działające urządzenia mają kolor niebieski, a chwilowo nieczynne kolor szary. Po zaznaczeniu wskazanego biletomatu użytkownik otrzymuje więcej danych (prezentowane są np. dostępne metody płatności).

Mapa zaciąga także aktualne komunikaty z zakładki na stronie internetowej ZTM "Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna". Użytkownik zobaczy je na zielonym pasku, tuż pod górną belką z ikoną menu i logo ZTM.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5