Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdańsk Wrzeszcz z „prywatnym” peronem SKM. Wyjście z dwóch stron

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-12-10 10:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk Wrzeszcz z „prywatnym” peronem SKM. Wyjście z dwóch stron
fot. Martyn Janduła
Na stacji Gdańsk Wrzeszcz od 1,5 miesiąca funkcjonuje nowy peron boczny, który został wybudowany ze środków podmiotu prywatnego. Teraz pociągi SKM jadące w kierunku Sopotu i Gdyni obsługują dwie krawędzie peronowe jednocześnie. – My ten peron użytkujemy, zarządzamy nim, odpowiadamy za informację pasażerską. Został utworzony posterunek, gdzie pracownik spółki zgłasza gotowość kierownikowi do odjazdu – mówi Maciej Lignowski, prezes PKP SKM Trójmiasto.

Stacja Gdańsk Wrzeszcz posiada nowy peron przy linii 250. Pociągi SKM w kierunku Sopotu i Gdyni obsługują dwie krawędzie jednocześnie – drzwi otwierają się z obu stron. Co ciekawe, inicjatorem nowego peronu nie jest SKM, która zarządza linią 250. – Dodatkowy peron, który został wybudowany we Wrzeszczu przy Galerii Metropolia, to prywatna inwestycja właściciela galerii. Spółka SKM uczestniczyła jedynie w procesie uzgadniania kwestii technicznych związanych z tym peronem i jako zarządca linii 250, po jego wybudowaniu, przejęła ten peron w zarząd na podstawie umowy handlowej z inwestorem. My ten peron użytkujemy, zarządzamy nim, odpowiadamy za informację pasażerską – mówi Maciej Lignowski, prezes trójmiejskiej SKM – mówi Maciej Lignowski, prezes trójmiejskiej SKM. Obiekt, który powstał na terenie pozyskanym od PKP SA, został udostępniony 22 października w dniu otwarcia nowej galerii.

W Polsce niewiele jest takich przystanków, gdzie praktykowane jest takie rozwiązanie. SKM przyznaje, że w pewnych sytuacjach może to stanowić wyzwanie. – Problem jest wtedy, gdy posiada się tabor, który nie ma blokad w drzwiach – jak EN57 bez modernizacji. Kierownik w trakcie wyjazdu pociągu, zgodnie z przepisami, winien obserwować krawędź peronu, spod której rusza. Nie da się dwóch rzeczy robić na raz – zauważa Lignowski.

SKM poradziła sobie jednak i z tym problemem. – w uzgodnieniu z właścicielem tego peronu utworzony jest posterunek, gdzie pracownik spółki zgłasza gotowość kierownikowi do odjazdu – mówi Maciej Lignowski.

Docelowo jednak SKM chce wyeliminować składy bez blokad drzwi. – Nasza spółka trzy lata temu przyjęła program inwestycyjny, który polega na zabudowie we wszystkich pojazdach nowych napędów drzwiowych, które pozwalają indywidualnie sterować drzwiami, ale z drugiej strony dają też gwarancję zamknięcia po uruchomieniu jazdy lub nie dają możliwości uruchomienia jazdy, gdy drzwi są otwarte. Ten program chcemy zakończyć w 2018 r. i tak się umówiliśmy z właścicielem peronu, że do tego czasu obsługa będzie – mówi prezes SKM.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Trójmiasto: W ciągu 2-3 miesięcy projekt wspólnego biletu. Trzeba 57 mln zł

Prawo & Finanse

Trójmiasto: W ciągu 2-3 miesięcy projekt wspólnego biletu. Trzeba 57 mln zł

Witold Urbanowicz / Martyn Janduła 05 grudnia 2016

SKM Trójmiasto z planem na modernizację ostatnich 7 peronów

Przestrzeń

SKM Trójmiasto z planem na modernizację ostatnich 7 peronów

Witold Urbanowicz 29 listopada 2016

SKM Trójmiasto planuje zakup 10 ezt-ów, by zastąpić min. 20 EN57

Komunikacja

SKM Trójmiasto planuje zakup 10 ezt-ów, by zastąpić min. 20 EN57

Witold Urbanowicz 23 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5