Partnerzy serwisu:
Mobilność

Gdańsk: Większy ruch rowerowy w trakcie pandemii

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2021-01-24 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Większy ruch rowerowy w trakcie pandemii
fot. DRMG
O prawie 400 tysięcy wzrosła w ubiegłym roku liczba przejazdów rowerem po gdańskich drogach rowerowych. Ani trwający przez większość roku (ze zmiennym natężeniem) lockdown, ani warunki atmosferyczne nie skłoniły mieszkańców i turystów do rezygnacji z tego środka transportu. W ocenie władz Gdańska wynika to z dobrej jakości infrastruktury rowerowej w mieście oraz zorganizowanej jesienią akcji promocyjnej.

Zebrane dane pochodzą z 29 elektronicznych liczników rowerowych, rozmieszczonych przy głównych drogach rowerowych w mieście. Nie uwzględniono więc tych rowerzystów, którzy jeżdżą po mieście innymi trasami. Z drugiej strony dane mogą być nieco zniekształcone przez to, że ostatnie dwa liczydła oddano do użytku dopiero w 2020 r. Pomiary za pomocą zatopionych w nawierzchni pętli indukcyjnych odbywają się nieprzerwanie przez całą dobę.

Jak podaje portal Gdansk.pl, w roku 2020 miejskie liczniki zarejestrowały 8 867 793 przejazdów rowerem. Ruch rowerowy wzrósł o prawie 5%. Dokładna różnica wyniosła 396 919 rowerzystów. Wzrost nie był jednak równomierny: na Elbląskiej ruch rósł bardzo szybko, z dróg rowerowych wzdłuż Pasa Nadmorskiego skorzystało ponad milion osób, podczas gdy na al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu czy na Błędniku odnotowano mniej przejazdów rowerem, niż w poprzednim roku. Popularnością cieszy się też nowo otwarta trasa na Wyspę Sobieszewską.

Według cytowanego przez portal kierownika Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miasta Gdańska Remigiusza Kitlińskiego osiągnięcie takich wyników w czasie lockdownu jest wielkim sukcesem. – Najpierw na początku ubiegłego roku z powodu pandemii nastąpił olbrzymi spadek ruchu rowerowego w mieście. Potem jesienią, kiedy prowadziliśmy też kampanię "Rowerem do pracy", ruch rowerowy bardzo wzrósł, rekordowo o tej porze roku – informuje urzędnik. We wrześniu, październiku i listopadzie ubiegłego roku rowerzystów było nawet o 40% więcej, niż w tych samych miesiącach 2019 r. Spośród innych polskich miast, które prowadzą pomiary, ruch rowerowy zwiększył się także w Gdyni i Krakowie – pozostałe ośrodki odnotowały mniejsze lub większe spadki. – Myślę, że ruch rowerowy wzrósł, bo mamy w Gdańsku dobrą sieć dróg rowerowych – dodaje Kitliński.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Północna będzie „bulwarami”

Przestrzeń

Łódź: Północna będzie „bulwarami”

Roman Czubiński 23 stycznia 2021

Memorandum ws. belgradzkiego metra podpisane. Pierwsze prace w tym roku

Przestrzeń

Memorandum ws. belgradzkiego metra podpisane. Pierwsze prace w tym roku

Przemysław Farsewicz 23 stycznia 2021

Pierwszy dwunapędowy Impuls 2 pojechał z pasażerami [zdjęcia]

Komunikacja

Pierwszy dwunapędowy Impuls 2 pojechał z pasażerami [zdjęcia]

inf. pras., oprac. ms 23 stycznia 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5