Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Gdańsk wydzierżawi 48 autobusów różnych długości

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-10-19 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk wydzierżawi 48 autobusów różnych długości
fot.
Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje zamierza zamówić 48 nowych autobusów, które mają się pojawić na miejskich trasach już 1 stycznia 2020 roku. Nowością w Gdańsku jest to, że przedmiotem przetargu nie jest zakup, lecz ośmioletnia dzierżawa autobusów, czyli najem wraz z usługami utrzymania technicznego.

Postępowanie dotyczy 48 fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów miejskich, w tym 29 autobusów standardowych, 13 przegubowych i 6 typu midi, wraz z wyposażeniem elektronicznym i niezbędnym oprogramowaniem wraz z licencjami.
Zgodnie z wymogami, autobusy muszą być nowe – wyprodukowane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed terminem dostawy, nie mogą być używane. Muszą też być jednej marki oraz identyczne pod względem konstrukcyjnym, parametrów technicznych oraz kompletacji wyposażenia dla danego typu (muszą posiadać tę samą stylizację i kolorystykę oraz tę samą organizację przestrzeni pasażerskiej).

W cenie ma być utrzymywanie autobusów w stanie przydatności do użytkowania przez dostawcę. Ma to trwać 8 lat, czyli przez cały okres najmu. Serwis obejmuje: obsługę techniczną (przeglądy codzienne i okresowe), naprawy eksploatacyjne, naprawy komponentów, które uległy awarii w trakcie eksploatacji autobusów, naprawy powypadkowe, naprawy będące następstwem wandalizmu, naprawy będące następstwem uszkodzeń wynikających z błędów eksploatacji autobusów, czynności związane z aktualizacją bądź zmianą oprogramowania.

– Atutem i główną ideą dzierżawy, jako bardzo popularnego dziś rozwiązania, jest powiększenie taboru spółki o nowe autobusy i zastąpienie najbardziej eksploatowanych pojazdów – mówi Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów. – Zależy nam na tym, by autobusy zawsze były gotowe do jazdy bez konieczności angażowania w to pracowników GAiT i – co też ważne – zatrzymywania pojazdów do naprawy. Dzięki temu GAiT skupi się na przewożeniu pasażerów, a nie utrzymywaniu pojazdów. To ważny kontekst. Serwis pojazdów będący warunkiem dzierżawy jest tu doskonałym rozwiązaniem.

Celem GAiT jest to, aby dysponować autobusami nie starszymi niż 8 lat. – Podążamy za współczesnym trendem sharing economy, według którego właśnie używanie, nie posiadanie, jest bardziej ekonomicznym, jak i efektywnym sposobem gospodarowania. Z modelu dzierżawy taboru już korzystają zakłady komunikacji miejskiej w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu czy Gliwicach. Sprawdzimy go także i u nas – dodaje Lisicki.

Obecnie GAiT dysponuje 232 autobusami, z czego 128 to pojazdy standardowe, 90 przegubowe, 8 typu midi i 6 typu mini. W ciągu roku cały tabor GAiT przewozi ponad 175 mln pasażerów, pokonując ponad 28 mln km.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdańsk. Rusza pilotaż Open Payment System w komunikacji miejskiej

Komunikacja

Gdańsk. Rusza pilotaż Open Payment System w komunikacji miejskiej

jd/inf. pras. 03 października 2018

“Dortmundy” jak nowe. Jak wygląda modernizacja gdańskich tramwajów?

Komunikacja

“Dortmundy” jak nowe. Jak wygląda modernizacja gdańskich tramwajów?

Izabela Biała 01 października 2018

Gdańsk: W liniach lotniskowych karta płatnicza będzie biletem

Mobilność

Gdańsk: W liniach lotniskowych karta płatnicza będzie biletem

Przemysław Farsewicz 28 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5