Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdańsk: W Brzeźnie zielone torowisko z budżetu obywatelskiego

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-08-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. GZDiZ

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Gdańsk: W Brzeźnie zielone torowisko z budżetu obywatelskiego
fot. GZDiZ
Zielone, trawiaste torowisko powstanie w Brzeźnie. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni rozstrzygnął przetarg i podpisał umowę z wykonawcą zadania z Budżetu Obywatelskiego pod nazwą „Tramwajem po trawiastym dywanie”. Planowo prace na torowisku rozpoczną się w ostatnim tygodniu sierpnia i potrwają dwa miesiące.

Zielone torowisko powstanie na 100-metrowym odcinku trasy tramwajowej pomiędzy pętlą Brzeźno a ul. Południową. Jak argumentują pomysłodawcy projektu, który w 2021 roku zgłoszony został do budżetu obywatelskiego i zyskał przychylność mieszkańców, zielony dywan będzie komponować się ze skwerem powstałym przy zrewitalizowanym Domu Zdrojowym. Aspekty estetyczne to nie jedyne atuty trawiastego torowiska. Jak wskazują autorzy projektu zielone torowiska redukują drgania i hałas przejeżdżających tramwajów. Ponadto zatrzymują wodę i pozwalają na obniżenie temperatury w upalne dni.

Zielony dywan ułożony zostanie na całej szerokości odcinka od pętli Brzeźno do ul. Południowej – zarówno między szynami, jak i w przestrzeni między torem, a krawężnikami. Na torowisku ułożona zostanie trawa z rolki na przygotowanej geowłókninie oraz podłożu glebowym o specjalnym składzie. Z jednej strony umożliwi ono utrzymanie odpowiednich warunków powietrznych i wodnych dla warstwy wegetacyjnej trawy. Z drugiej pomoże w odprowadzeniu nadmiaru wody do istniejącego odwodnienia torowiska, co ograniczy ryzyko gnicia roślinności podczas długotrwałych opadów atmosferycznych.

W ramach przygotowania zielonego torowiska w strefie przyszynowej zamontowane zostaną wkładki komorowe, które stanowić będą izolację elektryczną szyn redukując ich korozję. Ponadto wraz z nasadzoną zielenią obniżą poziom hałasu przejeżdżających tramwajów. Ułożenie trawiastego „dywanu” nie będzie natomiast wiązało się z przebudową torowiska, nie będzie miało również wpływu na układ drogowy czy lokalizację przystanków.

Po ułożeniu trawy wykonawca przez 12 miesięcy odpowiedzialny będzie za pielęgnację zielonego torowiska – jego podlewanie, koszenie, nawożenie, usuwanie chwastów i grabienie oraz w razie potrzeby uzupełnianie ubytków roślinności.


Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5